Meditace 20. 11. 2014 PDF Tisk

Meditace a zlepšení zdravotního stavu po rakovině (výzkum)

Na začátku listopadu byla v časopise Cancer zveřejněna vůbec první studie týkající se vlivu skupinové terapie, meditace, jógy a jiných duševních cvičení na organismus člověka, zotavujícího se po rakovině prsu.

Meditace a zlepšení zdravotního stavu po rakovině (výzkum)

Může meditace a jóga přispět ke zlepšení stavu pacienta, zotavujícího se po rakovině? Zdá se, že ano!

Na začátku listopadu byla v časopise Cancer zveřejněna vůbec první studie týkající se vlivu skupinové terapie, meditace, jógy a jiných duševních cvičení na organismus člověka, zotavujícího se po rakovině prsu. Všeobecně už se ví, že tzv. psychosociální intervence, do které spadá veškerá psychologická pomoc včetně meditačních a jógových praktik, vám pomůže cítit se lépe psychicky. Tato tříměsíční studie je však jedna z prvních, která přináší výsledky o existenci spojení těla a vědomí a poukazuje na vliv těchto praktik na naše fyzično, na buněčné úrovni.

Vědci se zaměřili na výzkum a porovnání telomer pacientů. Telomery jsou koncové části chromozomů, které se při buněčném dělení somatických buněk neustále zkracují a „způsobují“ tak stárnutí. Změny délky telomer jsou asociovány s prognózou rakoviny prsu, avšak tato problematika je složitější a je nad rámec našeho sdělení. Vědci zjistili, že telomery pacientů, kteří přežili rakovinu a pravidelně navštěvovali skupinová a terapeutická cvičení s meditací a hatha jógou se během 3 měsíců vůbec nezkrátily. Telomery pacientů ze skupiny těch, kteří po 3 měsíce nedocházeli na žádná skupinová cvičení, se naopak zkrátily.

Ačkoli jde o opravdu velmi zajímavé výsledky, pořád není jasné, jak přesně může mít mentální stav vliv na naše fyzické zdraví a tato interpretace zůstává nejasná. Doufejme, že se toho vědci chytnou a přibyde více takových výzkumů.

  • autorka: Mgr. Michaela Bebová
  • www.biochemicka.cz
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

 

Objednat předplatné