Recepty 29. 05. 2019 PDF Tisk

Domácí bezinkový sirup

Doba květů bezinek je tu! Konec května je typicky časem pro sběr bezinkových květů, ze kterých můžete vykouzlit mnoho výborných a lahodných nápojů a pokrmů.

Domácí bezinkový sirup

Čaj z usušených květů se pije při horečce, nachlazení a při chorobách dýchacích cest. Čaj můžete pít i při rýmě a kašli – vše krásně uvolní. Květ bezu obsahuje mimo jiné rutin (stejně jako např. pohanka) a vitamín C – tato kombinace pomáhá zpevňovat cévní stěny, proto jej užívejte při nemocech cév nebo křečových žil. Sirup z bezinek se zase hodí jen tak na lžičku jako přírodní medicína a na dráždivý kašel, či pro příjemnější účely – do letních limonád a osvěžujících nápojů. Proč kupovat umělé slazené limonády, když si můžete bezinkový BIO sirup udělat doma sami, že? Jen si dejte pozor na místo, kde květy sbíráte – není dobré, aby to bylo u prašných cest a blízko silnic.

 

Porce: cca 1 400 ml sirupu (2 x 0,75 dcl lahve)

Příprava: 20 min + louhování přes noc

Ingredience

  • 15 ks bezinkových květů
  • 1 litr převařené vody
  • 800 g hnědého třtinového cukru (můžete použít klasický bílý či jinou alternativu cukru)
  • 1 lžíce kyseliny citrónové (cca 12 g) a nebo šťáva z jednoho BIO citronu

Postup

  1. Bezinkové květy lehce po jednom opláchněte pod tekoucí vlažnou vodou a vložte do čistého hrnce. Zalijte litrem vlažné, převařené vody. Nechte přikryté papírovou utěrkou přes noc (stačí zhruba 16 hodin).
  2. Druhý den výluh přeceďte přes čistý látkový kapesník do jiného, čistého hrnce. Přisypte kys. citrónovou nebo přidejte šťávu z jednoho zralého citrónu a přidejte cukr. Hrnec můžete mírně zahřát na plotně a pomoci tak cukru se rozpustit, nezapomeňte však důkladně míchat.
  3. Když je všechen cukr rozpuštěný, vlijte sirup do připravených čistých a hlavně suchých lahví. Je dobré alespoň zátku vypláchnout trochou tvrdého alkoholu (kvůli bakteriím) – po celou dobu také dbejte na čistotu nádobí i rukou. Sirup skladujte na chladnějším místě nebo v lednici. Kvůli rozmnožení bakterií je doporučováno ho spotřebovat během následujících měsíců a zbytečně dlouho neskladovat.

 

Objednat předplatné