BLESKOVĚ
Spolupracujeme 16. 11. 2020 PDF Tisk

Znáte základní pomůcky a vybavení na jógu?

Když se poprvé rozhodnete pro jógu, je těžké přesně vědět, co opravdu potřebujete koupit. Dnes již existuje velké množství vybavení, pomůcek a doplňků které patří ke cvičení jógy, takže je dobré znát vědět pár základních informací o nich. 

Znáte základní pomůcky a vybavení na jógu?

Tradičně staří jogíni v podstatě nepotřebovali nic, minimálně něco na zakrytí země nebo hlíny když cvičili v přírodě :). Bude záležet na tom, zda se praxi budete věnovat i doma nebo pouze ve studiu, kde si prakticky téměř všude dnes můžete základní vybavení jako podložku zapůjčit. 

Níže přinášíme seznam věcí, které pokrýt základní potřeby na jógu a dále se dozvíte co všechno se Vám ještě může časem hodit…

JOGA OBLEČENÍ
Ideální je přizpůsobit jogové oblečení podle stylu jógy, na který jste se vybrali. Například na takovou hot jógu se sejde určitě krátké vzdušné oblečení, na pomaleji jinové jógy může být i déle. 

Oproti běžnému oblečení na sport budete při józe potřebovat něco, co vám umožní pohyb do každé strany a dokáže se natáhnout do maximální délky, aniž praskly švy nebo se už oblečení nikdy nevrátilo do původního tvaru. Při cvičení se můžete někdy ocitnout iv obrácených pozicích (dole hlavou) či přesouvat své tělo do pozic, které jsme nezažili na tělocviku.

PODLOŽKA NA YOGU A TAŠKA
Ve studiích jógy je samozřejmostí používat podložku na jógu, také nazývanou jogamatka. Dobrá podložka pomáhá definovat váš osobní prostor, a co je důležitější, vytváří protiskluzový povrch pro vaše ruce a nohy, takže nemusíte uklouznout, zejména když se trochu zapotíte. Podložka také poskytuje trochu odpružení a měkkosti na tvrdé podlaze. 

Většina studií poskytují podložky na zapůjčení. To je v pořádku pro vaše první hodiny, ale myslete na to, že stejně jako vy je používá množství jiných lidí, proto doporučujeme časem si pořídit vlastní nebo jako alternativu si brát s sebou protiskluzový ručník.

Prémiové jóga podložky mohou být poměrně drahé, často okolo 70 až 120 eur. Ty klasické použitelné na jógu začínají od 15 eur. Pokud jste opravdu připraveni zavázat se ke cvičení jógy, vaše podložka bude zřejmě ta nejhlavnější součást jógové praxe na delší dobu.

Rozhodněte se, které funkce podložky jsou pro vás důležité - například délka, tloušťka, materiál, trvanlivost, pohodlí, trakce, nebo jak ji udržovat v čistotě - pak si pořiďte podložku s dobrými recenzemi na základě vašich potřeb. Mezi nejznámější značky výrobců podložek patří Manduka, Liforme, Yoga Design Lab, Lululemon, Prana a Bodhi.

Pokud máte již vlastní podložku na jógu budete ji pravděpodobně nosit s sebou, proto je třeba, abyste si zakoupili tašku na podložky nebo popruh. Popruhy zase drží podložku pohromadě aby ne neodvíjela.

Další doplňky a pomůcky
Jóga bloky se používají, aby se vám pohodlnější cvičilo a zlepšilo se vaše zarovnání v pozicích. Bloky jsou zvláště užitečné při stojících pozicích, ve kterých mají být vaše ruce na podlaze. Nejčastěji se bloky využívají v praxi Iyengar jógy.

Jóga popruhy, také je můžeme volat opasky jsou zvláště užitečné pro pozici, kde musíte držet na nohou, ale tam nedosáhnete. Popruh v podstatě působí jako prodlužovač. Například v pascimottanasana, pokud nevíte své nohy s rukama v sedě dopředu složit, můžete omotat popruh kolem spodní části nohou a držet.

Poskládané přikrývky mohou být také použity pro zvedání boků během sezení, nebo na poskytnutí podpory během ležení. Například, když sedíte se zkříženýma nohama, tak pod své hýždě můžete umístit přikrývku, abyste si zvýšili boky. Přikrývky se hodí po celou hodiny jógy a můžete je použít na zakrytí během závěrečné relaxace - Shavasana.

Bolstre mají široké spektrum použití pro jogínů. Můžete je použít namísto smotaných přikrývek. Můžete je umístit pod kolena nebo záda při sklopení, pro podporu a pasivní strečink. Jsou zvláště užitečné v restorativní a prenatálních lekcích jógy. Pokud chcete dělat Restorative jógu doma, může to stát za to investovat do vlastního bolstra.

Jóga kola neboli Yoga Wheel jsou relativně nové pomůcky a začínají získávat oblibu ve studiích jógy. Tyto kola mají průměr přibližně 32 cm a jsou široké cca. 13 cm. Když se postavíte vzpřímeně, můžete si lehnout na kolo nebo na něj položit nohu či ruku, abyste prohloubili své pozice a zvýšili pružnost. Pomalu otáčejte kolem dál, když relaxujete v každé pozici. Kola mohou být také použity při pokročilém cvičení jako způsob, jak zlepšit stabilitu, nebo vám ponúknou podporu během náročných pozic.

Jóga ručník může být všestranná pomůcka ve více případech. Pokud nechcete nebo nemáte prostor nosit vlastní podložku a půjčujete si erár, vlastní ručník je správná volba jak si být jistý, že máte své vlastní čisté prostředí (samozřejmě pokud ručník pravidelně vyperete). :) Dále pokud se nadměrně potíte, nebo rovnou jdete na horkou jógu, tak vám ručník bude velmi platný. Nakonec kvalitní ručník s protiskluzovou dvouvrstvý může být i lehká variatna podložky na cestování, kterou vždy vejdete do kufru.

Podpůrná židle od FeetUp je patentovaný, německý vynález vyrobený z kvalitních materiálů a vynikající povrchové úpravy. FeetUp židle vám pomůže procvičit záklon i inverze s lehkostí a oporou. Díky své stabilitě je FeetUp oblíbenou pomůckou při náročnějších pozicích v asanach, které vyžadují pevný core těla a motoriku. Stejně je velmi nápomocný i pro začátečníky, kteří potřebují jistotu a stabilitu. S FeetUpem si můžete dopřát čas při učení se pozic jako můstek, štír či stoj na hlavě.

Více naleznete na www.flexitylife.cz

Objednat předplatné