Zdraví 28. 07. 2021 PDF Tisk

Žlázová porucha – celulitida

Tato nepříjemná žlázová porucha se vyskytuje především u žen. Jedná se o podkožní ukládání tuků v oblasti stehen, hýždí, žaludku, předloktí a pod bradou. Jak může v tomto případě pomoci jóga?

Žlázová porucha – celulitida

Celulitida bývá označována moderní nemocí, ale měla svého starého předchůdce už u Hotentotů. Hotentoti jsou příslušníci vymírajícího černošského kmene v jižní Africe. Jejich ženy prosluly obrovskými zadky. Muži tohoto kmene prý považovali své ženy za krásné, protože ty byly generaci po generaci takto deformovány kvůli žlázové poruše, způsobené konzumováním sušené rostliny (tzv. „hotentotského chleba“). Celulóza ve stravě, kterou jíme, se rozkládá pomocí trávicích enzymů a buněčných složek nebo hormonů. Pokud je náš žlázový systém přetížen určitým typem škrobového materiálu, pak nedokážeme správně zpracovat zkonzumované jídlo. V těle pak dochází k podivným chemickým reakcím, včetně vzniku tuku, který vypadá plasticky a jehož podkožní ukládání se označuje jako celulitida. Člověk by musel úplně změnit chemický základ své stravy, aby rozpustil tyto tukové vrstvy. Správná dieta spolu se cvičením mohou tento problém vyřešit. Dieta by měla zahrnovat spoustu syrových klíčků. Obsahují látku k buněčnému omlazení patřící do skupiny rostlinných hormonů, které stimulují lidské hormony. Přidejte rovněž do své stravy hodně vlákniny, čerstvého ovoce a zeleniny. Při přípravě jídla používejte pouze nenasycené tuky (olivový olej, olej z podzemnice olejné, slunečnicový olej). Vyhněte se používání umělé stravy a zvláště potravinám, které byly chemicky upraveny pro dlouhé skladování. Umožněte svým žlázám, aby opět pracovaly v souladu s přírodou. Využijte k tomu následujících poloh. Probuďte své žlázy a odstraňte neviditelné nebo už viditelné zaoblení. Polohy jsou zaměřeny na zpevnění svalstva spojeného s vnitřními orgány, stejně jako na zpevnění svalstva stehen, ramen, paží a šíje. Proto volím termín „drdha“ (zpevněný) pro označení celé této skupiny poloh.

Drdhásana
Jde o leh na boku, celé tělo je při něm zpevněno a vyrovnáno jako pravítko. Jedna paže je pokrčená a položená pod hlavou. Volná paže je umístěna dlaní dolů na stehno horní nohy. V této poloze dýcháme hlubokým, rytmickým dechem. Pro dobré prokrvení hýždí, stehen a břišních orgánů se doporučuje břišní dech. Dýcháme-li ve stejné poloze hrudním dechem, aktivujeme žlázový systém. Položíme se na druhý bok a uskutečníme zde šest pomalých dechových cyklů.

Éka páda drdhásana
Ležíme-li v drdhásaně, ohneme jednu nohu v koleně a rukou zachytneme kotník nebo patu nohy. Nadechneme se, propneme nohu. Setrváme v této poloze se zastaveným dechem po nádechu s kolenem propnutým. S výdechem pokrčíme koleno a položíme nohu i paži do původní polohy. Opakujeme polohu nejméně 3x s pomalým dechovým rytmem. Teprve potom přejdeme do lehu na druhý bok a polohu opakujeme.

Púrna drdhásana
Púrna drdhásana se provádí z lehu na boku. Horní noha se zvedá a táhne volnou paží za patu až do polohy, kdy svírá s nohou ležící na zemi úhel 135 stupňů nebo více. Poloha se opakuje 3x na jednom boku, pak se přejde do lehu na druhý bok. Existuje i paripúrna varianta. Noha, která je normálně propnutá, se ohne do polovičního lotosu.

Paravrtta drdhásana
Existuje mnoho variant na téma drdhásany. Zachycení nohy za prsty nohou stimuluje marny a bindu, spojené s reflexní zpětnou vazbou nervového systému. Experimentujme s tímto způsobem držení nohy. Zkuste vniknout prsty ruky do mezer mezi jednotlivé prsty nohy. Zkuste také obejmout prsty na noze prsty ruky. Hledejte nějakou jednotnou reflexní stimulaci při provádění této varianty.

Dvi páda drdhásana
Umíte si představit zvednutí obou nohou v poloze na boku? Musíte ovinout obě paže kolem hlavy, abyste měli dostatečnou páku pro zvednutí obou nohou. Stojí za to se pokusit zdokonalovat tuto polohu. Existuje i vzpřímený sed z drdhásany, uttána drdhásana. Zpočátku by vám někdo měl pomoci tak, že si sedne na vaše nohy.

V těchto polohách objevíte na svém těle svaly, o kterých jste doposud neměli ani tušení.

Literatura
Jóga – krok za krokem, 1999 

  • autor: Eva Učňová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné