Ásany 20. 11. 2023 PDF Tisk

Baddha kónásana (pozice motýlka): Proč je tak skvělá?

Kdybych si musela vybrat jednu jedinou pozici, kterou budu provádět každý den, byla by to pozice motýlka vsedě – baddha kónásana, dodává lektorka jógy Dara Rakovčík.

Baddha kónásana (pozice motýlka): Proč je tak skvělá?

Důvodem, proč ji mám tak ráda, je její jednoduché provedení. Kdykoliv během dne mám možnost, tak tuto pozici praktikuji. Ať už při hře s dětmi na zemi, nebo vleže v posteli před spaním (supta baddha kónásana).

Pozice lze provést několika způsoby. Můžeme zůstat sedět s rovnými zády, vytahovat se za temenem hlavy, zpevnit střed těla a být v pozici aktivní. Můžeme však také ulevit našim bedrům a záda povolit, vyhrbit se a uvolnit i šíji. Pokud použijeme pomůcky, můžeme v pozici setrvat déle a profitovat z jejích jinových účinků.

Ať už zvolíme jakoukoliv variantu, můžeme si být jistí, že pozice blahodárně působí na celou naši páteř, kterou protahuje a posiluje. Na kyčle, které rozevírá, a na vnitřní a zadní svaly stehen. Příznivě působí na lymfatický systém a pomáhá ho rozproudit. Energeticky působí na první a druhou čakru, múladháru a svadhišthánu.

Pozice motýlka také aktivuje orgány v břišní dutině, napomáhá k jejich prokrvení a dovoluje nám se zhluboka do břicha nadechnout. Posiluje ledviny a močový měchýř. Odbourává stres. Motýlek je skvělá pozice pro ženy. Dokáže zmírnit menstruační bolesti a těhotné ženy jemně připravovat na porod. 

Kdykoliv tuto pozici praktikuji, opravdu cítím klid a hluboké uvolnění.

Jak pozici provést
Usedněte na podložku s nataženýma nohama do pozice hole – dandásany. Poté spojte chodidla k sobě a přitáhněte je k oblasti hráze na takovou vzdálenost, aby vám byla pozice příjemná. Chytněte se dlaněmi za chodidla, otočte plosky směrem vzhůru a chodidla rozevřete jako knihu, případně se chytněte za kotníky. Nadechněte se a s výdechem nechte kolena volně padat do stran. Vaše ramena jsou uvolněná a do široka roztažená. Pokud cítíte jakékoliv bloky v oblasti kyčlí či třísel, klidně se pomalu zakývejte párkrát dopředu a dozadu, abyste napětí odstranili a mohli se v pozici uvelebit. Počáteční pocit nepohodlí není neobvyklý, protože sedět na zemi jsme si odvykli. Zatlačte sedací kosti do podložky a zkuste nejprve držet záda co nejrovněji a dopřejte si několik hlubokých nádechů a výdechů. Pokud se v pozici jemně rozpohybujete ze strany na stranu, úžasně si kyčle promasírujete. Jakmile se budete v pozici cítit komfortně, zkuste se předklonit. Dbejte však na to, aby tento pohyb nevycházel od beder, ale opravdu z kyčlí.

Kontraindikace 
Pozice motýlka se nedoporučuje, pokud máte problémy s koleny.

  • autor textu a fotografie: Dara Rakovčík
  • @dara_yoga

Objednat předplatné