Rozhovory s osobnostmi 21. 02. 2014 PDF Tisk

David Prachař o životě

Nejen o životním stylu s hercem Davidem Prachařem

Co hledáme, je často blízko nás

David Prachař o životě

Nejen o životním stylu shercem Davidem Prachařem

Co hledáme, je často blízko nás

 

Pro herce je jistě důležité, aby byl ve fyzické kondici. Jak se v ní udržujete?

V kondici se udržuju díky několika inscenacím, které jsou fyzicky dost náročné. Mám na mysli především Cyrana z Bergeracu, kterého hraju v Národním divadle, a postavu NoD Quijote de la Mancha ze stejnojmenné inscenace v divadelním prostoru NoD. I toto představení je fyzicky náročné, protože se snažím postihnout psycho-fyzické stránky této bytosti. Fyzická námaha je v herectví spojena s určitou duševní silou a obě složky, jak duševní, tak fyzická, se vzájemně prolínají. Trochu to připomíná jógu nebo jiná asijská cvičení. Vždycky je důležité spojovat ducha s fyzickou bytostí. Při mé práci je to nezbytné a zároveň je každé představení svým způsobem druh psycho-fyzického jednání.

Co děláte pro klid v duši? A kde jej nalézáte?

Klid v duši není třeba hledat. Když něco hledáme, tak máme pocit, že to nemáme. Většinou je však to, co hledáme blízko nás, a my jen nejsme schopni to vidět a vnímat. Čím jsem starší, tím více se snažím radovat z každé maličkosti. Moje práce vyžaduje, abych byl součástí nějakého sociálního celku (myslím tím třeba divadelní organismus). Jistý společenský tlak si kompenzuju tím, že bydlím mimo Prahu. Jsem rád, když se blížím ke svému domu, protože tam jsem pouze se svojí rodinou.

Jste stoupencem dnes tak moderního zdravého životního stylu?

Myslím si, že zdravý životní styl vznikl jako reakce na ten nezdravý. Dříve lidé řešili spíše jak přežít. V dnešní evropské spotřební zóně řešíme něco, co naši předkové pokládali za zcela samozřejmé. Nikoho tehdy nenapadlo vyvážet na svá pole chemikálie, jíst maso plné penicilinu a to, čemu se dneska vzletně říká BIO a za co si musíme notně připlatit, bývala kdysi běžná norma. Připadá mi, že lidstvo po této stránce nedošlo velkého pokroku.

Jakou stravu preferujete? Potěší Vás více smažený řízek, nebo tofu s kuskusem?

Vsoučasné době dojídám, co zbude po mých malých dětech. Takže je to široká škála BIO jídel.

Kde a jak nejraději získáváte energii, se kterou vstupujete na jeviště?

To kdyby člověk věděl, tak by vznikla další teoretická studie s názvem: Kde a jak snadno získat životní energii.

Čemu se rád věnujete ve volném čase?

Když mám volný čas, tak mě to tak překvapí, že nedělám vůbec nic…

Odkud pramení Vaše láska k fotografování?

Dříve jsem maloval nebo vyřezával. Ale vzhledem k tomu, že máme plný dům dětí, musel jsem se omezit na fotografování. Už nemám ani temnou komoru, a tak jsem přivítal možnost vytvářet digitální fotografie hlavně našich dětí. Snažím se čas od času udělat nějaké zvětšeniny na A4, protože fotografie v počítači mi připadají jako mrtvé.

 

Kateřina Ondroušková

Foto: Filip Habart

z archivu novin Get in Balance

Objednat předplatné