Zdravá strava 04. 02. 2022 PDF Tisk

Zima v kuchyni

Zimní období je symbolizováno elementem vody, časem odpočinku, pasivity a přijímání. Jde o dobu absolutního jinu, jenž také souvisí s chladným až mrazivým a převážně temným počasím.

Zima v kuchyni

Strava připravená v tomto ročním období by měla ohřívat a stabilizovat organismus, aby se posílil jang ledvin. Slaná a přirozeně sladká jídla sjednocují energii a nechávají ji klesat, což napomáhá sladit se s chladnými podmínkami zimy. Obecně si můžeme dopřát o něco větší a výživnější porce, než jsme zvyklí. Z kuchyňských úprav preferujeme takové, kde se využívají vyšší teploty působící delší dobu, jako je pečení, vaření v tlakovém hrnci a dlouhodobé vývary. Jedná se především o vývary z masa a kostí, dále husté zeleninové polévky, pečená masa, pečenou a jinak tepelně zpracovanou kořenovou zeleninu, zelí, kapustu, dýně, ale i luštěniny, především fazole. Jídla více doplňujeme zahřívajícím kořením, jako je skořice, hřebíček, tymián, kurkuma a zázvor.

V hlavní roli slaná chuť
K tomuto období přináleží přirozeně slaná chuť, ideálně obsažená v kvalitních sójových omáčkách a mořských řasách. Nejsou-li mořské řasy ve vaší domácnosti běžnou surovinou a cítíte-li potřebu nebo třeba i zvědavost s nimi začít pracovat, je na to vhodná doba. Stačí přidat jednou až dvakrát týdně kousek (o velikosti poštovní známky) mořské řasy wakame do zeleninové polévky. Nejen že dojde k zvýraznění chuti polévky, ale zároveň řasa obohatí jídlo o minerály, jako je jód, železo, vápník, draslík a hořčík a také o kyselinu listovou a nezanedbatelné množství vitaminů. Řasu kombu přidáváme do vývarů z masa a kostí a také během vaření velkých luštěnin – fazolí či cizrny. Díky kombu se luštěniny vaří kratší dobu a jsou též obohaceny o výše zmíněné minerály a vitaminy. Dalším velkým přínosem používání mořských řas je to, že obsahují polysacharid natriumalginát, který na svou nestravitelnou základní složku alginát naváže radioaktivní elementy a těžké kovy, takže dojde k jejich vyloučení z těla.  

Dopřejme si volnost ve stravě i v životě
Je dobré mít na paměti, že jakákoli posedlost, ať již zdravou stravou, nebo striktními pravidly, co by se mělo v daném ročním období konzumovat a jako by se mělo jídlo připravovat, nás svazuje natolik, že již nežijeme ve svobodě a radosti, ale v přísně nalinkovaném extrému, který nám v podstatě spíš ubližuje než prospívá. Chceme-li plynout s proudem života i ve stravování, je nezbytně nutné si touto fází dogmatu projít a včas a pravdivě si přiznat, že tudy cesta ke štěstí nevede. Musíme se ponořit hlouběji do své duše, abychom si pojmenovali pravou příčinu svých postojů, která se promítá do našich reakcí v každodenním životě, a to i v přístupu ke stravě. 

Věříme-li někomu nebo něčemu, investujeme část své energie, ať už jde o lidi, myšlenky, strachy, léčebné postupy nebo i přijatou stravu. Naše mysl, srdce, život nesou následky toho, kam směřujeme energii. Naše víra a schopnost volby jsou ve skutečnosti prapůvodní silou stvoření. Jsme nástroji, jejichž prostřednictvím se v tomto životě mění energie ve hmotu. Ať jsme jakkoli úspěšní, od jistého okamžiku nám může začít připadat, že jsme neúplní. Jít do takové hloubky a najít příčinu našich reakcí vyžaduje značnou dávku odvahy. A právě zima – element vody v její bezbřehosti – nás může pustit do hlubiny, abychom objevili ztracený kus sebe samých.

TIP
40 receptů pro zimní období
naleznete také v nejnovějším vydání časopisu JÓGA DNES Speciál únor 2022!

Objednat předplatné