BLESKOVĚ
Symboly a rituály 25. 11. 2021 PDF Tisk

Element éter – Akáša

Element éter je v pojetí jógy prostorem vyplňujícím ostatní elementy. Je lehký, vzdušný a souvisí se spiritualitou. Jedná se o pátý element a všudypřítomnou substanci.

Element éter – Akáša

Éter je definován absencí vlastností, je bez přítomnosti tepla a neprotéká jím voda. Je neomezený a bez hranic, proto vyplňuje celý prostor.

Je spojován s vědomím, tudíž je součástí jógové praxe a každodenního života.

Jak si uvědomit jeho přítomnost v praxi? Například kratičké podržení dechu mezi nádechem a výdechem nás s tímto elementem může propojit.

Éter je spojen s pátou čakrou, tedy s přechodem do vyšších sfér vědomí, propojí nás s intuicí a mimosmyslovým vnímáním. Také pátá čakra reprezentuje komunikaci, projev a zvuk. Zvuk je mantrou tohoto elementu.

V praxi zde přicházejí techniky spojené s meditací, zpěv a recitace manter a prohlubování poznání vnitřní krajiny.

Element éteru ovlivňuje také otevřenost, svobodu, pravdu. Pokud je v harmonii, zvládáme se vyjadřovat, projevit svůj názor i city. Jsme spojeni se světem okolo nás a jsme mentálně i emociálně vyrovnaní.

Přechod z nižších čaker do vyšších se v naší praxi přenese do každodennosti a tím se vědomí automaticky rozšíří do prostoru, získá tzv. šamanskou rovinu. Napojí se na intuici a komunikaci s vyšším zdrojem a zároveň se propojí se zemí a naladí se na spodní čakry, což pomáhá s uzemněním přítomného okamžiku. Spojíme-li se v úctě se zemí a s tím, co nás přesahuje, budeme vnímat tento element jako stálou podporu rozšíření našeho vědomí.

V rozšířeném prostoru vědomí vnímáme krajinu jako posvátnou a neustále promlouvající.

Éter promlouvá skrze veškeré tvoření, naladit se na něj dává možnost naladit se na hlubokou moudrost přesahující intuici. Vhledy, které přicházejí, jsou inspirací.

Ke kultivaci éteru a spojení se s ním nám pomáhá praxe otevírající vrchní čakrový systém v hlubokém ukotvení.

Čili je dobré uvědomit si, že nejprve bychom měli kultivovat praxi, která pročišťuje spodní rovinu čaker a pracuje se zemskou polaritou.

Po této kultivaci můžeme začít pracovat na vědomém otevírání spektra „vyššího“ a ladění se na vyšší sféry vědomí.

Spojení s éterem skrze praxi kultivují:

  • ásany a meditace na otevírání srdce, práce s anaháta čakrou
  • praxe pro otevření hrdla, práce s hlasem a vibrací zvuku
  • praxe pro otevření třetího oka, meditace, vizualizace, koncentrace
  • praxe pro otevření se božskému zdroji, sedmá čakra (sahasrára), meditace světla, stoj na hlavě (šíršásana)

Objednat předplatné