Roční období 20. 12. 2021 PDF Tisk

Zimní slunovrat – jul

V roce 2021 nastává zimní slunovrat 21. 12. v 17:00. A přichází čas, kdy je den nejkratší a noc nejdelší. Od tohoto okamžiku se budou dny prodlužovat a světla bude přibývat. Slunovrat nám přináší sílu, naději, požehnání, znovuzrození, obnovu a odvahu. Pojďme se podívat na to, jak ho slavili naši předci a jak můžeme tyto rituály přenést do dnešní doby.

Zimní slunovrat – jul

Magie a tajemno
Prostor mezi světy je otevřen a duchové předků, démoni, skřeti a jiné bestie mohou navštívit svět živých. Zvířata – naši průvodci – mluví, a máme-li víru, můžeme se jich zeptat na otázky, které nám nezodpovězené proudí myslí. Slunce dosáhne svého nejnižšího, nejtmavšího a nejchladnějšího bodu. Čím více podzim postupuje vpřed a nabírá sil, tím více bůh světla a slunce stárne a chřadne. Světla je málo a svět je halen do mlhy a temnoty. Moc temných sil narůstá. 

Ochrana domovů i našich duší
Abychom sami sebe, své domovy a blízké ochránili, tak zapalujeme v den zimního slunovratu před západem slunce oheň. Poslední paprsek odcházejícího slunce se zachytí do světla ohňů a dodá nám ochranu před zlými silami z jiných světů. Máme strážit poslední paprsek slunce, zářivého světla, a uložit si ho ve svých srdcích. Noc, kdy se nové slunce rodí, je nejdelší v celém roce a pro naše předky byla prosycená magií. Kolem ohně sedíme celou noc, nesmí nám vyhasnout, jinak by na nás mohli duchové a démoni velmi lehce zaútočit. Druhý den ráno spasí svět narození nového slunečního boha.

Keltové tančili kolem posvátných ohňů a vázali kytice, do kterých přidávali vonné byliny, ty poté zapálili a žehnali jimi půdě, dobytku a domovům. 

Dnešní pojetí
V dnešní době asi nepůjdeme do přírody, zahrady či na terasu pálit ohně – ovšem kdo by chtěl, je to skvělý způsob, jak rituál oživit a utužit a hlavně poznat sílu přechodu z tmy do světla. Pokud máme doma krb, zapálíme krb. Ovšem nádherně nám poslouží svíce, hodně svící. Vyzkoušejte si v tuto noc nespat. Udržujte oheň svící či krbu, vyprávějte si příběhy, mluvte o všem dobrém a pozitivním, o tom, co se vám stalo, i o tom, co si přejete. Nechte negace a těžké energie spálit v síle ohňů a tím prosvítit vaši mysli a srdce. 

Dvanáct dní
Zimní slunovrat se oslavuje po dvanáct nocí a slaví se návrat slunce (boha slunce) narozeného z temnoty lůna matky Země. Po dvanáct „tajemných“ dní naši předci pozorovali přírodu a předvídali budoucnost. Dvanáct dní trvalo právě narozenému bohu slunce, aby dorostl do své síly a mohl nad námi opět bdít. Těchto dvanáct dní pro nás znamená zastavení, jednotu, naději a nabádá nás k pozorování a vnímání dějů kolem nás.

Zimní slunovrat je svátkem ticha, svěcení, meditace, očisty a příprav na Vánoce. Slavíme zimní slunovrat, neboť víme, že tma je již na ústupu a světlo začíná pomalu, ale jistě prosvětlovat naše kroky. A to jak v hmotném, tak duchovním světě.

Ochrana domovů před duchy z podsvětí
Ručně upletený věnec z břečťanu dokáže udržet zlé a negativní síly, démony a nezvané duchy daleko od našich domovů. Pověsíme ho na dveře či okno. Břečťan je symbolem života, smrti a následného znovuzrození. Může nám být nápomocen s uzdravením a ochranou sebe a svých blízkých.

Tradice
Mezi jednu starou tradici patří výroba slunovratového polena zvaného badnjak (vzniklo od slova bdít). Poleno se ozdobilo zelenou větévkou cesmíny, břečťanu, šiškami či jmelím, pentlemi, pomazalo se máslem, vínem či moštem a zapálilo se. Spálené zbytky se sypaly po polích, zahrabávaly se do půdy a kolem ovocných stromů a prosilo se tak o dobrou úrodu. Nebo se poleno uchovávalo v domě jako ochranný amulet.

Co nám zimní slunovrat přináší
Je dobré se zamyslet, na chvilku se zastavit a rozjímat nad tématy, jako jsou:

  • naše stíny – jaké temné stránky bychom měli prosvětlit
  • světlo – co nového do svého života přinést
  • očištění – co starého pustit
  • věnujeme pozornost své duši, svému srdci – meditujeme
  • trávíme čas s rodinou a blízkými – obdarováváme je, děkujeme a urovnáváme vztahy

Spojit bychom se měli s vírou a nadějí ve svých srdcích. Nechat se jimi prozářit a prostoupit znovu narozeným světlem.

Další symboly
Oheň je v tyto dny naším průvodcem. Očišťuje, dodává světlo a teplo a spaluje vše nepotřebné, vtahuje do sebe vše negativní a zlé energie. 

Cesmína nosí štěstí a bezpečí celé rodině. V dobách římských se v období zimního slunovratu připínaly větvičky cesmíny na oděv, aby odháněly zlo a černou magii. Germáni v ní viděli symbol plodnosti, světla a tepla.

Rituál vykuřování
Neopomeňte zažehnat zlé duchy a démony vykuřováním. 

Budeme potřebovat ohnivzdornou nádobu. Zapálíme vykuřovací směs a obejdeme dům a jeho prostory, při procházení přednášíme modlitby či žehnací formule. K vykuřování můžeme zvolit:

  • jalovec – zahání démony a nemoci,
  • šalvěj – očišťuje,
  • kadidlo – zvyšuje energie a žehná prostoru.

Slovo závěrem
Užijte si zimního slunovratu v kruhu své rodiny a svých nejbližších. Ztište se a naslouchejte, meditujte a zapalujte svíce, jděte do přírody do lesa a přilepšete zvířátkům do krmelců. Starý rok dosáhl svého konce, vše staré, těžké a negativní má být uzavřené a propuštěné, aby mohl vzniknout prostor pro nové. Zima je velmi laskavé období, které nás vede ke ztišení a nahlédnutí do našeho nitra, objímá a hladí nás v teplé náruči našich domovů. A pomáhá nám objevit toho největšího přítele a rádce pro život v nás samých.

S láskou a přáním nádherných dní

  • autor: Lenka Eliška Petrikovičová
  • @lp_angel_soul
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné