Cestování 03. 04. 2023 PDF Tisk

Cestujeme po Štýrsku (hory i kultura)

Miluji Rakousko, hory v létě, túry a volný čas s přáteli. Mé nejoblíbenější cesty jsou v létě  - do hor, kde chodím po kopcích - často sám se svým psem, a užívám si ticho hor, jejich majestátnost a krásu. V Rakousku jezdím stále na stejné místo již 16 let, kde trávíme pravidelně letní i podzimní čas s přáteli.

Cestujeme po Štýrsku (hory i kultura)

Loni jsem ale udělal krok do neznáma a vypravil se za poznáním nových míst v oblasti Štýrska - opatství Admont - benediktinského klášteru v alpském údolí řeky Enže v samotném městě Admont, horských masivů národního parku Gesäuse a dobrodružství při raftingu na řece Salsa.

Návštěva knihovny kláštera pro mne byla obrovským překvapením. Vůbec jsem neměl Rakousko spojené s něčím tak “městským”. Benediktýnský klášter v opatství Admont je nejstarší a jediný ve Štýrsku s největší klášterní knihovnou na světě. Krásná baroktní architektura zcela uchvátí a zaplní tichem a mírem, stejně jako okolí kláštera - park s jezerem, kde si stačí sednout a jen být. Historie dýchá z každého koutu opatství, jelikož Řád svatého Benedikta byl založen již roku 1074.

Po návštěvě Admontu a kláštera jsem se vydal do hor. Dobrodružství v horách, výstupy, šplhání do výšek… to je to, co miluji. Národní park Gesäuse je třetí největší a také nejmladší rakouská přírodní rezervace známá divokou vodou a strmými skalami. Nachází se ve středním Rakousku na severu spolkové země Štýrsko. Zážitkům z národního parku Gesäuse dominuje nespoutaný hukot řeky Enns (Enže) a vápencových hor Reichenstein, Buchstein a Hochtor.

Strmé stoupání na úbočí masivu Gesäuse mě docela unavilo. Když jsem vystoupal pod hlavní masiv, měl jsem co dělat s dýcháním. Bylo vedro a já lapal po dechu. Když jsem se otočil zády k masivu, viděl jsem a pocítil výšku, do které jsem vystoupal, kdy údolní propast pod mým pohledem vyvolala nejistotu v nohách a kolena se mi rozechvěla. Učím se pracovat s výškami, miluji je, ale současně se mi z nich podlamují a třesou kolena. Vyšplhal jsem na velký balvan. Teď jen pomalu se postavit. Zakotvit zrak, upevnit ruce v bok pro lepší stabilitu. Teprve až po 5-8 minutách jsem se mohl zcela narovnat, rozhlédnout se a vychutnat si tu krásu, kterou výška a hory nabízejí.

Já si raději jen tak plynu a nechodím do adrenalinových zážitků  a experimentů. Mám rád plynutí bez výkyvů. Léto je však o zkoumání a o výpravách za dobrodružstvími. Já se ve svých padesáti, poprvé v životě, nechal inspirovat a sjel jsem na raftu řeku Salsu ve Štýrsku. A wow! Bylo to jedinečné, vzrušující a úžasné. Na příští návštěvu Štýrska rozhodně vezmu své přátele na raft, aby si ten zážitek také vryli do paměti.

Sjíždění řeky Salsy mělo však jeden malý háček. Jelikož jsem měl s sebou tým, který točil a fotil záběry rakouské krásy, plnil jsem i nějaké úkoly. Při sjíždění řeky se objevil skokanský můstek a já dostal úkol… skočit. To byla pro mě hodně nečekaná výzva. Stál jsem 6 metrů nad hladinou průzračně čisté řeky a měl skočit dolů. Já však trpím fobií ze skoku do vody. V dětství jsem si rozrazil hlavu při skoku do vody a od té doby jsem se bál jakékoli podobné aktivity. Až nyní před kameramanem a fotografem jsem měl úkol a s ním velkou osobní výzvu. Po dlouhém váhání a povzbuzování od celého týmu, jsem skočil. Když jsem dopadl do vody, krve by se ve mně nikdo nedořezal, natož dechu. Pak se ale moje nohy dotkly dna, já se odrazil a pocit po vynoření byl opravdu radostný.

To poprvé anebo, když něco změníte, překonáte… to je vibrace života, pohon, radost a především SEBEDŮVĚRA.

Čistota, zrcadlení v hladině jezera i proudící řeky byly odměnou. Tak úžasné aspekty přírody se odrážejí i v našich životech. Tolik signálů dostáváme ze setkání s druhými lidmi. Tolik poznání načerpáme, když situace nehodnotíme, ale přijmeme-li je a ptáme-li se: “Co nám přinášejí, co nám ukazují a jaké poučení z nich plyne”. Tolik zrcadlení je nám nabízeno, jen je třeba jich využít, poznat a na svět se dívat, jako na jedno velké zrcadlo, kde naším odrazem a přitahováním žijeme svůj “svět”.

Stále ve mně doznívá léto a zážitky z něj. A tak k mým tipům na výlet do Rakouska, a že jsem jeho opravdovým milovníkem, přidávám Štýrsko a oblast Gesäuse, kde můžete zažít tolik dobrodružství a krásy.

Více informací o cestování po Rakousku naleznete ZDE

www.ToulkyRakouskem.cz

Objednat předplatné