Meditace 03. 09. 2016 PDF Tisk

Duchovní Mistři ve společnosti

Myslíte si, že v dnešní společnosti jsou duchovní Mistři? Já jsem si to ještě před čtyřmi lety nemyslela. Přesto dnes mám svého duchovního učitele a nechávám se jím vést na své cestě k sebepoznání. Můžete se to stát i vám...

Duchovní Mistři ve společnosti

Vše začalo knížkou „Hovory s Bohem“, která se mi dostala do ruky. I když jsem v té době nevěřila v Boha, měla jsem pocit, že si mám knížku přečíst. A ona začala měnit mé názory a dění v mém životě. Postupně ke mně přicházely další knihy, mezi kterými byly i knihy o duchovních Mistrech. Velmi se mi líbily, jako bych s nimi vedla tichý vnitřní rozhovor, jako bych ty příběhy sama prožívala. Několikrát jsem při nich pomyslela i na to, že bych si také přála mít duchovního Mistra, ale pokaždé jsem si odpověděla, že přeci v dnešní společnosti duchovní Mistři nejsou. Jak jsem se ale mýlila…

Mým duchovním Mistrem je Sri Chinmoy a byl se mnou určitým způsobem již v době, kdy jsem četla duchovní knihy a připravoval mě na to, abych ho nalezla. Říká se, že pokud jste připraveni mít duchovního Mistra, Mistr se v tu chvíli objeví. Každý z nás má toho svého, jen ještě možná nejsme připraveni ho najít nebo se vydat cestou vnitřního hledání Pravdy. Jak jsem se stala připravenou?

Nezůstala jsem jen u čtení. Začala jsem zkoušet vše, co jsem v knihách nalezla: meditaci, fyzické cvičení. Začala jsem cvičit jógu. Postupně jsem objevovala sebedisciplínu a začala toužit po intenzivnějším objevování života. Jógu jsem cvičila podle Vaška Krejčíka, a i jemu vděčím za to, že jsem dnes na duchovní cestě a mám svého Mistra. U Vaška jsem měla možnost poprvé zkusit meditaci ve skupině. Do té doby jsem ji zkoušela sama. Ve skupině to šlo snadněji a cítila jsem, že je mi meditace schopna nabídnout to, co hledám. Objevil se ale háček. Neuměla jsem utišit mysl. Zkoušela jsem různé techniky, ale pořád nic. Stále jsem však cítila, že je to to nejlepší, co mám dělat, a tak jsem se rozhodla, že si najdu kurz meditace. Pak už šlo vše velmi rychle. Začala jsem chodit na kurz, který vedl dlouholetý žák Sri Chinmoye. Od samého začátku jsem cítila, že jsem na správném místě a že vše, co slyším, je plně v souladu s tím, co cítím. I když jsem v té době ještě stále netušila, že bych mohla mít svého duchovního Mistra, velmi brzy jsem ho získala.

Jak poznáte, že jste našli svého Mistra? Velmi snadno. Už při pouhém vyslovení jeho jména získáte velkou radost, při čtení jeho knih máte pocit, jako byste je napsali vy sami, souzníte s tím, co dělal, i s tím, v čem pokračují jeho žáci. Pokračují – divíte se tomu výrazu? Použila jsem ho proto, že Sri Chinmoy už nežije, není ve fyzickém těle mezi námi, ale žije dál v našem nitru, v našem srdci. Každý skutečný Mistr vede své žáky vnitřně, jen si s ním musíme vytvořit či obnovit spojení. Po třech měsících meditačního kurzu jsem se stala studentkou Sri Chinmoye.

Co znamená přijmout duchovního Mistra a být na duchovní cestě? Je to jako jít se svým nejlepším přítelem někam, kam jste vždy toužili jít. Duchovní Mistr vám svítí na cestu a ukazuje, kudy kráčet. Je neustále s vámi a kdykoli se s ním můžete poradit, můžete mu odhalit všechna trápení a můžete ho o cokoli požádat. Vždy je připraven vám pomoci.

Jak poznáte, že jste na té správné cestě? Cesta vám dává velkou radost. Lidé, se kterými po cestě kráčíte, jsou vám velmi blízcí. Cokoli na ní děláte, vás baví. Již samotná cesta vám nabízí plné uspokojení a naplnění vašeho života. Dává vám objevit, kým skutečně jste. Já sama jsem dnes velmi šťastná a není nic, co by mi chybělo. Žiji v přítomném okamžiku a snažím se pomáhat. Vedu také kurzy meditace. A co je na tom nejlepší? Má cesta je cestou přijetí. Přijímám život takový, jaký je, takový, jaký nabízí dnešní společnost. Mistr po nás nechce, abychom odjeli někam do jeskyně a tam žili osamocený asketický život. Ne, chce, abychom žili a objevovali své vnitřní bohatství tady, kde žijeme, v běžné lidské společnosti. Abychom chodili do práce, měli koníčky a přátele. Jen od nás žádá, abychom pravidelně meditovali, neboť v meditaci je odpověď na vše. Přeji i vám, abyste našli všechny odpovědi. Našli štěstí a lásku. Takové štěstí, které není závislé na vnějších okolnostech, ale přichází zevnitř. Je trvalé a nic ho nemůže zničit.

Na závěr mnou oblíbený aforismus mého Mistra:

Buď šťastný.
Bud šťastný ráno s tím, co máš.
Buď šťastný večer s tím, kdo jsi.

Sri Chinmoy

Józe ve vztahu ke společnosti se věnuje nové číslo Jóga DNES září/říjen, které vychází již v pondělí 5.9.2016 

 

  • autor: Zuzana Rybková
  • zdroj fotky: oficiální stránky srichinmoycentre.org

Objednat předplatné