BLESKOVĚ
Symboly a rituály 01. 12. 2016 PDF Tisk

Čas rozsvícených svíček

Čas, kdy svíčky rozsvěcíme nejčastěji, je doba adventu a Vánoc. Barvu svíček na adventní věnec si vybíráme obvykle podle svého vkusu, případně módních trendů. Záleží jen na vás, zda zvolíte barvy tradiční, nebo zaexperimentujete...

Čas rozsvícených svíček

Neznám snad nikoho, kdo by neměl rád poklidnou atmosféru u rozsvícené svíčky. Bývá to čas, který strávíte povídáním se svými přáteli, se svým partnerem nebo jen tak přemíláním svých vlastních myšlenek. Během těchto kratších dnů s ubývajícím světlem máme více příležitostí si v klidu sednout a tento čas rozsvícených svíček si náležitě užít. Myslím, že by byla škoda se o tuto oázu klidu připravit.

Rozsvěcení svíček je odjakživa spojeno i s různými rituály. A některé z nich dodržujeme dodnes. Klasickým příkladem je sfoukávání narozeninových svíček na dortu, kdy si v duchu přejeme něco, po čem toužíme, nebo zapalování svíček v období Dušiček jako vzpomínka na naše zemřelé. Není to tak dlouho, kdy lidé rozsvěceli svíčky v oknech, aby je ochránily před zlými duchy, případně před bouřkou. Rozsvícená svíčka předává lidem energii, vitalitu. Posiluje naše zdraví už jen tím, že nás donutí k zastavení.

Barva svíce (konkrétně barva vosku, neboť je-li bílý vosk pouze obalen barevnou fólií, pořád se jedná o bílou) symbolizuje určitou vlastnost, sílu, schopnost, a proto i barva hrála vždy svou roli při různých magických, spirituálních obřadech.

Podívejme se tedy na ty nejběžnější:

  • Červená – jde o symbol síly, ohně, vášně, sexuality, ale i energie a odvahy
  • Růžová – představuje přátelství, lásku, něhu, zklidnění, je to pohled člověka do sebe
  • Bílá – barva očisty, ochrany, symbol míru a panenství
  • Žlutá – je slunce, inteligence, paměť, životní radost i zažehnání smůly
  • Oranžová – symbolizuje úspěch, spravedlnost i velký vliv
  • Modrá – klid, duševní inspirace, ochrana a štěstí
  • Fialová – symbol moci a síly, zapalují se při důležitých spirituálních a meditačních rituálech
  • Zelená – může být barvou plodnosti, růstu, léčení, je to barva Matky Země
  • Zlatá – barva Boha, mužnosti, štěstí, radosti
  • Stříbrná – barva Bohyně, ženské energie, snů a intuic

Čas, kdy svíčky rozsvěcíme nejčastěji, je doba adventu a Vánoc. Barvu svíček na adventní věnec si vybíráme obvykle podle svého vkusu, případně módních trendů. Záleží jen na vás, zda zvolíte barvy tradiční, nebo zaexperimentujete a vyberete letos výjimečně například oranžovou (úspěch) nebo modrou (klid). Fantazii se meze nekladou. Avšak, chcete-li opravdu tradiční adventní věnec, použijte tři svíce fialové a jednu růžovou. Fialová zde vyjadřuje důstojnost a pokání. První svíčka zapálená na 1. adventní (železnou) neděli se nazývá Naděje, druhé zapálené 2. adventní (bronzovou) neděli říkáme Mír. Na třetí (stříbrnou) neděli zapalujeme růžovou svíčku Přátelství a na čtvrtou zlatou neděli svíčku Láska. Svíčky se mají prý správně zapalovat proti směru hodinových ručiček. Časté jsou i věnce s pátou bílou svící uprostřed, která se rozsvěcí po setmění na Štědrý večer a symbolizuje Krista.

A můj tip na józe? Kromě nastolení příjemné atmosféry a využití pozitivní energie plápolajícího plamínku během své praxe zkuste použít svíčku při výuce práce s dechem. Naučíte se svůj dech zklidnit a prohloubit.

Rozsvícenou svíčku položte na dlaň asi 20 centimetrů od obličeje, zhluboka se nadechněte a pomaloučku vzduch vyfukujte. Plamínek nesmíte sfouknout, ale jen opatrně rozkmitat svým dechem. Čím delší a pomalejší bude váš výdech, tím lépe.

 

Objednat předplatné