Domov jako talíř blog 12. 07. 2019 PDF Tisk

Dětský pokoj aneb podpořte talenty svých dětí

Výběr věcí v pokoji je něco, co k dítěti patří, tříbí se tak jeho charakter a roste kreativita. V dětském pokoji se tvoří energie a dítě si na ni zvyká. Energie roste zároveň s ním. Myslím si, že pokud vznikne pěkný a pozitivní vztah mezi pokojem a dítětem, dochází k viditelnému psychickému a fyzickému růstu.

Dětský pokoj aneb podpořte talenty svých dětí

Dětský pokoj je velká alchymie. Nejdůležitější je zde správně skloubit 3 zóny: relaxační, kreativní a část na vzdělávání. Dětský pokoj je také místo pěkných začátků, nového života, učení, motivace, hraní. Vytváří se zde pozitivní energie, kterou je třeba v pokoji udržovat a posilovat. Tento prostor je třeba zařídit tak, aby měl dobrý vliv na růst dítěte.

Každé dítě potřebuje své místo a osobní zónu na spaní, hraní a učení.

K pokoji si vytváří nenásilný vztah a vnímá ho jako svůj svět.

Zde odpočívá, rozvíjí se, poznává nové věci, učí se a relaxuje.

Musíme si jako rodiče uvědomit, že náš potomek potřebuje přiměřený prostor pro své aktivity. Jako dospěláci se pohybujeme po celém bytě, ale děti tráví do určitého věku veškerý čas jen v jednom pokoji.

Už od mala své děti učíme mít rády svůj pokoj, uklízet si hračky, vnímat barvy na zdi a věci kolem sebe.

Výběr věcí v pokoji je něco, co k dítěti patří, tříbí se tak jeho charakter a roste kreativita. V dětském pokoji se tvoří energie a dítě si na ni zvyká. Energie roste zároveň s ním. Myslím si, že pokud vznikne pěkný a pozitivní vztah mezi pokojem a dítětem, dochází k viditelnému psychickému a fyzickému růstu.

RELAXAČNÍ ČÁST – POSTEL JE ZÁKLAD

Postel je klidová zóna, měla by být co nejdále od dveří, se zdí za hlavou. V posteli se má dítě cítit bezpečně, proto je dobré volit i vhodné lůžkoviny a pohodlnou matraci. Nepřehánějte to s barevností. Jak píšu ve své knížce „Domov jako talíř“ nejlepší je dřevěná postel, nad kterou nic není. Nad hlavou je dobré mít volný prostor. Vše krásně doplní noční světlo a fotka rodičů na stolku, ale jen do určitého věku. Myslete na to, že puberťáci fotku rodičů u postele už moc neocení. Malé děti se bojí tmy, světlo v nich vyvolává pocit bezpečí.

Není vhodné stavět postel do „energetického průvanu“, což je prostor mezi oknem a dveřmi. Pokud to jinak nejde, je důležité při spánku dítěte zavírat dveře do pokoje.

Také je třeba se před spánkem zaměřit, co vše zůstává dítěti kolem postele. Rozházené množství hraček může bránit dítěti v usínání a klidném spánku. Na postel by neměly mířit ostré hrany nábytku, dveří nebo oken.

STUDIJNÍ ČÁST – UČENÍ NENÍ MUČENÍ

Pro školáka musíme pokoj upravit tak, aby se nám do místnosti vešel i pracovní stůl. Někdy to může být pěkný oříšek. Stůl umisťujeme co nejblíže oknu, aby na pracovní plochu dopadalo maximum přirozeného denního světla. Nejlepší umístnění stolu je takové, kdy dítě vidí na dveře a sedí zády k pevné zdi, která je mu oporou. Lépe se soustředí a koncentruje na daný úkol. Ne vždy nám to ale pokoj dovolí. Stůl je pak otočený tak, že dítě se dívá do zdi, nebo dokonce zády ke dveřím. Pokud se dítě sedící u stolu dívá do zdi, musíme „zeď něčím otevřít“. Nejlepší varianta je nástěnka, kam si dítě dává obrázky, co se mu líbí, své hrdiny, ocenění nebo diplomy ze soutěží.

Vyhněte se přeplněnému a nepřehlednému prostoru, dítě se tak hůře soustředí na studium. Naučte své děti uklízet, co se naučí teď, budou dělat i v dospělosti. Celkově by v pokoji mělo být více skříněk s dvířky než jen otevřené police, které mohou působit neuklizeně a přeplněně. Veškeré hračky, školní věci, knihy patří do skříněk nebo úložných boxů.

Nevhodné místo pro pracovní stůl je pod vyšší postelí, protože zde se dítě tolik nesoustředí a nemá volný prostor nad hlavou.

Pozornost věnujte také výběru židle. Volte nastavitelnou pro výšku sezení a pohodlnou, aby se na ní dítě nehrbilo a nekřivilo si páteř.

KREATIVNÍ ČÁST – HRANÍ V HLAVNÍ ROLI

V této části pokoje je dobré vytvořit podlahu, která hřeje. Může jít o koberec, který je příjemný na dotek, protože potom si děti více hrají na zemi. Zatímco kolem postele volíme tlumené barvy, zde jsou pestré hračky a dekorace vítané. Tato část pokoje musí lákat ke hře. Vše by zde mělo mít své místo, a hlavně nezapomínat během roku hračky třídit. Opět platí pravidlo, že všeho moc škodí.

SVĚTLO

Dětský pokoj je pokoj 3 v 1, protože dítěti vytváříme v jedné místnosti malý obývací pokoj, ložnici a pracovnu. Na stropě by mělo být jedno dostatečné silné centrální osvětlení příjemné pro oči. V pracovním koutku nastavitelná lampa a další lampička u postele. Jednak na čtení a jednak pro snadnější usínání malých dětí s tlumeným světlem, která může svítit celou noc.

BARVY NA ZDI, NÁBYTEK, OBRAZY

U postele volíme tlumené barvy, které budou dítě zklidňovat. Aktivní hrací část většinou bývá plná barevných hraček a knih. Barevnost do této části rozhodně patří. Studijní koutek je vhodné doplnit barvami, které vedou dítě k větší koncentraci, např. oranžová barva.

Pro velké plochy celého pokoje jsou vhodné neutrální odstíny. Další barvy můžeme do pokoje vnést pomocí doplňků a různých dekorací – povlečení, polštáře, závěsy, koberce a obrázky.

Já osobně při navrhování interiéru velmi často pomáhám klientům najít barevnost na základě jejich typologie čárového kódu, který lze vyčíst z data narození. Lze zjistit, jaké barvy jsou pro dítě vhodné v jejich dětském království a budou rozvíjet jejich talent. Pokud je dětský pokoj správně vytvořený, pomáhá dítěti rozvinout to nejlepší, co v sobě má.

V dětském pokoji jsou vhodné maximálně tři barvy, z nichž budou dvě tlumenější. Nevhodná je červená, která dokáže v malých dětech vyvolat agresi. Žlutá podporuje vzdělávání. Zelená je barvou kreativity a tvoření. U modré opatrně, ať se dítě necítí osamocené. Veselé obrázky na zdi podtrhnou krásu celého pokoje.

Nábytek vybírejte spíše světlý a lehký. Malému dítěti je dobré zařídit pokoj i malým nábytkem neboli volit menší skříně a komody. Necítí se tak v pokoji ztraceno. Vysoký nábytek může na dítě působit neútulně.

Pokud chcete do pokoje přesunout starý gauč z jiného pokoje, oblečte ho do veselých a nových barev a přizpůsobte jeho vzhled energii dítěte.

Děti během svého růstu potřebují mít prostor pro své emoce a pocity

Dětský pokoj je prostor, kde je volnost, otevřenost, možnost dýchat a smích. Emoce a vyjádření pocitů patří k dětství. Děti jsou už takové, že někdy křičí radostí a jindy zlobí. Nezahlcujte je příkazy a zákazy, nekřičte po nich a dávejte jim tolik lásky, kolik potřebují.

Vyhněte se chaosu v dětském pokoji, vše má mít své místo a pořádek. Co naučíte dítě během jeho růstu, bude umět v dospělosti. 

Nezapomínejte, že nejdůležitější setkání člověka jsou jeho setkání s dětmi. Věnujte jim více pozornosti – nikdy nemůžete vědět, koho v dítěti potkáváte.

Olga Bušková

www.olgabu.cz

 

Objednat předplatné