Jóga pro děti 05. 05. 2015 PDF Tisk

Dospělácké lekce jógy, nebo dětská jóga?

Čím a proč se rozlišuje dětská jóga od dospělácké, nebo je dětská jóga vhodná pro každé dítě? 

Dospělácké lekce jógy, nebo dětská jóga?

Jak se liší jóga pro děti od dospělácké?

Jóga je jen jedna, je založená na jógové filozofii. To mají „dospělá a dětská jóga“ společné. Téměř vše ostatní je odlišné – skladba hodiny, hravý přístup… Do dětské jógy je potřeba vnést trochu více dramatiky, častěji měnit činnosti rychlé a klidné. Lekci dětské jógy přizpůsobujeme věku a tím pádem i možnostem dětí. Cvičení můžete obohatit vyprávění příběhů a tím vtáhnout děti na chvilku do jiného světa a podporovat jejich fantazii. Jednotlivé ásany (cviky) můžeme pojmenovávat/přejmenovat podle zvířat a věcí, které děti znají…

Může si dítě jógou ublížit? 

Pokud dítě do ničeho nenutíme a „nehecujeme“ ho, je cvičení jógy stejně bezpečně, jako jiné pohybové aktivity. Myslím, že stačí používat zdravý rozum a případné nejasnosti konzultovat s odborníkem. Upozornila bych např. na pokročilé dechové techniky, zádrže dechu a dlouhé výdrže v pozicích. Je také potřeba zohlednit nejen věk dětí, ale i jejich aktuální stav. 

Jak najdu pro své děti cvičení jógy?

Pokud je ve svém okolí jógové studio, zeptejte se, zda nabízejí lekce dětské jógy. Pokud bude po lekcích dětské jógy poptávka, většina studií na ni zareaguje. Jóga už se také učí v mnoha školkách, ať už v rámci dopoledního programu, nebo jako odpolední kroužek. Další možnosti jsou stránky České asociace dětské jógy. Jejich semináři už prošly stovky učitelů z celé republiky a někteří z nich mají na jejich stránkách www.cadj.cz svůj profil s odkazem na místa, kde vedou lekce dětské jógy.

Jak dětem jógu přiblížit, aby je cvičení bavilo.

Velmi se mi osvědčilo hrát s dětmi jógové hry, při kterých se zároveň jen tak mimochodem učí jógové pozice. Používám k tomu různé pomůcky Lali jógy, jako jsou Jógové karty, Jógová abeceda, Jógové pexeso atd. 

U menších děti k  jednotlivým cvikům nebo sestavám říkám básničky nebo zpívám písničky. Se staršími dětmi je dobré občas vytvořit tzv. jógovou laboratoř, do které si vezmeme cvik, který se pořádně naučíme, prozkoumáme ho, zkusíme si různé varianty… Z mé zkušenosti děti snadno nadchnu pro všechno, pro co jsem nadšená já sama ☺

Kolik času je dobré cvičení jógy s dětmi věnovat?

Ideální je samozřejmě cvičit pravidelně. Vytvořit si ze cvičení rituál, ideálně „ve stejný čas na stejném místě“ ☺ Je lepší cvičit 10 – 15 minut denně, než jednou týdně hodinu. Ale i to je skvělé!

Můžou cvičit podle Jógových karet a publikací z Lali jógy i dospělí?

Samozřejmě, vždy mě potěší, když svými kartami přinesu do dospělé jógy trochu hravosti a nadhledu. To nám dospělým totiž často chybí, a to nejen při cvičení jógy, ale i v každodenním životě. Může to být i dobrý začátek, který vás může přivést k tomu, že si najdete svého učitele, jež se pak stane vaším průvodcem na vaší jógové cestě.

Lze jógu integrovat do tréninku dětí v kroužcích, kde není jeho hlavní náplní? Kam ji v tréninku zařadit a jak?

Bylo by skvělé, kdyby prvky jógy byly náplní rozcviček u všech sportů (včetně šachů ☺). Například taková sestava Pozdrav slunci je svým způsobem natolik geniální, že je těžké vymyslet jednodušší a komplexnější rozcvičku.  

Ideální by bylo cvičit i v rámci vyučování ve škole. Když se děti v lavicích protáhnou, lépe se pak soustředí a napomůže to i v učení správného držení těla. I v lavici a na omezeném prostoru se dá jóga cvičit. 

  •  Autorka: Hanka Luhanová, zakladatelka Lali jógy, ředitelka České asociace dětské jógy, o.p.s.
  •  Více informací najdete na www.jogasdetmi.cz, informace o seminářích pro lektory dětské jógy najdete na www.cadj.cz)
  • Zdroj fotky: Samphotostock.cz 

 

Objednat předplatné