Hatha jóga 02. 04. 2018 PDF Tisk

Ásany a sestavy v hathajóze

V rámci lekce hathajógy, ale i ostatních stylů jógy se vyskytují různé sestavy ásan a polohové skupiny, které působí specifickým způsobem nejenom na fyzické tělo, ale i na psychiku. Zde je základní přehled, který pomůže v orientaci zejména jógovým začátečníkům.

Ásany a sestavy v hathajóze

Pozdrav slunci 

Rituály související se sluncem byly předávány védskými mudrci pro osvětu a zdokonalení lidské rasy už věky. Pozdrav slunce byl přidán k původní skupině ásan až později a je v moderní době velmi žádaným souborem pozic. Tato část jógy dělá člověka aktivním, protahuje, tónuje, masíruje a posiluje celé tělo. Aktivuje jeho sluneční neboli mužskou část.Oživuje sluneční energii v těle a je celistvým cvičením pro zapálený a nadšený start do dne. 

Pozice ve stoje

Pracují na sebevědomí a výdrži těla. Pozice ve stoje posilují záda, ramena, svaly nohou a mnohé další. Zlepšují svalovou koordinaci, držení těla a kladou důraz na schopnost udržet rovná záda během meditace a pránájámy.

Pozice vkleče

Pozice vkleče zahrnují hlavně ty, které se soustředí na sed na patách. Tyto pozice se cvičí po celém světě v různých kulturách i tradicích, neboť aktivují pohlavně-močové nádí a ovládají sexuální energii. Posilují záda, kolena, tónují stehna a také zlepšují funkci reprodukčního systému. Mezi další výhody pozic vkleče patří také zlepšení trávení a pohybu střev, formování boků a mnohé další. 

Pozice vsedě

Zahrnují předklony a zkruty páteře. Tyto ásany vyžadují dobře pohyblivé kyčelní klouby a protažené zadní části dolních končetin. Zaměřují se na vytáčení páteře, což vede k tomu, že je silná a pružná. Každé lekce jógy musí zahrnovat ásany se zkruty páteře. Tyto ásany učiní páteř pružnou, stimulují míšní nervy a zpevňují břicho. Na druhou stranu tyto pozice pasivně využívají sílu gravitace k protažení svalů a uvolnění napětí.

Pozice vleže na břiše

Tyto pozice se provádějí vleže na břiše a jsou z velké části tvořeny ásanami v záklonu. Zaměřují se hlavně na vytváření extroverze těla, roztahují hrudník, posilují ramena a dovolují cvičícímu přijmout život naplno. Pozice jsou strukturovány tak, aby odporovaly gravitaci. Vyžadují ke svému provedení větší sílu a energii. Dalšími výhodami je vliv na trávení, vylučování, změny tlaky v abdominální a pánevní dutině, posílení páteře a míšních nervů. 

Pozice vleže na zádech

Skupina těchto ásan zahrnuje pozice související s břišní oblastí. Při provádění těchto pozic poskytuje gravitace značnou podporu, a dochází k uvolnění mysli a těla. Zpevňuje se břicho a střed těla.  Je zde zahrnuto také mnoho relaxačních pozic pro odpočinek během nebo po praxi ásan.

Obrácené pozice

Tato skupina ásan převrací působení gravitace a je považována za nejlepší a nezbytnou. Jejich síla tkví ve zvyšování koncentrace, mentální síly, utlumení stresu a uvolnění napětí, uvolňují také srdce, neboť srdce v pozici opačné gravitaci odpočívá. Kromě fyzického odhalení, také působí na emocionální aspekt osobnosti. Ásany osvěžují náladu a myšlenky cvičícího. Nahání krev do mozku a regulují stagnující lymfu a krev nahromaděnou v spodním břichu a v oblasti pánve.

Hathajóga je požehnání lidstvu propůjčené bohy, pro zdravý život bez nemocí. Praxe a osvojení této formy umění může otevřít mnoho zamčených dveří a to nejen fyzických, ale i emocionálních a mentálních.

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné