Životní styl 27. 02. 2014 PDF Tisk

…ách ta doba!

Za časů našich babiček a dědečků nebyla imunita zrovna nejdiskutovanějším tématem. Většinou se pracovalo od brzkého rána a do postele se chodilo, jakmile první slepice usedla na bidlo. Jedlo se střídmě, chléb s máslem, brambory, zkrátka potraviny, které si rodina vypěstovala sama.

…ách ta doba!

Za časů našich babiček a dědečků nebyla imunita zrovna nejdiskutovanějším tématem. Většinou se pracovalo od brzkého rána a do postele se chodilo, jakmile první slepice usedla na bidlo. Jedlo se střídmě, chléb s máslem, brambory, zkrátka potraviny, které si rodina vypěstovala sama. Maso na talíři, to byl svátek. Z dnešního pohledu strava velmi prostá a jednoduchá. Přesto byli lidé nemocní mnohem méně. Imunitu si totiž pěstovali svým způsobem života, aniž by to dělali cíleně.

Dnes je situace naprosto odlišná. Supermarkety mají otevřeno 24 hodin denně a největší fronty jsou v sobotu a v neděli, kdy má většina lidí volno. Nákupní vozíky návštěvníků přetékají všemožnými dobrotami, které se do nich sotva vejdou.

Když se člověk ohlédne do starších časů, dalo by se říct, že žijeme v čase blahobytu. A onen blahobyt se začal promítat i do našich těl. Nějak jsme postupem času zlenivěli a zakulatili se. A není divu. Přirozený pohyb jsme vyměnili za automobil. O tom, co jíme, většinou moc nepřemýšlíme. Hlavně aby to bylo levné a bylo toho hodně. Je nám sice po tom jídle trochu špatně, ale to nevadí. Spolkneme pár pilulek a nadýmání přestane. A můžeme si klidně dát ještě jeden chod a navrch dort, který pekl kuchař včera večer v televizi.

V podstatě si sami a dobrovolně svoje těla zanášíme jedy. Ať si potom koupíme jako odpustek jakýkoli vitamín nebo doplněk stravy, jenom vyhazujeme peníze, protože naše zanesená střeva nepustí živiny do organismu a nechají je putovat rovnou do záchodové mísy.

Můžeme se tedy smířit s tím, že každý den ráno spolkneme plnou hrst pilulek na všechny naše neduhy, zapijeme sladkou limonádou a zajíme uzeným bůčkem. Ale zrovna tak se můžeme rozhodnout udělat sami pro sebe něco užitečného. Starat se o sebe přirozenou cestou.

Stačí zařadit více pohybu, odpočinku a relaxace do všedních dnů. Pravidelná, pestrá a lehká strava bude naše tělo udržovat zdravé a svěží. Díky tomu ušetříme spoustu peněz za různé doplňky, prášky a jiné chemické prostředky a můžeme je utratit za věci, které nám udělají radost. Imunitu tak podpoříme mnohem účinněji, a ještě z toho budeme mít lepší pocit.

Jakub Šamberger 

www.energystudio.cz 

znáte z GiB

zdroj fotky: Samphotostock.cz

Objednat předplatné