Symboly a rituály 18. 04. 2019 PDF Tisk

Co mají jóga a měsíc společného?

Jaký mají jóga a měsíc mezi sebou vztah? Mohli jste zaslechnout, že při úplňku či novu se nejóguje nebo že je téměř hřích o těchto dnech požívat jakékoliv potraviny.. Zkusíme si na nejběžnější otázky odpovědět a vysvětlit si, co mají jóga a měsíc vlastně společného.

Co mají jóga a měsíc společného?

Hathajóga je většinou tím, co si lidé představí pod pojmem jóga ve smyslu fyzického cvičení. Překladem ze sanskrtu „ha“ znamená slunce a „tha“ znamená měsíc. Toto odkazuje také k rovnováze a harmonii mezi mužským a ženským aspektem, který je v každém z nás. Naše mužská část představuje slunce, horké a aktivní. Ženský aspekt je měsíc, chladný a vnímavý. Jógové ásany byly stvořeny tak, aby přinášely tělu rovnováhu a harmonii a spojovaly tyto opačné póly v jednotu. Praxí jógy tuto svou rovnováhu rozvíjíme, a to nejen fyzickou, a navíc získáváme sílu, flexibilitu, odhodlání a pokoru. Jóga je mocná praxe. Je nástrojem k sebepřetvoření a ke zklidnění roztěkané mysli. Pravidelnou praxí pomůžeme utišit a zmírnit roztěkanost naší mysli, abychom mohli být více v souladu s přítomností a sebou samými.

108 pozdravů slunci

Pravděpodobně jste zaslechli, že lidé dělají 108 pozdravů slunci, a to v období kolem Nového roku či při jiných příležitostech, někdy i bez hlubšího důvodu. Proč? Jaký to má význam a proč zrovna 108? Toto číslo má v józe, buddhismu a hinduismu značný význam. Védští astrologové byli pevně přesvědčení, že průměrná vzdálenost mezi Sluncem, Měsícem a Zemí je 108krát jejich příslušného průměru. Z tohoto důvodu je číslo 108 považováno za číslo celistvosti a existence (bytí). Tradiční mála má 108 korálků, plus jeden hlavní korálek, okolo kterého se ostatních 108 korálků otáčí jako planety kolem Slunce. Číslice 1, 0 a 8 představují jednu věc, nic a nekonečnost znázorňující víru v nejvyšší realitu vesmíru jakožto jednotu, prázdnotu a nekonečnost. V tradičním pojetí tohoto posvátného čísla 108 pozdravů slunci v jógové praxi představuje poctu změně ročního období, obzvlášť během jara a podzimní rovnodennosti. Během ní jsou na celém světě noc a den téměř stejně dlouhé. Jogíni slaví tuto změnu ročního období jako nový začátek, a to právě praxí 108 pozdravů slunci jako hold této posvátné vesmírné změně.

Půst jedenáctého dne

Ēkādaśa,v sanskrtu znamenající „jedenáctý“, je jedenáctý den po úplňku a novu každého lunárního měsíce v hinduistickém kalendáři. Je považován za speciální den se zvláštním duchovním významem. Podle védských pramenů je někdo, kdo se postí v den Ēkādaśa,osvobozen od veškerých sklonů k hříšným činům a je schopen pokročit v duchovním životě. Smyslem je soustředit svou veškerou pozornost do své víry a lásky pro božské. Tímto způsobem se přiblížíme osvobození. Půst je doporučován také v západní medicíně a ájurvédě pro udržení a zlepšení zdraví. Pomáhá zbavit tělo nečistot, podporuje trávicí systém, aby se zbavil nanesených odpadních látek, a umožňuje lepší soustředění, protože nervový systém není zatížen trávením. Z těchto důvodů je příznivé konat fyzickou očistu spojenou s půstem právě v tento den.

Úplněk a nov

Slunce a Měsíc vyvíjí gravitační sílu na Zemi. Jejich opačné postavení vytváří různé energetické zkušenosti, které mohou být přirovnány k dýchání a jeho cyklu. Energie úplňku odpovídá konci nádechu, kdy je síla prány nejvyšší. Zhluboka se nadechněte, zadržte dech uvnitř a pocítíte energii (pránu) uvnitř vašeho těla. Toto je rozpínavá, vzhůru se pohybující síla, která nám pomáhá cítit se plni energie a emocí, ale nepříliš uzemněně. Proto máme během úplňku tendence být více tvrdohlaví. Oproti tomu energie novu odpovídá konci výdechu, kdy je nejsilnější síla apány. Úplně vydechněte a vnímejte úbytek energie s odcházením dechu. Apána je kontrakční, dolů se pohybující síla, která nás činí klidnými a uzemněnými, ale také v napětí a odpojenými od fyzických působení.

Jóga a měsíční fáze

V aštangové tradici se doporučuje dodržovat přírodní měsíční cykly vynecháním praxe ve dnech úplňku a novu. Když měsíc dorůstá nebo couvá, ovlivňuje tím naši mysl. Nemusíme tento vliv na Zemi zpozorovat, protože Země je pevná, ale můžeme si ho všimnout při pohledu na oceán, který je tvořen tekutou vodou. Měsíc ovlivňuje celou Zemi, ale jeho vliv je viditelný právě pozorováním přílivu a odlivu oceánu. Slunce ovlivňuje Měsíc a Měsíc ovlivňuje Zemi. Když se tento vliv odehrává automaticky, jsme nástroji v rukou matky přírody. Můžeme být vláčení v nevědomosti z místa na místo sem a tam, nebo můžeme jít vědomě. Rozhodnutí je pouze na nás.

 

  • autor: Dana Macková
  • zdroj fotky: Shutterstock.com 

Objednat předplatné