Hatha jóga 07. 08. 2014 PDF Tisk

Hathajóga - 3. díl o druzích jógy

Hatha jóga je styl jógy, který je součástí, tvz. 4. základní duchovní cesty jógy – Radžajóga.

Hathajóga - 3. díl o druzích jógy


Hatha jóga je styl jógy, který je součástí, tvz. 4. základní duchovní cesty jógy – Radžajóga. 4 základní duchovní cesty (karmajóga, džňánajóga, bhaktijóga, radžajóga) se vyznačují uceleným pohledem na cestu směřující k osvícení. Hathajóga se stala tvz. nejjednodušší (fyzicko-mentálním tréninkem) cestou vedoucí k harmonii těla, duše a mysli. Stala se tvz. „tělocvikem západu“ a je zaměřena především na zvládnutí dechových technik, vhodného a bezpečného zaujetí ásan a správného držení těla, relaxačních, koncentračních a částečně i meditačních technik.

Hathajóga, jako systém nenáročných a jednoduchých jógových cvičení, je oblíbený pro efektivní rekondiční a rekonvalescenční, terapeutické účinky. Spojením vědomého řízení dechu, pomalého zaujímání ásan a výdrže v nich, dochází k cílenému uvolnění fyzických, ale i psychických blokád a tím dochází k redukci napětí a stresu, které jsou charakteristické pro současnou dobu. Hathajóga se zaměřuje především na zpružnění a zpevnění páteře, velkých kloubů a svalů, které mají tendenci ke zkracování. Zlepšuje držení těla, vyrovnává svalové disbalance a pomáhá uvolňovat svalové spasmy v oblasti páteře, čímž odstraňuje či eliminuje její časté bolesti. Pomáhá i při migrénách, dýchacích a oběhových onemocněních. Díky působení jednotlivých ásan, sestav cviků podporuje funkci vnitřních orgánů, endokrinních žláz, orgánů spojených s trávením, podporuje detoxikací těla a díky nastolení správné acidobazické rovnováhy uvnitř těla omlazuje a vitalizuje organismus.

Hathajóga jako koncept, je součástí ájurvédy (indický holistický systém zdraví), který se věnuje lidskému organismu a zdraví z preventivního hlediska. Je vhodná pro duševní a tělesné uvolnění, regeneraci i jako doplněk pro kompenzaci různých sportů. 
Díky pomalému tempu je hathajóga vhodná pro široký okruh lidí. 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné