Než začnete cvičit 17. 10. 2017 PDF Tisk

Užít si jógu během menstruace

Možná právě vy patříte k těm ženám, které si pravidelně jednou měsíčně pokládají otázku, zda vyrazit na svou oblíbenou hodinu jógy, nebo raději zůstat doma pod dekou. Můžeme během „svých dnů“ cvičit, jak jsme zvyklé, nebo je dobré jiný stav svého těla respektovat a chovat se zkrátka jinak?

Užít si jógu během menstruace

Menstruace – jiný stav těla

Při menstruaci, stejně tak jako v těhotenství či nemoci, se naše tělo nachází v jiném stavu. Každá žena však s vědomím tohoto stavu nakládá jinak. Některé z nás mají tendenci ho nevnímat a upozaďovat. Jdeme do jógového studia, i když se necítíme stoprocentně skvěle s nadějí, že nám třeba právě cvičení od rýmy pomůže. Pro další je naopak změněný stav těla důvodem i ke změně v chování. Končíme ihned se vším, co se vůbec tělesna týká. Pokud si ale nejste jisté, zkuste se napojit na své aktuální rozpoložení a porozumět svým potřebám.

Jóga může podpořit příjemnou ženskou energii měsíce

Ne náhodou pochází slovo menstruace z latinského slova mensis – měsíc. Již naši předkové totiž věřili, že ženské tělo je propojeno s energií měsíce a plyne v souladu s jeho fázemi. Menstruační fázi bychom mohli srovnat s novem. Tak jako s sebou nov přináší klid, tak i v období menstruace máme chuť se zastavit, odpočinout si, přemýšlet, o samotě meditovat. Naše ženská citlivost se bystří, jednáme instinktivně, jsme vnímavější. Právě tuto blahodárnou uzemňující, křehkou energii může cvičení jógy podpořit. Jaké ásany ale v období menstruace pomáhají našemu tělu a možná i zjemňují menstruační bolesti?

Blahodárné lunární ásany

Jóga není jen fyzický trénink a právě v období menstruace můžeme plně ocenit její další úrovně. Osvěžení a uvolnění přináší dechová cvičení. Nádí šódhana či plný jógový dech nám dovolí ustálit emoce a najít potřebnou koncentraci i odvahu ke cvičení. Nepříliš vhodné jsou však ohnivé dechové techniky, které příliš rozproudí krev v těle, jako je například dech kapalabhátí.

Objevte moc meditace a praktikujte předklony i záklony

I jednoduché meditační cvičení, kdy si představujeme dech proudící vzhůru a zase dolů po páteři, může přinést tělu více benefitů než samotné cvičení.

Z ásán vybírejte ty, které v sobě nesou lunární, ztišující energii. Takovou mají rozhodně předklonové ásány, jako například pačšimotanásana (předklon v sedu s nataženýma nohama), uttanásana (předklon ve stoji) či balásana (pozice dítěte). Předklonové pozice zharmonizují mysl a zároveň velmi jemně masírují oblast pánve.

Do lunární sestavy zapojte i jemné záklonové ásány – matsjásanu (pozici ryby), nebo máte-li více energie ustrásanu (pozici velblouda), možná v její odlehčené poloviční verzi s dlaněmi na bedrech.

Příjemné v období menstruace bývají i ásany, které jemně otvírají oblast pánve, jako je například prasarita padotanásana (předklon v širokém stoji rozkročném).

Jakých pozic se vyvarovat

Jak už to bývá, ani zde neplatí žádné stoprocentní NE. Některé ženy mají v období periody velké množství energie a mohou cvičit téměř vše. Všeobecně jsou však ženám v období menstruace vymlouvány inverzní pozice, kdy se nohy dostávají nad srdce. Krev a pránická energie apána, která teče od břicha směrem dolů k múla bandze, je inverzními pozicemi převrácena a někteří odborníci tvrdí, že dokonce může způsobit i přerušení menstruace.

Nedoporučují se též všechny pozice, které rozproudí horkost v těle a mohou tak způsobit nepříjemné zesílení krvácení i bolestí. Vyhněte se proto posilování břišního svalstva, silným torzním pozicím či stojím na rukou. Zkuste pro tentokrát pracovat velmi opatrně s bandhami, jejichž zádrže také produkují nadměrné teplo.

Domácí jóga

Pokud se tedy máte rozmyslet, zda na svou jógovou hodinu vyrazit či nikoli, zvažte, jak moc obsahuje ásany, které by vám nedělaly dobře a jaký má hodina rytmus. Místo silné powerjógy či vinyásajógy si raději vyberte klidnější hodinu nebo si doma zapalte svíčku, připravte si deku a polštář na meditaci a ponořte se do klidu lunární jógy ve vlastní jógové praxi. Je to výjimečný čas, který si můžete užít.

 

  • autor: Markéta Faustová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com 

Objednat předplatné