Jógové sdílení blog 25. 09. 2020 PDF Tisk

Basti – jógový klystýr

Další z indických očistných technik (šatkarmas) je basti neboli očista střev vtahováním vzduchu nebo vody skrz anální otvor. Tato technika se v dnešní době téměř neučí a v novodobých jógových knihách obvykle nezmiňuje. Je často nahrazována šankhaprakšálanou (úplná očista těla slanou vodou), a to i přesto, že ve starších textech bývá označována za velmi přínosnou a jednoduchou.

Basti – jógový klystýr

V sanskrtu znamená slovo basti obecně to, co náleží ke spodnímu břichu, pánvi a močovému měchýři. Existují dva druhy basti: sthala basti (sthala = země a jedná se o očistu střev vzduchem, tzv. „suché basti“) a jala basti (jala = voda, střevo se naplní vodou). Ač se tak na první pohled nemusí zdát, jedná se o velmi podobné praktiky, a proto jsou pokyny pro jejich praxi stejné. Původně se technika jala basti prováděla v podřepu v řece, kdy se pomocí krija naulí (břišní vír) nasála voda do střev a poté se mimo řeku stejným principem nechala ze střev opět vytéct. Novodobou podobou basti je klystýr, kterým se dosáhne stejného účinku, tedy očisty spodní části střev. 

Určitě nechceme v textu nikoho nabádat, aby se do této očistné techniky pouštěl. Pouze si pro názornou představu popíšeme, jak by takový proces mohl vypadat. Základním předpokladem pro provedení basti je dokonalé zvládnutí techniky naulí, tzv. břišního víru. Bez takové schopnosti není možné basti provést, protože právě pohyb břišní stěny je tím, co nasává vodu či vzduch do střeva. 

Je možné použít hadičku (dříve se doporučovala bambusová trubička J), ale basti lze provádět také bez hadičky, jen za pomocí prstů. Metodu vtažení vzduchu nebo vody do konečníku je těžké popsat. Stejně jako hledání múla bandhy v ásanové praxi, je nutné ji vyzkoušet. Postup je následující:

  • zhluboka vydechněte a zadržte dech,
  • jemně otevřete konečník pomocí prstů,
  • provádějte naulí,
  • zatímco zadržujete dech a provádíte naulí, pokuste se roztáhnout a vytáhnout břišní dutinu,
  • vtáhněte tolik vody, kolik je možné, uvolněte se, vylučte vodu do toalety a zopakujte. 

Tento postup vytvoří vakuum a vtáhne vodu do střeva. Jedná se o první stupeň basti. Následující, pokročilé stupně prodlužují zádrž vody ve střevech na 5–10 minut. Při vtahování vody jemně pracujte se svaly kolem konečníku pro volné plynutí vody či vzduchu. Stejně jako u ostatních očistných technik jsou lidé, kteří je zvládnou udělat napoprvé, a jiní potřebují mnoho praxe a opakování, než se technika správně podaří. Naprostým základem musí být čistá voda. Je důležité provádět očistné techniky, jen pokud je člověk potřebuje, což znamená, že trpí nějakými fyzickými neduhy, a nejprve zvládnout všechna přípravná cvičení. Neméně důležité je konzultovat veškeré techniky se zkušeným lektorem, který ví, co dělá.

Očistné techniky nám mohou přinést mnoho dobrého, ale také si jimi můžeme ublížit, provádíme-li je ve špatný čas a nesprávně. Experimentovat s vlastním tělem není bezpečný způsob, jak dosáhnout pevného zdraví, což je nutné mít vždy na paměti.

Literatura
Swami Satyananda Saraswati – Yoga and Kriya. Yoga Publications Trust, Munger, Bihar, India

  • autor: Dana Macková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné