pondělí 11. 11. 2024
S praxí zjišťujeme, že se život stává příjemnějším, a tak můžeme vykonávat své každodenní činnosti s větším smyslem pro mír...
Dharana neboli koncentrace. Dharana je šestou částí v pojetí Pataňdžaliho osmistupňového výkladu jógy a její podstata spočívá v „jednobodové pozornosti“, která nás učí, jak zaměřit pozornost na přítomný okamžik.
Síla koncentrace
Během dne je světlo všude kolem nás. Slunce osvětluje oblohu a my jsme schopni vidět do dálky, kdy je světlo rozptýleno různými směry. Ve tmě může více zaostřené světlo procházet povrchem (např. baterka), ovšem stále je relativně rozptýlené.
Ultrazaostřené světlo, jako například laser, je tak silně koncentrované, že může proříznout ocel. Skutečná síla spočívá v úplném zaměření.
Normálně je naše mysl jako rozptýlené světlo. Myšlenky se šíří mnoha různými směry. Pro většinu z nás jsou naše mysli plné. Vedeme rušné životy. Naše práce a jejich náplně mají tendenci nás po většinu času rozptylovat.
Jak si můžeme tedy myslet, že se budeme soustředit, když práce vyžaduje, abychom kontrolovali e-maily a textové zprávy, zveřejňovali příspěvky na sociálních médiích, chodili na schůzky, dokončovali projekty a odpovídali na telefonní hovory?
Často se od nás očekává, že na mnoho z těchto požadavků okamžitě odpovíme. Potom se začneme divit, proč nedosahujeme svých cílů, a po čase se začínáme tázat, zda je toto náš úkol, mise našeho života?
Dosažení snových cílů vyžaduje podobné zaměření pozornosti jako zaměření laseru. To znamená vystřelit paprsek světla pouze na jednu aktivitu.
Pro ilustraci nám poslouží orlí pozice (garudásana) v józe. Zejména držení této pozice pomáhá soustředit se. Orel má pozornost zaměřenou na svou kořist. Zaměřuje zvíře, které si přeje ulovit, upřeně hledí a poté letí třeba na míle daleko, aby ho chytil.
Kdyby měl rozptýlené myšlenky, mluvil by s orlími přáteli, uklízel by si hnízdo nebo hledal další kořist, pravděpodobně by nikdy nic nechytil.
Práce s egem
Ego, v sanskrtu nazývané ahankara, překáží naší koncentraci či zaměření pozornosti. Pocit vlastní důležitosti nám říká: „Musím přijmout hovor či okamžitě poslat e-mail nebo zprávu.“ Ego je pánem rozptýlení.
Představme si ego jako dvouleté dítě usilující o pozornost. Ego vypráví příběhy jako: „Nemohu se soustředit, můj seznam úkolů je příliš dlouhý.“ „Moje děti mě potřebují.“ Nebo: „Domácí práce musí být hotové.“ Takový je klam ega.
Dharana je o tom, že se plně soustředíme na přítomný okamžik při tom, co děláme.
Kolikrát jsme mohli pozorovat páry v restauracích, kdy oba koukají do telefonu a naprosto postrádají pojem o přítomnosti? Nebo když rodiče sedí na lavičkách v parku, a zatímco si jejich děti hrají na hřišti, oni vesele koukají do mobilních zařízení?
Kde je přítomnost, kde je koncentrace? Pravděpodobně rozptýlená chutí ega.
4 ÚČINNÉ NÁSTROJE, JAK PRAKTIKOVAT DHARANU:
1. Praxe s mantrou – K soustředění je optimální meditační praxe založená na mantře.
V ideálním případě praktikující opakuje mantru nebo sadu zvuků, které v jazyce dané osoby nemají žádný význam. Prvotní zvuková meditace je dokonalým příkladem mantry používané k udržení mysli v klidu. Pomocí ní se můžeme oddělit od klasické opičí mysli.
2. Vizuální meditace – Vizuální meditace, jako je soustředění se na plamen svíčky, může zlepšit praxi jednobodového vědomí. Když je místnost temná, soustředíme se na blikající světlo (či plamen svíčky) a tím trénujeme mysl, aby odfiltrovala vše ostatní.
Další formou vizuální meditace je použití jantry nebo vizuální mantry. Mandaly jsou umělecké formy geometrických tvarů, které můžeme také použít pro svou vizuální meditaci.
3. Vizualizace – Vizualizace je skvělá dovednost k projevování tužeb. Důvodem, proč má většina lidí potíže s projevem jistých předmětů své touhy, je to, že se dívají spíše na překážky před sebou, než aby měli jasný a soustředěný obraz výsledku.
Logická mysl a ego opět chtějí zasahovat do procesu projevování.
Tip: Vizualizujme si každý den požadovaný výsledek. Udržování vize je konkrétní způsob, jak mít neustále před sebou obrázky, které nám připomínají, že vnímané překážky jsou pouhým rozptýlením.
4. Vypnutí telefonu a dalších zařízení – Nebojme se stanovit si limity. Žít v přítomném okamžiku se soustředěnou pozorností je formou meditace. Je to dárek, který umožní zvýšit potěšení, sebevědomí a kreativitu. Ostatní věci mohou počkat.
Telefonní hovory a textové zprávy lze vyřídit později. Zaměřením se na jednu aktivitu kultivujeme přítomnost. A pokud trávíme čas s drahocenným člověkem, dohodněme se vzájemně na minimalizování veškerých rozptýlení a zaměřme se pouze na sebe.
Vhodná praxe je tzv. mediální půst. Můžeme si stanovit dny, kdy vypneme telefon a veškerá zařízení, vydáme se do přírody a vnímáme plně přítomnost. Minimálně jeden den v týdnu bychom si měli dopřávat půst od sociálních zařízení. Poté se vracíme s větším nadhledem a svěžím nádechem k práci či jiným činnostem.