BLESKOVĚ
Žijte jógu blog 29. 10. 2021 PDF Tisk

Cesta je cíl

„Když ztratíš svůj sen, přestáváš žít.“ Tento citát mě provází celý můj dospělý život. Od té doby, kdy jsem zhlédl film Flashdance, ve kterém hlavní postava vyřkla tuto větu, si do hlavy vkládám své sny s vědomím, že i ony potřebují prostor k tomu, aby se mohly stát skutečností. Potřebují volnost a čas.

Cesta je cíl

V mládí jsem se hodně snažil o realizaci svých cílů. Možná jsem byl sny posedlý. S věkem ale vše zvolnilo. Postupně jsem pochopil, že stojí za to stát si za svými cíli, ale ne za každou cenu. Na konci našeho snažení, při splnění snu, nastane dobrý pocit, který však během mžiku zmizí. Opět se otevírá startovní box dalšímu „dostihu“ – závodu za dalším snem. Euforie z naplnění nám dlouho nevydrží a ženeme se dál a dál. Hledání cíle a vlastního štěstí je dlouhodobý proces. Jde o tu cestu, kterou člověk kráčí a během níž poznává nové lidi, sám sebe a realizuje postupné kroky vedoucí k dovršení snu. Na této cestě je velice důležitý odstup a zpětné vyhodnocování každého dne nebo jednotlivých kroků, které dohromady skládají vítěznou pomyslnou „trofej“.

„Cesta je cíl... to by mělo být vryto v každé mysli, která touží po úspěchu.“

Koloběh dosahování cílů může vést k vyčerpání. Když však necháme každý ze svých snů „dýchat“, když si z nich tolik neděláme a nestavíme je na piedestal významnosti, pak jsou cíle a sny důležitou motivací. Jsou-li však nekompromisní, můžeme se pod nadvládou svého ega ztratit a podlehneme obsesi neustálého dosahování a libosti ve stavu „být lepší a lepší“.

Jak dlouho toto člověk zvládne? To je individuální, avšak jedno je takřka jisté – bude to velmi stresující. Důvěřujte proto své intuici, svým vnitřním hlasům. Ty vás navedou. Nechte si vždy čas na poodstoupení od vašich rozhodnutí a vraťte se k nim za 2–3 dny. Uvidíte, že je budete vnímat jinak než na začátku.

Je důležité mít jasnou představu svého cíle. To je základ úspěchu, který otevírá cestu jeho usku- tečnění. Pomocníkem je při tom podvědomí, které velice dobře dokáže pracovat s představami. Jejich emocionální „obrazové“ prožívání začíná v hlavě. Vizualizace pomáhají v samotné realizaci a otevírají cestu. Tyto představy však nesmí být dogmatické, protože urputnost spaluje energii. Mít víru, představu a vůli oddat se plynutí je důležité pro to, aby vše mohlo nastat.

TIP
Text je převzatý z knihy Žijte jógu 2 – hledání harmonie. V knize naleznte elementární postupy pro cvičení jógy, základní dechové techniky sestavené do efektivní praxe pránájámy (řízení energie), tipy pro očistu organismu, návody pro přenesení jógové filozofie do běžného života a spoustu nádherných fotografií z Čech a Moravy.

Cesta je cíl je ústředním tématem nového vydání časopisu JÓGA DNES listopad/prosinec 2021. V tomto vydání časopisu naleznete kromě toho i tipy na jógovou praxi, rozhovor s Jaroslavem Duškem, zdravé zimní recepty a mnoho dalších inspirativních textů. A pozor: k předplatnému na JÓGA DNES a JÓGA SPECIÁL rozdáváme dárky od Weledy!

  • autor: Václav Krejčík
  • @vaclavkrejcik
  • www.zijtejogu.cz
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné