BLESKOVĚ
Žijte jógu blog 05. 03. 2021 PDF Tisk

Žijte jógu: Sny se stávají skutečností

Dnes vám trochu přiblížím svůj příběh. Už od dětství jsem byl vedený ke sportu. Ne kolektivnímu, ale takovému, kde rozhoduje start a cíl. Já miloval vybíhání ze startovních bloků po výstřelu rozhodčího. Běžel jsem a překážkám se nevyhýbal. Jednu za druhou jsem překonával a nebál se jich. Před cílem mé 110 m dlouhé rovinky jsem věděl, že na to mám, a tak jsem se o prsa naklonil více vpřed než můj soupeř, a protrhnul jsem cílovou pásku jako ten, kdo bere vše!

Žijte jógu: Sny se stávají skutečností

Zvítězil jsem a byl jsem spokojený 
Atletika mě naučila být sám za sebe, prát se, umět se soustředit a jít za svým cílem. Znal jsem cíl a plně si uvědomoval cestou, která je tím nejdůležitějším cílem a samozřejmě “výsledek” se stával mou motivací. Já však nikdy nechtěl být pouze  „účasten“!  Chtěl jsem vyhrávat a v mých očích měnit svět. Na druhou stranu jsem byl rád i schovaný v zákulisí, neprojevoval jsem se… ale vyčkával až nastane vhodná situace a já budu moci jít... vpřed.

Ahoj Vašku, mohl bys přijet k nám do Košic na univerzitu a udělat seminář o aerobiku?“  To byla první věta, kterou jsem po svém vítězství na mistrovství republiky ve sportovním aerobiku slyšel z úst jedné úžasné dámy Věry, která se jako osobnost vryla do mého srdce a ovlivnila celou mou sportovní „kariéru“. Ona ji vlastně rozpoutala. Ona byla tou hrdinkou, která k sobě na fakultu tělesné výchovy v Košicích, kde učila, pozvala mě – tenkrát mladé ucho, které právě dobylo první stupeň vítězů. A  já byl tak rád, já byl tak pyšný, hrdý  a…  naprosto  nezkušený.

To se psal rok 1993 a já nakročil do svého snu: být nejlepší v tom, co dělám.

S jógou jsem se potkal před 20 lety. Tou dobou jsem byl již zkušený trenér aerobiku i fitness, měl úspěšnou profesionální kariéru, pokud to tak mohu označit, a přesto se stalo to, co nikdo nechce. Po 10 letech přišel stav vyhoření a já vím, že přišel právě proto, abych pochopil, kudy mám jít dál.

Okolo mě se objevil zajímavý styl cvičení, který měl název... powerjóga. Do cesty mi vstoupila a já se zamiloval a miluji ji stále i s menšími výhybkami do pestrosti světa jógy. I přesto jí zůstávám věrný. Je volná, milá a příjemná. Je plná síly a uvolnění a dovoluje mi být tak, jak se zrovna cítím. Jednou si potřebuji dát do těla, podruhé více dýchat, posedět, usměrnit svou pozornost a naladit ji, když se v ní rozvíjí neklid nebo nepohoda. Když není zrovna můj den, díky disciplíně a zapálení tvz. tapasu se postavím na podložku a svou energii a náladu proměním. 

I v józe však přišlo vyhoření.
Některé situace i  některé mezilidské vztahy, když jsme v nich vnořeni hluboko a trvají příliš dlouho, je zapotřebí prověřit, proměnit i změnit. Energie prostě někdy přirozeně vyprchá a nemá smysl se trápit na místě. A vesmír ví, co dělá, a tak každého z nás neustále prověřuje a my tím zkoušíme hledat nové cesty a nastavení, ve kterých jsme schopni být a žít.

Vzpomeňte si na své mládí. Mládí je vždy přirozeně divoké. Nedělá kompromisy a jede na plný plyn. Nemá potřebu brzdit, a to je na jeho extatické síle krásné. S postupujícím věkem však přibržďujete a prožíváte nejenom ty hezké okamžiky. Jednou jste nahoře a podruhé dole. Ve chvíli, kdy je člověk dole je velice důležitým obdobím, protože právě odtud můžte opět růst.

Věk je průvodcem a také nekompromisním oznamovatelem přítomnosti a proměňujících se životních (fyzických, mentálních i emocionálních) etap. Je to nejúžasnější zkušenost, kterou lze učinit. Je-li si člověk této zkušenosti vědom, dokáže ji využít a  proměnit ve svůj prospěch. Může nenuceně, beze spěchu a v klidu nechat vše plynout, netlačit na pilu a  vnímat, kam ho život donesl, aniž by měl pocit „ztraceného“ času, nebo ublížení. Naopak  plynutí a napojení se na rytmus Vesmíru mu přináší úrodu – jako vinaři, který na podzim sklízí hrozny. K tomu je zapotřebí intuice, cit a čas. Zrání vína nelze uspěchat, protože by nebylo tím časem prostoupeno a chuť by se vytratila. Stejné je to i s životem… vše má svůj čas.

Čas plyne a upaluje vpřed. Za 28 let v pohybu jsem poznal mnohé a také jsme se hodně naučil. Současná doba je nepřítelem osobních kontaktů, což k józe moc nepatří, ale i tak se dá tvoři jógovou realitu. Naučil jsem se točit videa, natáčet podcasty, vysílat LIVE... to všechno jde, když se chce.

A kam bych vás rád pozval?

  • na LIVE KŘEST mé nové knihy Žijte jógu 2 v pátek 12. 3. 2021 od 19:15 hodin.

Společně s přáteli pokřtíme a povyprávíme příběh knížky z našeho „covidového” léta plného nadšení, energie a motivace. Bude čas i na meditaci. Já, Jakub Šamberger, Karolína Štraus Idris a fotograf Dušan Štraus budeme s vámi a budeme odpovídat na vaše dotazy, vyprávět historky z přípravy knihy a také... si připijeme. Mějte připravené sklenky... je třeba být spolu  rozšiřte to dál, pozvěte kohokoliv byste měli rádi vedle sebe alespoň na webkameře... ať nás je hodně a rozvíříme tolik potřebnou pozitivní energii. Tato online akce je pro všechny zdarma! Přihlásit se můžete ZDE.

Seznámíte se, nebo si zopakujete  prohloubíte svou praxi s principy řízeného pohybu, prozkoumáte správné dýchání, dotknete se techniky pozic, a to vše v principu sthira sukham asanam  vyváženosti a rovnováhy jógové praxe i úsilí. Akci je možné hradit z LIVE kreditu. Přihlásit se můžete ZDE.

DOPROVODNÁ VIDEA
Sledujte www.jogavirtual.cz a také můj YouTube kanál, kde se během března objeví první videa z mé nové knihy.

PODCAST ŽIJTE JÓGU
Některé části i kapitoly z knihy namlouvám do podcastového kanálu JÓGA DNES ON AIR, kde 9. 3. 2021 začne můj pořad Žijte jógu „NAHLAS první ESPRESSO epizodou – Můj příběh. Od tohoto bodu se odrazím a postupně budeme krátkými motivačními epizodami tvořit tuto virutalní realitu. Mám připravené i praxe z knihy Žijte jógy 2, které je možné praktikovat se sluchátky na uších – poslechem.

Pořad NAHLAS je rozdělený na části: EXPRES  krátká zamyšlení, PRAXE  audio průvodce dechovými a meditačními technikami i praxí jógy, NAHLAS  tajemná zákoutí jógového světa. Nahlédneme společně pod pokličku zdravého životního stylu, prozkoumáme známé i méně známé jógové techniky, kouzla meditace, prastará filozofická témata… Ve speciálních dílech budou mými hosty inspirativní osobnosti ze zdánlivě jiných než jógových světů, ale jen zdánlivě… A proč NAHLAS”? Je přece potřeba, abyste mě slyšeli!

Jógu necvičím, ale žiju.

Snad brzy na (alespoň virtuální) viděnou!

Vašek

Objednat předplatné