Zdraví 14. 11. 2020 PDF Tisk

Život s cukrovkou bez omezení

Cukrovka neboli diabetes je onemocnění, které je u nás poměrně rozšířené. Jen v České republice je tato nemoc diagnostikována zhruba 8 procentům obyvatel, přitom u dalších lidí zatím nemusela být odhalena. Jaké jsou její prvotní příznaky a lze proti ní bojovat pouze za pomoci inzulinu?

 

Život s cukrovkou bez omezení

Co je cukrovka neboli diabetes mellitus?
Jedná se o poruchu metabolismu sacharidů. Tělo nedokáže adekvátně vstřebat glukózu z krve, a tím pádem dochází k nárůstu glykemie (krevního cukru). Cukrovku můžeme rozdělit na více typů, těmi nejznámějšími jsou 1. a 2. typ. Jak se od sebe liší?

Cukrovka 1. typu
U prvního typu mluvíme o autoimunitním onemocnění, které je diagnostikováno nejčastěji v dětství. Naše imunita začne ničit vlastní buňky slinivky břišní, konkrétně Langerhansovy ostrůvky, které produkují inzulin. Nedostatek tohoto hormonu vede ke zvýšeným hodnotám glukózy v krvi, proto je nutné od začátku nemoci aplikovat dávky inzulinu. Prvními příznaky jsou obrovská žízeň a s tím související častá potřeba chodit na toaletu, úbytek na váze, velká únava, náchylnost k infekcím, zhoršené vidění a další.

Cukrovka 2. typu
Druhému typu, který se vyznačuje zvýšenými hodnotami cukru a inzulinu v krvi, se říká také stařecká cukrovka, protože vzniká spíše v pozdějším věku. S rostoucí obezitou se však čím dál častěji objevuje i dříve. Trpí jí u nás asi 1/10 obyvatel, což je již dost vysoké číslo a bohužel se stále zvyšuje. K cukrovce „dvojce“ se lidé dopracují především špatným životním stylem, nevhodnými jídelními návyky, nedostatkem pohybu nebo chronickým stresem. Dochází ke snížení citlivosti buněk na inzulin (hormon, který přepravuje glukózu z krve do buněk). Glukóza tedy zůstává v krvi ve zvýšené míře. Tělo se snaží vzniklý problém vyřešit vyloučením dalšího inzulinu, to nějakou dobu funguje, nakonec na něj ale buňky opět přestanou reagovat. Postupem času tak dojde k inzulinorezistenci, kdy buňky těla přestanou na inzulin reagovat úplně. U diabetiků 2. typu může být nástup nemoci i bezpříznakový a přijde se na ni až po odebrání krve u lékaře. Diabetik 2. typu dostane většinou léky, v pokročilejším stadiu onemocnění i inzulin.

Těhotenská cukrovka
Za zmínku stojí také těhotenská cukrovka, která se objevuje v průběhu těhotenství a během šestinedělí odezní. Těhotné ženy běžně podstupují tzv. oGTT (orální glukózový toleranční test), během kterého se musí nalačno vypít 75 g glukózy rozpuštěné ve vodě a zkoumá se křivka glykemie, která odhalí, jestli tělo zvládlo dávku cukru dostatečně zpracovat, či nikoliv.

Prevence
Co můžeme dělat pro to, abychom diabetu předešli? U 1. typu to tak jednoduché není, u 2. typu však hraje hlavní roli životní styl. Prvním krokem by tedy mělo být zlepšení stravovacích návyků a zapojení pohybové aktivity. Důležité ale také je snažit se omezit chronický stres, který nám velmi škodí ve všech aspektech zdraví.

Můj život s diabetem
Diabetes 1. typu mi byl diagnostikován před třemi lety, během studia na vysoké škole. Ačkoliv je považována za nevyléčitelné onemocnění, nepřipadá mi, že bych ji nějak výrazně pociťovala. Své diagnóze jsem však pouze nečinně nepřihlížela – snažila jsem se zjistit, jak můžu s onemocněním bojovat, a to „přirozenou“ cestou. 

Co dělám pro to, abych se cítila jako zdravá?
Nyní vám zodpovím otázku, co já osobně dělám pro dobrou kompenzaci cukrovky a jaké to je s ní žít. Na prvním místě je u mě adekvátní přizpůsobení stravy. Omezila jsem sacharidy na malé množství, přestože v běžných doporučeních pro diabetiky tuto radu bohužel zatím nenajdeme. Nižší potřebu inzulinu na jednotlivá jídla mám také díky pravidelnému pohybu, který zvyšuje citlivost buněk na tento hormon. V neposlední řadě mi k dobré kompenzaci cukrovky pomáhá kvalitní spánek a psychická pohoda, kterou se snažím posilovat pravidelnou pohybovou aktivitou – jógou nebo procházkami v přírodě.

TIP
Autorka a její kamarádka, se kterou se zná ze studia nutriční terapie, vydávají knihu určenou jak pro diabetiky, tak pro všechny příznivce zdravého životního stylu. Jmenuje se Jednoduše pro všechny a vychází již příští týden! Naleznete v ní plno receptů a tipů pro správnou životosprávu. Ukázku z knihy, podrobnosti o ní a objednávkový formulář naleznete tady.   

  • autorka: Monika Němečková
  • @eat_your_fears
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné