Roční období 03. 06. 2017 PDF Tisk

Červnové tipy pro zdraví

Dny jsou dlouhé, většinou slunečné a již teplé. Příroda si s námi v letošním roce pohrává (stejně jako my s ní), ale charakter počasí měsíce června zůstává, více či méně, zachován. 

Červnové tipy pro zdraví

Stravování začíná být jednodušší, vnitřní trávící oheň agni začíná v letních měsících ochabovat, a proto by měla ve stravě převládat čerstvá zelenina a plody přírody. Například jednoduchý zeleninový salát zalitý panenským olivovým olejem doplní do těla energii a také odlehčí organismu od zimně-jarních těžkých jídel. V měsíci červnu je potřeba věnovat pozornost tenkému střevu, kde dochází k pokračujícímu trávení a vstřebávání živin z natrávené potravy do krve.

Cvičením jógy můžete tlakem na břišní dutinu v kobylce, klasické kobře nebo luku dobře ovlivnit tenké střevo, nebo si můžete pro celkovou očisty trávící soustavu zvolit jógovou sestavu šahkha prakšálanu.

Po době těžké a hutné stravy by si organismus zasloužil půst. Do půstu se s rozvahou mohou pustit jen zdraví lidé. V jiném případě jakéhokoliv zdravotního omezení je nutné ho respektovat a poradit se svým ošetřujícím lékařem. Jelikož si přirozeně v létě zaměňujeme stravu za lehčí a jednodušší, nebude takový problém půst absolvovat. Komu není lhostejné jeho zdraví, měl si uvědomit nutnost pravidelné péče o trávicí soustavu. Půst je proces, při němž tělo „požírá samo sebe“. Nejdříve jdou na řadu ty neškodlivější složky potravy – odpady, nefunkční tkáně a odumřelé buňky, choroboplodné zárodky a nadbytečné rezervy. Půst znamená vypuštění určitých potravin, hlavně všech těch, které zůstávají dlouho v žaludku. Čím méně druhů potravin jíte, tím lépe. Stačí pít vodu, vybrat si eventuálně jednu potravinu a jíst ji během dne. Nebo je možné zvolit zeleninové šťávy a během dne je mít celý den po ruce. Tímto oddechem pro trávící soustavu dopřejete svému tělu možnou očistu, regeneraci a obnovení energetického potenciálu. Odplavíte škodlivé látky z těla ven. Zkuste nemíchat ovoce a zeleninu dohromady a vždy zhruba na 1 litr šťávy mějte 2 až 3 litry čisté neperlivé vody. Nemáte-li chuť na šťávy, zvolte například suchou rýži, tak 300-400 g. Během půstu pijte bylinkové čaje, nebo čistou vodu.

Rozhodnete-li se absolvovat půst, pamatujte i na přípravný den, kdy byste neměli jíst maso, protože bílkoviny mají dlouhý čas pro vstřebávání. Můžete také použít před spánkový klistýr a rozhodně před, v den půstu i po něm, jděte před 22. hodinou spát. Naplánujete-li si své 3 dny a k půstu využijte nabídku detoxikačních ájurvédských olejových masáží, cvičte hathajógu a dechová cvičení, často se sprchujte vlažnou vodou, vyčistěte si dutinu ústní, zuby a jazyk vícekrát denně a pokud budete cítit únavu, jděte si lehnout a odpočiňte si. Váš organismus a především játra, střeva, žaludek a žlučník vám budou vděční.

V červnu je třeba posilovat tenké střevo. Začíná na nehtu malíčku. Vede boční stranou paže vzhůru po předloktí a za loket, pokračuje vzhůru zadní stranou paže a vede do ramene nad lopatkou, přes postranní část krku do tváře a končí před uchem. Tenké střevo je centrálou lidského těla, ve kterém dochází ke vstřebávání živin do krve, k jejich transportu do jater, kde se uloží, nebo postupně, je-li potřeba, opět se rozloží.

Cvičte: sed s chodidly u sebe, rukama obejmout chodidla a s výdechem se předklonit. Veďte lokty do stran.

  

  • -jd-
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné