BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 06. 02. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou .....Zuzka Klingrová

Usměvavá a zářící osobnost českého jógového světa otevírá "nekonečný" seriál, který nahlédne každý pátek do duše jógového instruktora. 

O životě s jógou .....Zuzka Klingrová

Studovala ATVS Palestra, FTVS UK a Hindu University v USA (Bachelor of Academic in sport sciencies). Je držitelem dalších sportovních licencí a osvědčení v různých sportovních odvětvích (zdravotní tělesná výchova, potápění, plavání, fitness, výživa a masáže). Věnovala se studiu mnoha stylů jógy , Hatha jóga , Power jóga, jógová terapie , tantra jóga , kundalini jóga, jóga pro těhotné a po porodu, Yin jóga, Fly jóga, Restorative jóga a v současné době studuje Prana Flow jógu a Para jógu.

 

Jak jsi se dostala k józe? Jako dítě jsem se věnovala závodně Judu, tam jsem se s jógou setkala poprvé a chvilku mi trvalo, než jsem ji vzala na milost. Postupem času a během sportovních studií jsem objevila její blahodárné účinky na tělo, ducha i mysl.

Proč jsi u jógy zůstala?

Byla jsem děsné dítě a divím se, že to moji rodiče přežili. Byla jsem divoká a chvilku posedět bylo opravdu děsný. Když jsem s judem skončila, propadla jsem dalším sportovním aktivitám, ale vždy se znovu a znovu objevila jóga a já pochopila, že právě to mi pomáhá být v přítomném okamžiku být sama se sebou, rozmlouvat a naslouchat sama sobě.

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

To rozhodně je. Výuce jógy a poradenství v jógové terapii se věnuji šest dní v týdnu. Své jógové praxi se věnuji každý den. Kromě hatha jógy a všem jejim technikám se věnuji hodně kundalini józe. Snažím se věnovat také karma józe, už v loňském roce jsem začala připravovat pár charitativních projektů.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Na jedné straně je to síla se kterou jóga pomáhá zlepšit zdravotní stav. Například klientka, která již dva roky měla velké bolesti kvůli výhřezu ploténky, za půl roku pravidelné jógové terapie se vrátila znovu do práce a začala běhat na běžkách. Znovu začala žít svůj život naplno. Na straně druhé je to síla lidí, které při lekcích, jógových akcích, workshopech potkávám. Je to velmi inspirující prostředí.

Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Jóga je můj život. Sportovní aktivity jsou moje láska. Miluju potápění, plavání, procházky se psem a golf, to je zároveň velká škola trpělivosti.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Určitě ano. Téměř každý víkend vedu lekce v Resortu Svatá Kateřina a vidím, jak se rozvíjí a rozrůstá česká jógová komunita. Z toho mám velkou radost. Vidím, jak to lidem přináší uvolnění od stresového prostředí.

Co jóga může nabídnout lidem, kteříji zkusí?

Ten okamžik, kdy vnímáte sebe sama, dech, tlukot srdce, pocit plynutí v rytmu dechu…sebeobjevení. To je silný okamžik. Pak samozřejmě úlevu od bolestí zad, bolestí hlavy, nespavosti a dalších problémů spojených s dnešní hektickou dobou.

Na co by si měl hledajícil zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Doporučila  bych se podívat na vzdělání lektora a délku praxe, pak vám musí lektor sednout jako osobnost. Při výběru studia bych doporučila dát přednost studiím zaměřeným přímo na jógu. Bývá tam úžasná duchovní atmosféra, naleznete zde více stylů jógy a personál vám poradí, jak začít.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Bohužel ano. Díky svým studiím v USA dostávám různé statistiky. Jednou z nich je i smutná statistika úrazů a dalších zdravotních komplikací způsobených ve většině případů tzv. jógovým fanatismem. Každý lektor jógy by měl své klienty vést bezpečnou jógovou cestou. Jóga není soutěž o to, kolikrát denně cvičím, kolik druhů detoxikačních a očistných kúr podstoupím. Jedním z pravidel jógy je nečinit násilí sám na sobě.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Těžká otázka. Z filozofického hlediska by to tak být mělo. Když se na to dívám z jiného pohledu, tak odpovídám, že to nutné není. Bohužel velké množství, zejména žen trpí nedostatkem železa. Maso je velkým zdrojem železa. Příjde mi lepší si dát čas od času vývar nebo kousek masa než uměle vyrobené železo, které může způsobit trávící obtíže. Důležitý je celkový přístup ke stravování a očistě organismu.

Jak se stravuješ ty?

Miluju thajskou, indickou, vietnamskou kuchyni. Vegetariánem jsem byla skoro 16 let a i já jsem bohužel nebyla schopná doplnit železo v dostatečném množství. Tedy občas si dám masový vývar, ryby nebo mořské plody. Co striktně dodržuji je jídlo třikrát denně, mezi jídly nic, jen čistou vodu a věnuji se pravidelně jogínským očistám. Bohužel jsem milovníkem kávy a občas si dám něco sladkého, třeba croissant.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Skrze jógu poznávám nejen sebe sama, tedy jóga je pro mne cesta poznání.

Děkujeme za rozhovor!

 

Příští pátek rozhovor se slovenským instruktorem aštanga jógy Jaro Pávekem

Objednat předplatné