Zdravá strava 19. 07. 2023 PDF Tisk

Chcete zažít léto na dobré vlně? Zkuste to s osvěžujícím čajem GOOD ViBES!

Mojito, Sex on the beach, Aperol Spritz…to jsou drinky, které si většina lidí spojuje s letní plážovou pohodou. A když chceme nealko, sáhneme po vychlazené kofole nebo ovocném birellu. Uvařit si v létě horký čaj se jeví jako holý nesmysl. Co když je to ale jen přesvědčení naší mysli, která má tendenci držet se zajetých zvyků?

Chcete zažít léto na dobré vlně? Zkuste to s osvěžujícím čajem GOOD ViBES!

V Indii, Nepálu, ale třeba i v Maroku nebo Egyptě, zkrátka tam, kde je největší horko, lidé pijí nikoli ledové nápoje, ale teplý či vlažný čaj – a moc dobře vědí, proč to dělají. Nepůsobí totiž organismu teplotní šok, ale naopak mu pomáhá vyrovnat se s teplem přirozenou termoregulací skrze pocení. A kdy jindy než v létě se otevřít experimentování?

Šampaňské mezi čaji podle ajurvédských principů

Jak jde šampaňské a čaj dohromady? Jednoduše. Letní ajurvédská směs TOMCHAi GOOD ViBES totiž obsahuje prvotřídní čaj Darjeeling označován také jako tzv. šampaňské mezi čaji. Právě ten, společně s pečlivě vybranou směsí koření a bylinek, vás osvěží i v tom největším pařáku, navíc zklidní zažívání a vyladí tělo i mysl. Ingredience jsou totiž smíchané nejen aby čaj skvěle chutnal, ale také, aby podle ajurvédských principů vyladil vnitřní oheň a letní energii Pitta:

 

  • černý čaj Darjeeling – povzbuzuje organismus a zbavuje ho škodlivých volných radikálů
  • kardamom – zklidňuje mysl i tělo při zažívacích problémech či zánětech, ochlazuje a celkově napomáhá navodit rovnovážný stav
  • koriandr – snižuje vnitřní horkost a zmírňuje pocit žízně, pozitivně ovlivňuje trávení a pročistí organismus
  • fenykl – má pozitivní vliv při nadýmání a dalších trávicích obtížích, působí synergicky s koriandrem jako ochlazující kombo
  • máta – navozuje pocit osvěžení, tlumí žízeň a zklidňuje trávení, příznivě ovlivňuje kvalitu spánku a je relaxační
  • růže – působí příznivě na trávení a vylučování, duševní rovnováhu, klid a spánek
  • vanilka – příznivě ovlivňuje činnost srdce, trávení, ale i kvalitu naší pleti, chuti dodává sladkost

Jak se míchá letní pohoda? 

Příprava teplé varianty GOOD ViBES je jednoduchá, stačí zalít 1 vrchovatou lžičku vroucí vodou a nechat louhovat 3-5 minut. Jestli vás ale přece jen láká spíše studená varianta ve formě ledového yogi čaje, tady je trocha inspirace, jak se dá se směsí dále čarovat:

Vyladěný ledový yogi čaj

Co na 1 sklenku (250 ml) ledového yogi čaje?  

- 1 vrchovatá čajová lžička směsi TOMCHAi – GOOD ViBES (4 g)
- 280 ml vody
- čerstvý citron, limeta a jahody

Jak na to:

- Zalijte 1 čajovou lžičku směsi TOMCHAi GOOD ViBES 280 ml vroucí vody.
- Nechte louhovat 3-5 minut, poté sceďte přes sítko a nechte zchladit. 
- Nakonec nalijte do sklenice, ozdobte plátky limety, pokrájenými jahodami a užívejte lahodnou chuť.

Naše extra tipy

Více čajové směsi = výraznější chuť.

Máte rádi intenzivnější aroma i chuť? Zalijte hned 2 čajové lžičky směsi, louhujte celých 5 minut, případně nakonec oslaďte a přidejte trochu limetové šťávy.

Pro otužilé jedince, trocha ledu.

Ajurvéda pití ledových nápojů nedoporučuje, oslabuje příliš vnitřní oheň, a naopak vede k zahřátí organismu. Pokud po takovém nápoji vyloženě toužíte, můžete přihodit pár kostek ledu nebo zalít vychlazenou sodovkou. Ale všeho s mírou. ;-)

Nepřestali jsme si hrát, protože jsme zestárli, ale zestárli jsme, protože jsme si přestali hrát.”

Léto je tu, a tak se otevřete novým možnostem a chutím, protože občas zdánlivě bláznivé a nelogické věci mohou vyústit v ty nejlepší věci či zážitky. Zapojte svoji fantazii a testujte různé letní čajové kombinace. O ty nejlepší (nebo nejbláznivější) se podělte do komentáře a inspirujte tak ostatní. Nezapomínat si hrát je totiž důležitou součástí šťastného života!

-jd-

www.tomchai.cz

Objednat předplatné