Ájurvéda 22. 11. 2017 PDF Tisk

Ájurvéda v jógové praxi

Ájurvéda je sesterskou vědou jógy – funguje jako druhá strana jedné mince. Vychází z plného porozumění vlastnímu tělu, své tělesné konstituci, fyzickému i mentálnímu typu, a tím i svým potřebám. Kombinace ájurvédy a jógy přispívá k celkovému zdraví a pohodě.

Ájurvéda v jógové praxi

Ájurvéda vnímá každého z nás jako unikátního jedince, proto nepřipouští univerzální praxi určenou pro všechny. Každý z nás je jedinečný, a to se všemi svými fyzickými i mentálními vlastnostmi. Naše konstituce i naše povaha je naší prakruti (přirozeností), a ta v principu zůstává od narození stejná. Vstupují do ní pouze vnější vlivy, které mohou vést k určitým změnám. Naše přirozenost začne být ovlivňována. Ovlivňována životním stylem, stresem, událostmi a prostředím, ve kterém se pohybujeme. To vše nás může vést k vikruti (nerovnováze). Při zpětném získávání životní rovnováhy a vyváženého zdravotního stavu je důležité pochopit, jak myšlenky a chování ovlivňují také stav našeho tělesného a duševního zdraví. Pomůže nám to v nalezení celkové rovnováhy a přivede zpět k rovnováze prakruti.

Seznamte se s dóšami

Naše prakruti je tvořena třemi dóšamitělesnými a mentálními typy nebo také fyzickými formami univerzálních životních principů. Jsou to: vata, pitta a kapha. Každá z nich je tvořena dvěma z pěti základních prvků neboli živlů: země, voda, oheň, vzduch a prostor. První dóša je vata, kombinace vzduchu a prostoru. Pitta kombinuje oheň a vodu. Kapha spojuje vodu a zemi. Každý z nás má v sobě určitý mix všech tří dóš, ale skoro vždy jedna dominuje. Přesto někteří mohou mít dvě dóši ve srovnatelném množství, jiní dokonce mohou mít všechny tři ve vzájemné rovnováze. Vzniká pak tzv. tridóša. Uvědomíme-li si naše tělo, jeho konstituci a typ (a to jak fyzický, tak mentální), lépe pochopíme, jaké činnosti, chování i jaké potraviny nám pomohou se cítit dobře. Porozumíme-li svým dóšám a gunám (vlastnostem) základních živlů, uděláme první a velmi důležitý krok k nalezení vlastní rovnováhy.

Dóši a jógová praxe

Vata

Úkolem vaty je podporovat zdravý pohyb. Její vlastnosti jsou studené, suché, lehké, pohyblivé, jemné, čiré i drsné. Ti, u kterých vata převažuje, najdou tyto vlastnosti ve svém těle i mysli. Jejich postava je povětšinou štíhlá, mívají suchou pokožku, kudrnaté vlasy, studené ruce i nohy a trpí nepravidelným zažíváním (což může vést k nadýmání, až zácpě). Jsou aktivní povahy, často neklidní a zároveň kreativní. Mají tendenci být hypermobilní, mohou trpět nedostatkem síly nebo fyzické stability. V rámci jógové praxe je pro ně obtížné nehnutě sedět, nehýbat se. Naopak vyhledávají aktivitu. Přitahuje je spíše dynamický typ jógy jako vinjása, power jóga nebo aštánga jóga.

Pitta

Pitta má za úkol přeměňovat (přistupuje k metabolismu na jeho fyzické úrovni a k vnímání na úrovni psychické). Jedná se o přeměnu jedné energie v druhou. Její vlastnosti jsou horké, ostré, pronikavé, lehké, mastné a tekuté. Ti, u kterých pitta převažuje, jsou většinou střední postavy, trpí na mastnou pleť, jejich vlasy jsou rovné a lesklé, se sklonem k předčasným šedinám, jsou ostré inteligence a mají pronikavé myšlenky. Mají tendenci se více potit, jejich ruce a nohy jsou teplé a trávení mají velmi rychlé. Jsou bdělé povahy a vlastní energií se pohánějí vpřed. V jógové praxi bývají lidé této povahy soutěživí, často jdou až na hranu. Typická je pro ně soustředěnost a odhodlání, zároveň rádi čelí výzvám. Přitahují je fyzicky náročnější typy jógy jako aštánga, power jóga nebo hot jóga.

Kapha

Kapha udržuje tělo vyživené a hydratované. Její vlastnosti jsou těžké, pomalé, až těžkopádné, chladné, mastné, tekuté, hladké, husté, měkké, statické, lepkavé, zakalené, tvrdé a hrubé. Ti, u kterých převažuje kapha, bývají statné postavy, jsou silní a vytrvalí. Jejich kůže je většinou chladná, lesklá a mastná. Mívají velké oči. Mají tendenci k přibírání a rádi hluboce a dlouho spí. Bývají soucitní, klidní, tolerantní, milující a odpouštějící. V jógové praxi preferují pomalejší cvičení jako restorativní jógu nebo jin jógu. V soutěživém prostředí se nemusí cítit dobře a zpočátku může být složitější je namotivovat. Jakmile si ale uvědomí výhody fyzického pohybu, jsou vytrvalí a poctiví v jeho pravidelném dodržování. Mají tendenci být věrní a snadněji přilnou k určitým věcem nebo zvykům.

Hledání rovnováhy

Ájurvéda říká, že nemoc v těle je způsobena vikruti (nerovnováhou). Ta může vznikat nejenom na základě vlivu okolí, ale také kvůli přemíře podobných gun (vlastností). Pro dosažení rovnováhy potřebujeme ve svém životě mít více protikladů. Tedy, pokud bychom se účastnili aktivit nebo chovali se dle charakteristických vlastností pitta dóši, posílíme ještě více jejich vliv. Pak se snadněji můžeme vychýlit z rovnováhy a dostat se do tzv. přebytku pitty.

Některé vnější vlivy jsou způsobeny přirozeným procesem. Například během změn ročních období se do našeho života dostávají různé vlastnosti. Můžeme se přizpůsobit a využít opačných vlivů. Léto je zejména sezónou pitta. Zamysleme se proto nad studenými potravinami a ochlazujícími aktivitami. Podzimu vévodí vata a věci se v té době vyživují. Zima patří jak vattě (na začátku), tak kaphě (později), a jaro je časem kaphy.

Chcete-li co nejlépe poznat učení ájurvédy, zkuste odpozorovat, jaké guny jsou ve vašem životě a také v jógové praxi přítomny nejčastěji. Zaměřte se na to, jestli jsou některé z nich v převaze, a mohou tím způsobovat nerovnováhu. Ta se může projevovat například potížemi se spánkem nebo usínáním, podrážděností nebo poruchou trávení. Pokud tomu tak je, zamyslete se nad tím, co můžete udělat, abyste rovnováhu opět nastolili. Co začít dělat, co jíst, co ve svém okolí změnit. Například cítíte-li se podráždění (nadbytek pitty), zkuste chladicí postupy a studené jídlo, stejně jako nenáročné aktivity v podobě jemné jógy. Dokud se nebudete cítit lépe a vyváženěji, možná se po nějakou dobu budete chtít vyhýbat věcem, které vás za normálních okolností nevyváděly z míry. Nebraňte se tomu a hledejte svou vlastní rovnováhu.

 

  • přeložila: Jana Ondrejechová
  • zdroj: yogainternational.com
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné