Cestování 06. 01. 2013 PDF Tisk

Denver a jógový business

Colorádské hlavní město Denver je o něco menší než Praha. Žije zde kolem 650 000 lidí. Počítám-li celou metropolitní oblast, žije v ní přibližně 2 600 000 lidí.  V porovnání s Prahou a jejími per...
Denver a jógový business
Colorádské hlavní město Denver je o něco menší než Praha. Žije zde kolem 650 000 lidí. Počítám-li celou metropolitní oblast, žije v ní přibližně 2 600 000 lidí.  V porovnání s Prahou a jejími periferiemi je zde však jógových studií jak naseto. Jen systém Corepoweryoga jich má v Denveru 15. Lekce se střídají jedna za druhou, a to i o víkendu. Je až neuvěřitelné kolik lidí tady cvičí jógu. Kromě této sítě zde najdete nejméně dalších 40 jógových studíi a nesčetně fitness center, kde se jóga také cvičí. 
Corepoweryoga je způsob praktikování jógy v teple. Možná je to ovlivněno zimou, která v této horské oblasti ráda panuje.  Cca před 4 roky o corepoweryoze nikdo nevěděl. Potkal jsem se na konferenci Yoga Journalu v Estes parku s klukem, který povídal o tom, že připravuje otevření svého prvního studia v Denveru a dnes je celá Amerika zasažena jeho studii. Jen 4 roky stačilo k ohromnému růstu a americký jógový svět má tak velkého hráče. Klasické lekce pro veřejnost, školící program pro instruktory, oblečení a specializované workshopy jsou součástí této obchodní značky, která napřiklad do března 2013 plánuje otevřít dalších 16 core poweryoga studií. V našich poměrech je to až nepředstavitelné, jak velký je prostor pro podnikaní v Americe, když lidi chtějí pracovat a realizovat své cíle. Konkurence je samozřejmě veliká, ale jak se říká, odvážnému štěstí přeje. 
Přeji si, aby jógový "business" vzkvétal stejným způsobem i u nás v České republice i na vzdory tomu, že mnozí se ohánějí nekomerčností. Dle mého názoru by se bez komerce jóga nikdy nerozrostla do takových poměrů v jakých ji můžeme nalézat i v České republice. Ve fitness centrech či malých studiích. A je jen logické, že se cvičenci vyvíjejí, ale i přesto mohou všichni dýchat a být šťastní, že mohou dělat to, co mají rádi. Něktěří se přes cvičení dostávají hlouběji, směrem ke své duši, či splynutí, k procesu bytí. Jóga je sebepoznávací proces a v poznání pramení síla. I na této cestě je ale důležité udržovat respekt ke všem ostatním a neohrnovat nad nimi nos jen proto, že třeba jen "cvičí" jiný systém. Jóga je prostor pro všechny, nebo ne? 
Václav Krejčík Reportáže z Colorada, 3.díl Pro Jóga dnes

Objednat předplatné