BLESKOVĚ
Žijte jógu blog 18. 11. 2022 PDF Tisk

Do Indie za restartem, aneb jóga, ájurvéda a vypnutí

Úvodní fotka mého dnešního blogu není z Bali ani Thajska, ale je z ájurvédského resortu v mé milované Indii. Opět po 3 letech jsem zpět a jsem šťastný jak blecha.

Do Indie za restartem, aneb jóga, ájurvéda a vypnutí

Tři covidové roky, vstup za padesátku a mnoho covidovýchproblémů ve firmě, zanechaly v mé mysli tíhu, na těle váhu i pocit nečistoty. V již zmíněných letech vnikla idea vzít zájemce do Indie - tentokrát nejenom na jógu, ale i na ájurvédskou regeneraci. Nechci hovořit o klasické očistě pančakarmě, protože na ní potřebujete dobré 3 týdny. Ale i 10 dnů stačí pro oživení a regeneraci. A tuto očistu právě podstupuji.

Když se přiblížil odlet do Indie na jógový pobyt s ájurvédou v mnoha myslích přihlášených vzrůstaly obavy z Indie - zcela jiné dimenze života, než kterou známe, očekávání a samozřejmě i těšení se.

Jeden den jsme strávili, díky dlouhému času mezi letem z Dubaje do Trivandru (stát Kerala), v Dubaji - umělém životě plném konzumu a nákupů. Prohlídka města mě přesvědčila o příštím plánování letu bez tohoto výletu. Bylo to však dobré zažít.

Samotné setkání s Indií je vždy o setkání se sebou sama. Je to ta nejjistější kvalita, na kterou se může člověk spolehnout. Ať se nám to líbí, nebo ne. A může potkat třeba i ty, kteří v Indii již byli a udělali si o ní představu. A v té představě nebo spíš touze, jak by to mělo být, uvízli!

A co na to Indie?

Nic. Kdyby Indie byla Indempokyvuje hlavou ze strany na stranu a říká si: Co ještě tvá mysl vymyslí, copak ti zase vadí, co komu dáváš za vinu?

Odjet do Indie se svou představou, nebo přáními je vždy omezení. Je to však normální. Indie však VŽDY nastaví zrcadlo představám. A když se na to člověk zkusí podívatnezaujatě - užije si Indii. Když se pod vlivem své mysli vzteká a trpí, čas v Indii si neužije. Určitě však své představy tvrdě prozkoumá.

Ale to vše je správně. Vždy jsme tam, kde máme být a zažívat to, co prožíváme, abychom svou cestu zjednodušili a zbavili se ztotožňování se s nepravým - představou.

Má rada: odevzdat, odevzdat a zase odevzdat a pozorovat zázraky, které přicházejí. Zázrak je i to nejjednodušší - že můžu dýchat.

V Indii naleznete tolik koncentrované jednoduchosti - krásy, která však v začátku není vidět. Je to jako s pozicemi. Nejdříve vypadají náročně a nezdolně. Až když se v nich uvolníte, splynete s dechem a zapomenete na sebe sama, objeví se přirozenost, krása a vaše bezpodmínečnost.

 

A jaká byla moje očista či ještě lépe řečeno oživení?

 

  • 2 krát denně jóga.
  • 3 krát denně pravidelná vegetariánská strava s množstvím vody a teplého bylinného čaje.
  • 7 krát týdně dvouhodinová olejová masáž prokládaná dalšími ájurvédskými technikami, jako širodhára (kapání horkého oleje na čelo), rituální polévání těla teplým bylinným roztokem, intenzivní masáž hlavy zakončená obličejovou maskou.
  • 4 bylinné ájurvédské pilulky po každém jídle na odvodnění, průchodnost střev, dobrou stolici a spánek.

 

A jak to zafungovalo?

Jako bych se znovu nadechnul. Cítím se lehký a plný energie. Tělo splasklo, trochu i zhublo, cítím lehkost jídla a mám po něm energii. Mysl zrelaxovala a i díky tropickému teplu, vysoké vlhkosti a mém vztahu k Indii jsem jak Alenka v říši divů...a ještě jsem stále v procesu (pozn. 18.11.2022).

Potřeboval jsem vzpruhu. Cítil jsem, že nemůžu vstát. A teď? Mám radost a jsem moc rád, že jsem se rozhodl tento výlet udělat. A já osobně si myslím, že by tento způsob očisty, oživení, zastavení se a zkoumání sebe sama, měl být každý rok povinně a vše by mělo být placeno z pojištění, jako prevence.

Organizátor pobytu: Bluebananatravel

Objednat předplatné