Podcast ON AIR 08. 03. 2024 PDF Tisk

Ani ta nejsilnější sekta nedokáže zničit touhu člověka po osobní svobodě

Tímto článkem bychom vás rádi pozvali k poslechu další epizody podcastu Jóga on Air. Naším hostem byl tentokrát Dušan Štraus – výtvarník, fotograf a podnikatel, který strávil více než 23 let v sektě Srí Chinmoye.

Ani ta nejsilnější sekta nedokáže zničit touhu člověka po osobní svobodě

Po této neuvěřitelně dlouhé době se mu podařilo ze sekty odejít, znovuobjevit normální život, oženit se (díky sektě se rozpadlo jeho první manželství) a dokonce o své zkušenosti napsat i knihu Se slonem na zádech. Jako malou ochutnávku našeho podcastového povídání vám přinášíme krátký rozhovor s Dušanem. 

 

Jsou citliví a duchovně založení lidí více náchylní k tomu, aby se dostali do negativních vlivů sekty?

 

Do sekty vcházejí především lidé, kteří jsou nespokojeni se svým dosavadním životem. Procházejí nějakou krizí (neřešitelné konflikty s rodiči, partnerem, školou, zaměstnáním, kariérou). Procházejí obdobím úzkosti, opuštěnosti, apatie k životu. Neumí si vysvětlit, proč je vnější svět tak nepřátelský, mají z něj strach a nevidí východisko.Tato seskupení většinou nabízejí zdánlivý pocit bezpečí. Někteří lidé v nich hledají odpovědi na otázky smyslu života, spirituality, zda existuje duše, bůh, život po smrti, aniž by tušili, že se jedná o sektu.

 

A protože sekta stejně jako každé duchovní společenství je postavena nejen víře, ale především na emocích: Nabízí – lásku, radost, štěstí, společenství pozitivně naladěných lidí – dokáže zlákat všechny lidi bez ohledu na vzdělání, náboženství a původ. Zpočátku vás nabije pozitivní energií, pozitivním přístupem k životu, ale často za cenu izolace od vnějšího světa a ztráty osobní svobody. Ale pro spoustu lidí je velice příjemné předat část svého života, zbavit se zodpovědnosti a dát ji do rukou kompetentního vůdce, duchovního spolku, kteří , jak s tím naložit.

 

Jak rozeznat, že se jóga nestala jen vodítkem a přetvářkou ke členství v sektě?

Jóga ve východních náboženstvích je tradičně úzce spojena i s duchovním a náboženským učením. Učení jógy vzniklo před mnoha tisíciletími v Indii jako součást tamního náboženství. Slovo jóga znamená „cestu k bohu, spojení s bohem“, spojení individuálního „Já“ s univerzálním bytím – s bohem. Tak jak se jóga vyučuje u nás, je spojena především s tělesným cvičením, správným dýcháním, s vybudováním harmonie těla a mysli. Ale některé školy jógy u nás vedle klasického vyučování jógy nabízejí i různé pochybné duchovní nauky. Některé jsou propojeny s netradičními náboženstvími, která odborníci nazývají sekty. Pokud vám to někdo nabízí rychlý recept na duchovní a osobní růst, měli bychom zpozornět.

Co dělat v případě, že mám pocit, že jsem se ocitl/a v sektě a nevím, jak "z toho ven"?

 Vždy záleží na pocitech, jestli se ještě v takovém společenství cítím dobře, jestli jsem šťastný, spokojený nebo naopak začínám pociťovat nepříjemné vibrace úzkosti, pochybností nebo i strach. Jednoduše, cítím se nekomfortně. Pokud to přetrvává déle, je dobře se o tom svěřit lidem, kterým důvěřuji a kteří jsou mimo tuto společnost, svým blízkým – partnerovi, rodině, známým nebo se nebát a zajít za psychoterapeutem. Možná si někdo podívá, co se píše o tomto duchovním společenství (sektě) na internetu nebo osloví lidi, kteří ze sekty odešli, a postupně si takto vše srovná v hlavě. Další možností je alespoň na pár týdnů změnit prostředí. Jet na delší dovolenou do úplně jiného prostředí, s jinými lidmi, a tak na čas zapomenout. Srovnat si vše v hlavě, přerušit alespoň na čas styky se sektou. Mně pomohlo, mimo jiné, psát si deník. Pokud člověk v sektě stráví delší dobu, řekněme několik let, má vytvořené vazby se členy, je ekonomicky závislý, věří učení, lektorovi, nebo guruovi skupiny, zdánlivě jednoduchý odchod může být těžký a zdlouhavý proces. Ale já na základě vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ani ta nejsilnější sekta nedokáže zničit touhu člověka po osobní svobodě.

O Dušanovi Štrausovi: 

https://dusanstraus.com

 

Objednat předplatné