Technika cvičení 23. 01. 2018 PDF Tisk

Cenná izometrická cvičení

Po celou lekci jógy sedí všichni v nádherných jógových sedech a procházejí obtížnými polohami. Hodina skončí, žáci vstanou, hned se vrátí ke svým špatným postojům s kulatými zády, propadlými hrudníky, povislými rameny...

Cenná izometrická cvičení

Dobrý postoj je výsledkem dobrých jógových návyků, které se musíme naučit vnést do každodennosti svého života. Musíme si uvědomovat, jak stojíme, sedíme, klečíme nebo ležíme. Právě náš postoj snese nejvíce kritiky.

Zpočátku by vám měl někdo pomoci kritickou radou, zda je páteř vzpřímena, hlava v prodloužení páteře, ramena stažena dozadu, hruď pevná a břicho vtažené. Teprve vzpřímený postoj dá vyniknout celé kráse člověka. Vyžaduje to vyvinout nové vědomí, jehož výsledkem bude lepší postoj. Dobrý tělesný postoj je částí celkového jógového života. Ani na jógu samotnou se nelze dívat jako na rigidní disciplínu, spíše jako na tichý, láskyplný přístup k tělu a emocím, které jsou pod kontrolou mysli. Proto i změnu tělesného postoje bychom měli chápat jako příspěvek k pevnějšímu zdraví, větší energii a našemu blahobytu. Existuje jen málo vadných postojů, které nemohou být korigovány jógovými ásanami a pránájámou. Negativní se nemůže jen tak přemalovat a vypadat jako pozitivní. Pozitivnost by měla být chápána jako pomůcka k nutným změnám, ať už se jedná o zlepšení pohyblivosti kloubů, zpevnění svalů kolem páteře, přesunutí váhy těla, nebo protažení svalů. Obvykle praktikování ásan, krijí, muder a pránájámy stačí ke korekci podmínek, které vznikly jako špatný návyk. Pro skutečné strukturální změny nebo abnormality vyhledejte specialistu. Při hledání profesionální pomoci hledejte někoho, kdo je ochoten přihlížet i k jógovému pohledu na život.

Korektivní izometrická cvičení

Izometrické praktiky jsou cviky ke zlepšení tonu svalů. Tyto techniky vyvíjejí tlak na určitou část těla a na rozdíl od posilovacích svalových cvičení zlepšují dýchání a krevní oběh.

  1. Položte si těžkou knihu na temeno hlavy a snažte se udržet její rovnováhu bez pomoci rukou. Indové jsou zvyklý nosit těžká břemena na hlavách a díky tomu mají dobře vyvinutou krční páteř a krásně vyrovnaná záda.
  2. Udělejte i s knihou na hlavě poloviční dřep. Můžete předpažit nebo rozpažit, a pomoci si tak udržet rovnováhu. Buďte si jisti, že skutečně ohýbáte tělo v kolenou, a nikoliv v zádech. Vydechujte, jdete-li do dřepu, nadechujte, napřimujete-li se. Opakujte třikrát až šestkrát. V dalším cvičení můžete přejít k rychlým dřepům. Nadechujte nosem při vstávání a vydechujte ústy při klesání do dřepu.
  3. Postavte se na krok od zdi. Položte dlaně na zeď a tlačte proti stěně. S výdechem se zhoupněte dopředu na palcích na nohou, až se hlavou nebo hrudí dotknete zdi. Pak se s nádechem odtlačte od zdi. Než si zpevníte svaly, cvičte jen tři až šest cyklů.
  4. Postavte se na schody (tváří ke schodům). Jen prsty a bříška chodidel máte na schodu, jinak je vaše chodidlo ve vzduchu. Snažte se vyvážit tělo tím, že se zachytíte rukama o tři nebo čtyři schody výš. Nyní nechte nohu klesat. Paty nechte klesat tak daleko, jak vám to dovolí chodidla a lýtkové svaly. Připojte dech tak, že noha klesá s výdechem a hmotnost těla se vytahuje zpět na prsty s nádechem. Dělejte to tak dlouho, až ucítíte, že už to není pro vaše svaly namáhavé.
  5. Dělání kotrmelců je jedním z nejlepších způsobů pro stabilizaci postavení těla. Dejte jen pozor na to, abyste dobře skrčili hlavu a nenarazili si šíji.
  6. Lezení po kolenou a rukou. Zkuste se na chvíli vrátit k přírodě a chodit po čtyřech.
  7. Položte se na záda, nohy k sobě, paže jsou podél těla. Hluboce se nadechněte a pomalu se přetočte na levou stranu. Držte tělo napjaté a dech zastavený po nádechu. Pak vydechněte a s výdechem nechte tělo bez odporu padnout zpět na záda. Při dalším nádechu se přetočte na pravou stranu. Opakujte třikrát až šestkrát.
  8. Nadechněte se a zvedněte horní část těla jako kobra.
  9. Vydechněte a znovu se protáhněte jako kočka v meruásaně, poloze hory.
  10. S výdechem klesněte dolů do polohy aštanga namaskára (pokles na osm částí těla), při níž se země dotýkáte osmi body: bradou, hrudníkem, oběma dlaněmi, koleny a nohama. V poloze setrvejte s dechem zastaveným po výdechu.
  11. Položte se na záda do šavaásany. V šavaásaně máme nohy a paže poměrně u sebe. Nyní začněte s hlubokým vědomým (1) břišním nádechem, a otáčejte nohy dovnitř tak, až se vzájemně dotknou palci. S výdechem zase otáčejte nohy zpět, až se dotknou malíčky země. Opakujte 10krát až 12krát. Pak začnete s (2) hrudním dechem, otáčejte s nádechem ruce po zemi po celé délce směrem ven a s výdechem zase zpátky dovnitř. Během otáčení se mohou lokty zcela nadzvednout od podložky, ale dlaně a hřbety rukou musí zůstat po celou dobu na zemi. Vše opět opakujte 10 až 12krát. Přistupte k podklíčkovému dýchání (3), otáčejte s nádechem i výdechem hlavu ze strany na stranu. Opakujte 10 až 12krát, abyste sladili pohyb hlavy s dechem. Potom začněte dýchat plným jógovým dechem (4), a při nádechu i výdechu provádějte uvedené pohyby podle toho, ve které části nádechu nebo výdechu se právě nacházíte. Pohyby (1), (2) a (3) na sebe plynule navazují. Dělejte to tak dlouho, až se zcela uvolníte a bude se vám chtít jen ležet bez hnutí. Uvolněte se a vychutnejte si příjemný pocit uvolněného celého těla. Tato kája krija může sloužit k relaxaci těla, koncentraci na dech a meditaci v těle.

 

Literatura

Jóga – krok za krokem, 1999

 

  • autor: Eva Učňová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné