úterý 15. 10. 2024
Čerstvé ovocné/zeleninové šťávy, fresh džusy, a mixované ovocné/zeleninové nápoje, smoothies, válcují české stravování již několik let. S rozmachem zdravé výživy, který poslední roky zažíváme, jsme si je nejdříve začali kupovat a posléze i vyrábět ve velkém doma.
O zdraví prospěšných účincích ovoce a zeleniny si můžeme přečíst všude. Rozsáhlé výčty vitamínů, minerálních látek, antioxidantů a obecně prospěšných látek doprovází popisky snad všech plodin z kategorie ovoce a zelenina. Často ale zapomínáme na to, že „tabulkové informace“ a obsah živin jsou ovlivňovány mnoha faktory, které ve výsledku mohou dané nutriční hodnoty významně pozměnit. S dobrou vůlí, že pro sebe pravidelně každý den či občas děláme něco prospěšného, pak můžeme často pít nápoje o složení s velkým otazníkem.
Vitamíny a minerály nevydrží vše…
Plodiny, a to zejména ty tropické, které tvoří základy nápojů, jsou často sklízeny nezralé a dozrávají až při transportu do dalších zemí či případně až v samotných skladech či prodejnách. Dlouhý transport a následné skladování, často při nízkých teplotách, způsobují pokles obsahu vitamínů a minerálů až o 40 %. Kompletní historii skladování plodin se při nákupu většinou nedozvíte, snažte se tedy alespoň správně skladovat zeleninu a ovoce v domácích podmínkách – ne všechno ovoce a zelenina patří do lednice.
Vliv na nutriční potenciál zeleniny a ovoce má i světlo a vzduch, konkrétně kyslík – oxidace. V momentě, kdy zeleninu a ovoce zpracujete či ve velkém předpřipravíte pro výrobu fresh a smoothie, již začíná docházet ke znehodnocování zdraví prospěšných látek. Krájení jako takové, styk s nožem (i v mixéru) se také počítá. Skladovat tedy pokrájenou zeleninu a ovoce přes noc v ledničce s vidinou ulehčení si práce brzy ráno není úplně dobré řešení.
Pokud si rádi mrazíte například své ovoce či zeleninu ze zahrádky, abyste si je mohli dopřát na podzim nebo v zimě, pamatujte, že i mražení a rozmrazování ničí nutriční potenciál plodin. Mražené potraviny je dobré zpracovat rovnou a nenechávat je postupně rozmrazovat – je to pro ně škodlivější než náhlý šok krátkým povařením. Myslete také na dobu skladování – čím déle potraviny v mrazáku skladujete, tím chudší jsou posléze na vitamíny a minerály. V běžných mrazicích podmínkách v domácnosti je ideálně zpracujte do 6 měsíců po zamražení a jednou rozmražené už znovu nemrazte. Ovoce nasbírané v létě se tedy snažte nejpozději v zimě zpracovat.
Myslete na vlákninu
Odšťavnit, anebo rozmixovat? Rozhodně rozmixovat! Ochuzovat se dobrovolně o velké množství vlákniny by byla škoda. Vláknina hlavně působí jako jakási brzda pro vstřebávání jednoduchých cukrů, obsažených v ovoci (hlavně glukózy a fruktózy), snižuje celkový glykemický index nápoje a více sytí. Nezapomínejte, že tělo v čerstvých šťávách přijímá velké množství cukru, a pokud ho nespotřebuje na vytvoření potřebné energie, přemění ho na tuk, který uloží na později, stejně jako by uložilo cukr z obyčejné sušenky.
Každá mince má dvě strany, to platí i u fresh a smoothie. Byla bych ale nerada, kdybyste po přečtení těchto řádků měli dojem, že pít ovocné a zeleninové nápoje je vlastně na nic. To v žádném případě. Jen se málo mluví o tom, jak křehké jsou jejich pozitivní vlastnosti.
Jak docílit pozitivního efektu fresh a smoothie na náš organismus?