Ájurvéda 11. 07. 2024 PDF Tisk

Denní režim podle jógy a ájurvédy

V ájurvédě jsou dvě cesty, kterými se můžete vydat. První je léčebná. Druhá ovlivňuje životní styl. My se společně v tomto článku budeme věnovat té druhé – ájurvédskému a jogínskému zdravému životnímu stylu. Zařazení jeho principů do běžného života je skvělou prevencí proti nejrůznějším onemocněním.

Denní režim podle jógy a ájurvédy

Většina z nás ke změnám přistoupí až v okamžiku, kdy nás něco trápí, a to není dobře. Sanskrtský termín pro denní rutinu je dinačarja. Dina znamená den, čarja znamená praxi. Doslovný překlad je tedy denní praxe, nejen ve smyslu jógy. Ájurvédské dóši ovlivňují nás, vše okolo nás, tedy i určitou část dne. Stejně tak postavení Slunce a Měsíce má vliv na denní praxi. Uvádím zde tedy kombinaci jogínských a ájurvédských technik, které by měly být součástí denních rituálů. Je ideální praktikovat je v uvedeném pořadí. Jedná se o všeobecný seznam technik, které se mění podle predominantních dóš, aktuálního zdravotního stavu nebo ročního období. Více informací o tom, jak s denními rituály pracovat během roku, naleznete v mé první knize Jóga podle ročních období.

Denní rituály podle jógy a ájurvédy

Naše zdraví odráží to, jak žijeme a jak se o sebe staráme každý den. Vím, že většina dospělých má právě s tímto problém. Každá maminka se snaží utvořit svému dítěti řád. Dodržuje časy spánku, jídla, koupání i hraní. Proč se tento režim v dospělosti vytrácí? Přitom naše tělo touží právě po tomto vnitřním řádu. To je jedna z věcí, které nám dodávají pocit jistoty a stability.

Den má 24 hodin a ájurvéda nás učí, že každý ze základních elementů (voda, země, oheň, vzduch a éter) ovlivňuje určitou část dne. Podle tohoto schématu se řídí doporučení pro zdravý životní styl, ale stejně tak i léčebné procesy a procedury v ájurvédě.

  • 6:00–10:00 Element vody a země: kapha
  • 10:00–14:00 Element ohně a vody: pitta
  • 14:00–18:00 Element vzduchu a éteru: váta
  • 18:00–22:00 Element vody a země: kapha
  • 22:00–2:00 Element ohně a vody: pitta
  • 2:00–6:00 Element vzduchu a éteru: váta

  1. VSTÁVÁNÍ ZA SVÍTÁNÍ

Ještě než vstanete, zůstaňte pár minut ležet a zkuste se pozitivně naladit na svůj den. Jak na to? Představte si, na co máte chuť a co hezkého vás během dne čeká. Toto je správná cesta, jak začít den s úsměvem na tváři a dobrou náladou. Brzy ráno je také ideální čas pro jógovou praxi – pozice, dechové techniky a meditaci. Vyzkoušejte meditační techniku, kdy si představujete vycházející slunce v oblasti kostrče, pánve, pomalu stoupající vzhůru až do oblasti mezi obočím, oblasti 6. čakry.

2) RANNÍ OČISTNÉ RITUÁLY

Očista jazyka a zubů

Odstraňuje odpadní látky, zlepšuje stav dásní, osvěžuje dech a stimuluje trávení. Použijte škrabku na jazyk nebo speciální kartáček na očistu jazyka. Tuto techniku najdete v ájurvédě i mezi jogínskými očistami – šatkarmy.

Gandúša – kloktání a převalování oleje

Posiluje zuby a dásně, je prevencí při nemocech dásní a dutiny ústní, zlepšuje dech, léčí krvácení dásní, pomáhá předcházet suchým rtům, ústům a krku a je holistickým ošetřením TMJ (onemocnění kloubu mezi lebkou a čelistí). Jak praktikovat? Kloktejte a převalujte v ústech olej po dobu 10 až 15 minut. Ideální je olej sezamový.

Čjavanpráš (ájurvédský džem)

Posiluje imunitu, stimuluje metabolismus, uvolňuje toxické látky z těla, uzdravuje dýchací systém, zlepšuje činnost mozku i vzhled pleti (anti-aging účinky). Jedná se o speciální džem, který je kombinací ovoce a koření. Má prohřívací efekt. Dochází ke zlepšení prokrvení vnitřních orgánů a k podpoře jejich činnosti. Podává se čajová lžička ráno na lačno, ať už samotný, nebo v kombinaci s mlékem, ideálně kokosovým. Pokud je velké teplo, můžete tuto techniku vynechat.

Teplá voda s citronem

Zlepšuje imunitní systém, odstraňuje nežádoucí látky z těla, pomáhá vyhladit vrásky, uvolňuje napětí a bolesti zubů, zlepšuje dýchání (hleny, obstrukce), pomáhá při bolestech v krku. Skvělá je také při boji s nadváhou, snižuje teplotu, čistí krev. Jak správně připravit vodu s citronem? Většina lidí si myslí, že čím více, tím lépe. Opak je pravdou. Příliš mnoho kyselosti má negativní vliv na zubní sklovinu a také může docházet k narušení sliznice v jícnu. Správný postup je tedy následující. Připravte si sklenici a plátek citronu. Do poloviny sklenice nalijte teplou vodu a přidejte citron. Nechte přes noc vylouhovat a ráno zbytek sklenice dolejte teplou vodou a vypijte.

Džala nétí

Džala nétí je jedna z nejlepších šatkarm pro čištění nosních dutin a čelní dutiny. V nose jsou chloupky, které zachytí prach a nečistoty. Tímto způsobem tělo brání tomu, aby se nečistoty dostaly do dýchacího systému. Nétí vám pomůže správně čistit nos od prachu, hlenu a všech bakterií. Touto očistnou technikou se léčí infekce nosní dutiny, senná rýma a jiné alergie, zánět vedlejších nosních dutin a nosních mandlí. Pokud trpíte astmatem nebo bronchitidou, nétí může vaše problémy s dýcháním po očištění nosu zmírnit. Nos je spojen s očima, ušima, a dokonce i mozkem. To je důvod, proč vám připadá, když jste nachlazení a hlen se hromadí v nose a nosních dutinách, že máte těžkou hlavu. Vnímáte tlak v uších a můžete mít i bolesti hlavy. Čištění má osvobozující účinek. Můžete se tak zbavit bolesti hlavy a migrény a projasnit svůj zrak. Máte-li bolesti, zánět nebo infekci v uších, nétí by vám také mohlo pomoci, jen doporučuji poradit se o aplikaci s odborníkem. Pomáhá i při hučení v uších. Čištění nosu také zvyšuje sílu vašeho čichového nervu, který je spojen s chutí.

Pro tuto techniku se používá speciální nosní konvička. Budete potřebovat fyziologický roztok, který si vytvoříte kombinací převařené vody a mořské nebo himálajské soli. Na 0,5 litru vody přidejte jednu čajovou lžičku soli. Než začnete, zkontrolujte si průchodnost nosních dírek. Zkuste se nadechnout jen levou a pak jen pravou. Pokud je jedna z nich hůře průchodná, začněte volnou nosní dírkou. Naplňte konvičku roztokem, zaujměte správný postoj – srovnejte hlavu a trup do horizontální roviny se zemí. Ukloňte hlavu tak, aby ucho směřovalo dolů k zemi. Vložte ústí konvičky do nosní dírky (volné), otevřete ústa a zvedněte loket paže, která drží konvičku, přímo vzhůru ke stropu. Tím docílíte volného vytékání vody druhou nosní dírkou. Nechte vytéci, otočte hlavu dolů a vydechněte nosem. Odstraňte zbytek hlenu opravdu jemným vysmrkáním. Opakujte stejný postup i u druhé nosní dírky. Při provádění nemluvte, nepolykejte a dýchejte pouze pusou. Nezapomeňte po této očistné technice zůstat půl hodiny v teple domova, nevycházejte ihned ven.

Kartáčování na sucho

Stimuluje lymfatický systém, zlepšuje prokrvení, odstraňuje odumřelé buňky, zbavuje celulitidy, uvolňuje stres, zlepšuje trávení, činnost ledvin, zjemňuje a rozzáří pleť. Jak na to? Kupte si drenážní nebo masážní rukavici či kartáč. Jemnými, dlouhými tahy směrem k srdci promasírujte celé tělo. Rozproudíte lymfatický systém a pomůžete tělu se po noční regeneraci zbavit odpadních látek. Pokud se ráno sprchujete, provádějte kartáčování až po sprchování.

3) ŽIVOTOSPRÁVA A PITNÝ REŽIM

Modní trendy nám dávají různé rady – například jíst pětkrát denně. Ájurvéda a stejně tak moderní výzkumy se shodují, že ideální je jídlo jen třikrát denně. A proč? Žaludek potřebuje nejlépe tři hodiny pauzu mezi jídly, aby se obnovila jeho vnitřní ochranná vrstva. Slinivka břišní pak potřebuje ideálně pět hodin pauzu mezi jídly, aby došlo k dotvoření inzulínu.

To jsou důvody, proč nejíst mezi jídly. Zkuste tedy zařadit pouze tři jídla denně a nechte prostor a čas tělu pro trávení a regeneraci. Nezapomínejte na pitný režim, ve vašem jídelníčku by měla být teplá čistá voda, tu můžete samozřejmě zařazovat i mezi jídly. Pokud toužíte po kávě, sklence vína nebo čaji, měly by být součástí jídla. Velmi důležitou a neopomenutelnou stránkou je kvalita jídla. Jóga a ájurvéda jsou spojeny s vegetariánskou – sattvickou – stravou, která harmonizuje všechny dóši. Sattva znamená vyšší úroveň bytí, která podporuje lásku, mír a vyšší vědomí. Tedy tato strava souvisí s ahimsou, nenásilím na světě okolo nás i na nás samotných.

4) POHYBOVÉ AKTIVITY

Součástí denního rituálu je i pohyb. Nemluvím jen o jógové praxi, té se budeme více věnovat o pár řádků níže, ale o jakékoliv pohybové aktivitě. Já mám mimo svou praxi ráda golf, procházky v přírodě nebo plavání a snažím se ve svém dni najít pár minut i na tyto aktivity. Sport pomáhá stimulovat kardiovaskulární systém, dochází k masáži vnitřních orgánů, posílení svalů i k uvolňování endorfinů. Jen nezapomeňte, že sportovní činnost také vytváří odpadní látky, které se dostávají do lymfatického systému. Tělo potřebuje čas na správnou regeneraci, aby bylo schopné se očistit a správně fungovat. Někdy je méně více. Až příště budete plánovat svůj volný čas, nechte si místo na masáž nebo návštěvu parní kabiny. I zde platí ahimsa, nenásilí nebo také láska. Vše, co děláme rádi, s láskou, nám pomáhá na cestě k vnitřní harmonii.

A jak je to tedy s praxí jógy? V ideálním případě by měla praxe probíhat ráno, na lačno, vždy ve stejný čas, tedy nejlépe při svítání. To může být někdy velmi obtížné, zejména pokud například pracujete na směny. Podle ájurvédy doba, kdy praktikujeme, ovlivňuje rovnováhu jednotlivých dóš. Tedy pokud cvičíme před 6. hodinou ranní, kdy nás ovládá váta, měla by být praxe klidnější a jemná. Po 6. hodině ranní, v době kaphy, je vhodná více intenzivní, stimulující praxe. Během času pitty, tedy mezi 10. a 14. hodinou, by měla praxe přinášet klid a přirozeně harmonizovat radžasické tendence (odsuzování, perfekcionismus, urputnost apod.). Nezapomeňte, že jsou zde i další faktory, které ovlivňují praxi, a to je individuální rozložení dóš, roční období a věk. I na ně mají vliv ájurvédské dóši. Jednoduše řečeno, pokud máme dóši v ideální harmonii, pak můžeme lekci jógy postavit podle věku, ročního období a denní doby.

5) PŘED SPANÍM

V ájurvédě naleznete přesná doporučení pro jednotlivé predominantní dóši. Všeobecně se doporučuje si v posteli před spaním nečíst ani se nedívat na televizi, v místnosti by měla být tma. Až si lehnete do postele, zkuste jen pozorovat dech, ústa jsou zavřená, s nádechem v duchu vyslovujte mantru HAM a s výdechem SA. Pozorujte, jak je vaše mysl klidnější a klidnější, až se dostaví spánek. Pokud jste predominantní dóša váta, vaše mysl je příliš zaneprázdněná, pak doporučuji si před spaním vše důležité odložit. Vaše těkavá mysl bude klidnější. Usínejte na zádech nebo levém boku a zkuste nepoužívat příliš velký polštář, raději ho úplně odložte. Pokud jste pitta, pak usínejte na pravém boku, což přirozeně ochlazuje. Tento způsob odpočinku je doporučen i ve velkém teple nebo po zátěži, aktivitě. Pro kaphy je vhodné usínání na levém boku, pro správné trávení.

Jóga – cesta seberealizace, ájurvéda – cesta sebeuzdravení

Jóga a ájurvéda jsou sesterské vědy, které se vyvíjely společně, jedna druhou doplňuje a ovlivňuje. Obě jsou základní součástí systému védského vědění. Jóga se zabývá fyzickým, emocionálním, mentálním i spirituálním já, tedy všemi částmi naší osobnosti až po vyšší úroveň, seberealizaci. To zahrnuje i osobní růst ve vnímání a chování ke světu okolo nás, náš pocit sounáležitosti a lidskosti. Praxe pozic, etická disciplína, kontrola dechu, koncentrace, relaxace, zpívání manter, meditace nás učí, jak přejít od vnějšího světa a ega k našemu opravdovému, nesmrtelnému já. Ájurvéda je vědou, která nám dává poznat cestu vedoucí k sebeuzdravení. Zbavuje tělo, ducha i mysl nemocí a přináší zpět vnitřní rovnováhu. Neznamená to, že na této ozdravné cestě jste sami. Pomáhají vám ájurvédští lékaři a terapeuté. Nejprve řeší akutní stav a zároveň vás učí, jak správně přistupovat sami k sobě a opět nastolit vnitřní řád a harmonii. Zde můžete nalézt rozdíl mezi jógou a ájurvédou. Jógou vás provází učitel, který poskytuje informace a dává úkoly, jež vás během domácí praxe vedou hlouběji k seberealizaci a poznání. Ájurvéda ukazuje cestu, poskytuje základy a sílu, kterou dosáhnete optimálního zdraví. Spojením mezi jógou a ájurvédou je prána, životní síla a energie. Jóga je inteligence prány, která usiluje o vyšší evoluční transformaci, zatímco ájurvéda je její léčivou silou a snaží se upevnit životní systémy, které již vyvinula. Jóga a ájurvéda společně fungují, mění nás od fyzické až po vyšší spirituální úroveň našeho bytí a přináší vitalitu, sílu a kreativitu na všech úrovních.

Studiem jógy a ájurvédy se učíme porozumět všem aspektům lidského bytí, obnovení harmonie těla, ducha i mysli. To je „to“, co většina z nás hledá.

Jóga Dnes Speciál 

Objednat předplatné