sobota 12. 10. 2024
Co nám ájurvéda radí s nastupujícím podzimním obdobím? Pozor by si měly dát zejména váty....
Podzim je obdobím roku, kdy v přírodě dominuje dóša váta. Ta vládne elementům vzduchu a prostoru, charakterizuje ji chlad, suchost, lehkost a rychlý pohyb. Počasí bývá sychravé, deštivé, fouká nepříjemný studený vítr. Tělo bojuje s chladem, často bývají studené ruce a nohy. Zvýšená váta v těle může způsobit problémy jako artritidu, nepravidelné trávení, nespavost, ztrátu koncentrace a nachlazení.
Během podzimu a na začátku zimy je většina lidí více náchylná na nerovnováhu váty, a to i v případě, že konstitučně váta není jejich dominantní dóšou. Jelikož podle ájurvédy se stejné kvality navzájem znásobují, lidé typu váta mají větší tendenci ke zvýšení této dóši než ostatní typy. Cílem ájurvédy je dosažení zdraví – stavu harmonie, sattvy – a to především pomocí vhodně zvolené stravy, pohybu a životního stylu.
Strava
Na uklidnění váty upřednostňujte těžší, teplá a vařená jídla. Vyhýbejte se studeným salátům, sendvičům, suchým a příliš pikantním jídlům. Toto není nejvhodnější období pro různé půsty, očisty šťávami či raw stravování, protože syrová strava ochlazuje a zvyšuje vátu.
Vybírejte si sezónní potraviny – což je na podzim zejména kořenová zelenina, různé druhy tykve, jablka, hrušky, obiloviny a luštěniny. Vynikající jsou teplé polévky, zahuštěné omáčky, různá jídla „z jednoho hrnce“ nebo pečená zelenina. Čili tradiční poctivá domácí strava jako od maminky. Pozor, snažte se vyhýbat smaženým jídlům, polotovarům a zpracovaným potravinám, vždy upřednostňujte čerstvé potraviny.
Pro přípravu jídel používejte kvalitní za studena lisované oleje (sezamový, slunečnicový, olivový, případně máslo ghí), kterými nemusíte šetřit. Z koření jsou vhodná taková, která prohřívají a regulují zažívání, například kardamom, římský kmín, fenykl, koriandr, zázvor, skořice, kmín, hřebíček. Vátě prospívá slaná, kyselá a sladká chuť a naopak jí škodí hořká, trpká a ostrá chuť. Během dne pijte teplou vodu a kořeněné čaje, které vás zahřejí. Pozor na kávu, černý i zelený čaj, obsahují kofein, který zvyšuje vátu.
Co jíst během dne
První jídlo, které ráno sníte, by vás mělo zahřát a nastartovat vaše trávení. Suché cereálie zalité studeným mlékem proto nebudou právě nejlepší volbou. Vyzkoušejte si připravit teplou kaši z celozrnných obilovin (oves, špalda, pohanka, rýže) s dušenými jablky a špetkou skořice. Na oběd si dejte polévku z mung dalu, zeleninové kari nebo zeleninu na páře s rýží a máslem ghí. Na večeři je skvělá hustá zeleninová polévka s domácím chlebem. Na dobrý spánek ájurvéda doporučuje sklenici teplého mléka s medem a špetkou zázvoru.
Cvičení
Výživa pro smysly
Vátě prospívá teplo, proto se zahřejte prostřednictvím pohybu. Ne však jakéhokoli pohybu, ale takového, který citlivou vátu nerozruší. Váta nemá ráda hluk, přepínání sil, příliš skákavé pohyby nebo větrné a chladné prostředí. Naopak, lidé typu váta se cítí velmi dobře při sportech, které podporují uzemnění a vnitřní harmonii. Pokud cvičíte jógu, zvolte si střední tempo, plynulé přechody mezi ásanami a delší výdrže v jednotlivých pozicích. Dýchejte dechem udždžají, to vám pomůže vytvořit vnitřní teplo.
Několik základních pravidel cvičení pro typ váta
Nesnažte se za každou cenu zvládnout náročné pozice. Důležitější je, abyste se cítili příjemně a cvičení vám přineslo uvolnění a dobrý pocit.
Životní styl
Dalo by se říci, že dnešní doba není velmi vátě prospěšná. Mobilní telefony, řízení auta v dopravní špičce, honění se za termíny a každodenní několikahodinové koukání na obrazovku počítače, to vše dostává náš element vzduchu a prostoru do nerovnováhy. Spolu se studeným a větrným podzimním počasím je to velmi nepříznivá kombinace pro vátu. Ne, nemusíte se vzdát své práce ani odejít žít do teplých krajin. Klíčem ke zdraví je rovnováha – vyrovnat věci, které vátu zvyšují, těmi, které ji uzemňují. Například, pokud sedíte většinu dne za počítačem, vyzkoušejte si dát každou hodinu malou přestávku. Projděte se, nadýchejte čerstvého vzduchu nebo protáhněte tělo pomocí několika jednoduchých jógových cviků. Uvědomte si, jak se vaše tělo cítí a ve které části vnímáte napětí. Pomocí vědomého dechu toto napětí rozpusťte a představte si, jak s nádechem přijímáte novou energii.
Váta potřebuje určitou rutinu, aby se cítila uzemněna. Vytvořte si pravidelný denní režim a snažte se ho dodržovat. Vstávejte a jděte spát každý den přibližně ve stejnou dobu, naplánujte si práci, setkání, telefonáty i volný čas, abyste se vyhnuli časovému stresu. Nezapomeňte na pravidelné stravování, věnujte čas přípravě zdravé domácí stravy. Určitě se to vyplatí, budete zdravější, vyrovnanější a více v pohodě.
Je velmi důležité, abyste si udrželi element vzduchu a prostoru v těle i mysli v harmonii, neboť mají významný vliv na efektivnost vaší duchovní praxe. Váta je kreativita, spontánnost a lehkost. Dává prostor všemu, aby to mohlo existovat. Potřebujeme vzduch a prostor, abychom mohli žít v dnešním moderním světě a nezbláznili se z toho. V tomto období roku je třeba dát si o něco větší pozor, aby váty nebylo příliš. A tak si dejte pauzu a zvolněte tempo, abyste mohli najít ten správný balanc.