Co se nám, lektorům, občas nepovede a proč

02. 03. 2018


Vydáváme-li se na lekci jógy do prověřeného studia a svěřujeme se do rukou lektorům, kteří prošli náležitým vzděláváním a praxí. Sama se józe věnuji už více než patnáct let a téměř deset z nich lekce také vedu. Přesto se mi nevyhýbají chyby, kterých si všímám i u jiných. Většinou se jedná o drobnosti, které se nevyhýbají ani těm nejzkušenějším. Pojďme si je spolu projít.

Používáme zvláštní slova či obraty

Takové obraty jako „vytáhněte se ze sedacích kostí“ nebo „vysuňte stydkou kost“ zní úsměvně, a zvláště začátečníci leckdy neví, co se po nich vlastně chce. Zvláštní slovní zásobou nás vybavilo školení, a hlavně v počátcích lektorské praxe se nám proto stává, že občas mluvíme jako učebnice. Teprve až časem a zkušenostmi se učíme popsat vše jednoduše, a přitom jednoznačně. Budeme jen rádi, když se ozvete, že chcete vysvětlení. Nebo se, podle chuti, pousmějte či významně pozdvihněte obočí. Například u „uvolněte své končetiny“ to bude zcela na místě.

Nevychází nám dech

Občas nám dech nevyjde přesně do rytmu ásan. To způsobuje jednak to, že místnost je plná lidí s různým tempem cvičení, a dále to, že do provádění pozic mluvíme. V ideálním případě jsme však na lekci jediní, kdo (právě kvůli tomu) nedýchá správně. Dech si přizpůsobte svým potřebám, nechce se navést pouze rámcově – kam patří výdech nebo nádech. A i když to vypadá, že všichni jsou o jednu pozici napřed, nespěchejte. Počkáme na vás.

Zapomínáme na své začátky

O pozici střechy tvrdíme, že je pohodlná. O prkně, že se v něm vlastně nic neděje. A občas i na konci lekce zařadíme vinyasu s pocitem, že kliků není nikdy dost. Přičemž dost už má zpravidla vylekaný začátečník. Zapomínáme vám připomenout, že každá ásana má i snazší verze, a také to, že si kdykoliv můžete odpočinout nebo využít pomůcky. Výzvy jsou fajn, ale poslouchejte především vlastní tělo. Jen vy víte, co máte ten den za sebou a co vás ještě čeká. Nedejte se od nás do ničeho nutit.

Přeříkáváme se a pleteme si strany

Komu by se to ostatně někdy nestalo. Zvláště pokud se snažíme s ohledem na účastníky lekce cvičit zrcadlově. Zasmějte se s námi, protože jóga není smrtelně vážná záležitost. Zvláště když si všimnete, navzdory naší snaze o maskování, že nám elegantní sekvence nevyšla úplně podle představ a musíme vás na podložce složitě odvést nebo otočit jinam. A pokud v náročnější sestavě zapomeneme kousek provést i na druhou stranu, určitě se ozvěte. Vděční vám budou všichni přítomní.

Jsme prostě lidé

Každá lekce má svou vlastní atmosféru. Každý přicházíme v nějaké náladě a v určitém rozpoložení. Občas se stane i to, že se někdo hned ve dveřích rozčílí, že místo oblíbeného lektora dorazil záskok. Vše se pak promítá do průběhu samotného cvičení. Snažíme se energii vyladit, což se někdy daří méně a někdy více. Každá hodina je ale lekce v přeneseném i doslovném významu. Obohacuje nás všechny. Učíme se nejen ásanám, ale také pokoře, porozumění a toleranci. Všichni stále začínáme, a přitom už v sobě neseme zkušenost stovek a tisíců let jógy. Na každé lekci jsme všichni učitelé i žáci, chybující, a přitom dokonalé lidské bytosti. Buďme proto k sobě samým i k sobě navzájem laskaví. Namasté!

 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket