Power jóga 14. 11. 2011 PDF Tisk

Etika powerjógy

Při cvičení jógy byste si měli být (a nejenom tam) naprosto vědomi, co právě provádíte. Jakým způsobem dýcháte, jak ovládáte své tělo a co cítíte. To je trojice vědomostních úkonů, které tvoří sp...

Etika powerjógy

Při cvičení jógy byste si měli být (a nejenom tam) naprosto vědomi, co právě provádíte. Jakým způsobem dýcháte, jak ovládáte své tělo a co cítíte. To je trojice vědomostních úkonů, které tvoří správný základ praktikování jógy. Pro každého je potřebné zmínit, že cvičení není o překonání svých fyzických i psychických schopností. Naopak. Je o respektování možností, které vdanou chvíli máte. Postupem času, pravidelností tréninku přijde posun a rozvoj. Není vhodné přeskočit základní kroky, na kterých posléze můžete stavět efektivní cvičení.

Jedny z nejdůležitějších pravidel cvičení jsou: nenásilí, nelhaní a neubližování (jama - zákazy). Vyvážený přístup kmentálnímu i fyzickému cvičení patří mezi základní pilíře jógového přístupu. Neubližování vysvětleno pojmy těla znamená, že nechci překonat to, co nejde. Je nutné respektovat daný stav a v respektování se posunovat krůček po krůčku dál a dál. Rozvíjet možnosti těla. Budete-li spěchat, velice dobře se vám může přihodit nějaké zranění, úraz, protože cvičíte velkým úsilím a násilím. Buďte ksobě upřímní a pravdivě hodnoťte sami sebe. Nenalhávejte si, že tu a tu pozici zvládnete. Správný jógový přístup je začínat od začátku, vytrvávat a pěstovat pevnou vůli a řád vprovádění jednoduchých pozic, aby váš prožitek byl příjemný. Pozice se stanou jednoduššími a nenásilnými a vy můžete vykročit dále. Jednodušší pozice připraví vaše tělo i mysl na „náročnější“ pozice. Budete se vnich lépe soustředit, uvolníte svaly, které nepotřebujete zapojovat a svědomostí plynulého dýchání pozici provedete.

Jedna dobrá rada: nebuďte urputní a zkuste se zbavit chtění. Prociťujte se!!!

V rámci jednotlivých pravidel, která jsou shrnuta vPataňdžaliho JÓGA SÚTŘE, popřemýšlejte o všech základních pravidlech, která jsou 1. a 2. stupněm tohoto systému. Zkuste se je naučit a postupně zařazovat do svého cvičení a běžného života. Vrámci kurzu se budeme všem pravidlům postupně věnovat.

JAMA (zákazy):

Ahinsa – neubližování, nenásilí

Satja – pravdivost, pravdomluvnost

Astéja – nekradení

Brahmačarja – zdrženlivost

Aparigraha – nehrabivost, neulpívání

 

NIJAMA (příkazy, doporučení):

Šauča – čistota těla a mysli

Santóša – spokojenost

Tapas – askeze, sebekázeň, očista

Svádhjája – studium posvátných písem

Íšvarapranidhána – uctívání Íšvary, osobního boha

Objednat předplatné