BLESKOVĚ
O životě 08. 03. 2022 PDF Tisk

Ženskost

Milé ženy, ale i milí muži, co si představíte pod tímto krásným slovem „ženskost“? Co je ukryto za větou: „Jsem žena.“? Jak toto označení, milé ženy, vnímáte samy na sobě, co pro vás znamená ženskost? Jak ji vnímáte a jak na ni nahlížíte? Ještě dříve, než tento článek začnete číst, se na chvilku usaďte a uvědomte si, jak se jako ženy cítíte.

Ženskost

Ženská energie
Je intuitivní, empatická, vnímavá, pečující, milující, kreativní, soucitná, laskavá, ochraňující, tvořící teplo domova, vědoma si sebe samé, tedy sebevědomá. Je energií jemně tajemnou jdoucí ruku v ruce s cyklem měsíce a souznící s cykly přírody. Energii slunce pociťujeme pouze ve dne, ovšem luna je s námi dnem i nocí. Ženská energie je jinová, klidná, moudrá a hluboká. Objevováním svého ženství přicházíme do střetu se zastaralými názory společnosti, že žena je tu v první řadě pro potřeby muže. Zvolíte-li si tento život dobrovolně, je to v pořádku, ale jste-li do něj vtlačeny, protože se to podle rodiny a společnosti má, tak se zastavte a uvědomte si, zda to opravdu chcete.

Jdeme na začátek
Milé ženy, posaďte se a uvědomte si nyní, kým jste a kam dáváte energii, kterou možná samy postrádáte. Čí životy žijete? Rozhodly jste se pro svůj život samy, nebo jste byly přesvědčené společností a rodinou? Mluvení o ženskosti může být velmi náročné, protože jsme každá prošla jinou výchovou, naši rodiče si nesli jiná traumata a výchovné postupy. Někteří je trochu pozměnili, jiní nás vychovávali přesně tak, jako je vychovávali jejich rodiče. A každá z nás byla obdařena jinou silou tomu čelit. Nemyslím proti tomu bojovat, ale postavit se za sebe samé. Za svůj názor, pohled a za svoji touhu po životě.

Práce s vnitřní holčičkou
Usaďte se na chvíli do meditace, na klidné místo u vás doma nebo v přírodě, kde na chvilku nebudete rušené. A přivolejte k sobě svým srdcem tu malou holčičku, kterou jste bývaly. Pohlaďte ji, je tak roztomilá, tak čistá, tak opravdová ve svých hrách. Obejměte ji a slibte, že ji navždy budete ochraňovat, že při ní navždy budete stát. Uvědomte si, co špatného jste kdy samy o sobě řekly, čím jste si ublížily a komu jste dovolily vám ublížit. Ať fyzicky, nebo psychicky. Odpusťte rodičům, oni v tu chvíli dělali to nejlepší, co mohli, s tím, co znali. Vy své děti můžete vychovávat jinak, je to vaše volba. Odpusťte všem, kteří vám ublížili. Bude to, jako když konečně sundáte těžký balvan ze svých beder, začne se vám lépe žít a volně dýchat. A v neposlední řadě odpusťte i sami sobě. Protože upřímně, sami sobě dokážeme ubližovat nejvíce.

Uvědomění
Uvědomte si, kde se nejvíce cítíte jako ženy. Kdy je vám u sebe nejlépe, cítíte se nádherné, své, milující a milované. A zároveň si uvědomte, kdy toto vědomí ztrácíte. Kdy jste ve svých životech nejšťastnější, kdy jste to opravdu vy? S uvědoměním si své ženské energie a síly jde ruku v ruce i sebeláska, sebepřijetí a práce na svém sebevědomí. Nejdříve si musíte uvědomit svůj výchozí bod. Kdo jsem? Kde jsem? Jaké role hraju? A zda mi v nich je dobře, zda jsou opravdu mé.

Jak můžeme svou ženskou energii opět probudit a hýčkat? 

 1. Dopřejte si čas. Když zjistíte, že vás okolní svět vtahuje do energie mužské, kde už se necítíte komfortně, tak zastavte. Na malou chvíli si uvědomte své tělo a přítomný čas s nádechem a výdechem.
 2. Hýčkejte se. Zajděte si na masáž, manikúru, pedikúru, kosmetiku, jděte do sauny, na kávu, na lekci jógy nebo se projděte po lese a zhluboka dýchejte.
 3. Čas o samotě. Každá z nás ho potřebuje. Na chvilku se vypněte, čím delší doba, tím lépe, a znovu se nalaďte na sebe. Jak se cítíte? Jak vám je? Na tom nejvíce záleží a víte proč? Protože když se vy nebudete cítit dobře, tak to bude vaše okolí vnímat a ovlivňovat.
 4. Nic nedělejte. Často se stane, že když dostaneme k dispozici čas, tak máme tendenci jít něco dělat. Udělejte si alespoň jednou v týdnu čas na nicnedělání. Jen být, jen pozorovat a naplno si odpočinout.
 5. Přestaňte se kritizovat. Ničeho pozitivního tím nedosáhnete a ani tím nikoho neohromíte. Něco jste pokazily? Dobře, pokud to lze napravit, udělejte to a běžte dál. Poučte se z chyby, ale nepeskujte se za každou maličkost. Chybovat je lidské a dokonalost je pouze úhel pohledu.
 6. Buďte věrné samy sobě. Řešíme vztahy, které máme s lidmi kolem sebe, a přitom někdy zapomeneme samy na sebe. Na vztah, který máme se sebou. Snažíme se udržovat a pěstovat vztahy kolem sebe, ale nestaráme se o ten jediný vztah, který budeme mít na celý život. A to je škoda
 7. Pečujte o své tělo. Vaše tělo = váš chrám. Co jíte? Jak se o své tělo staráte? Používáte kvalitní kosmetiku? Odličujete se každý večer? Spíte dostatečně? Pečujete o svou mysl? Dopřáváte svému tělu vhodný pohyb? Trávíte dostatek času v přírodě?
 8. Vzdělávejte se. Nemusíte nastupovat na univerzitu, ale dobré je se stále učit něčemu novému, posouvat se dál i ve svých znalostech. Pokud vás láká dokončit školu, jděte do toho. Pokud vás baví jóga a chcete se dozvědět více, navštivte rozšiřující kurzy nebo jděte do školy jógy. Ale v první řadě to dělejte samy pro sebe. Rozvíjejte svou zvídavost a rozšiřujte své obzory.

Sesterství
Jistě jste již slyšely o „ženských kruzích“ nebo jste se jich možná i samy účastnily. Co se skrývá pod slovem „sesterství“? My ženy jsme výborné v tom se porovnávat a kritizovat, a to nejen samy sebe, ale i ostatní. Jsme občas známé svou hašteřivostí a sklonem k pomluvám. A je to velká škoda. Začaly jsme se od sebe oddalovat. Poměřovat se. Zjišťovat, zda jedna není lepší než druhá. Nikdy jsem to nechápala. Nechápala jsem, proč když jedna z žen odejde od stolu, tak ji ty druhé začnou pomlouvat. Ptala jsem se, proč to dělají, a má otázka spadla do ticha a upřených pohledů. Vstala jsem a odešla. V téhle společnosti mi dobře nebylo.

Sesterství je vzájemná láska, respekt a přijetí, které projevíme jedna druhé. Rozumíme tomu, že jsme každá jiná. Respektujeme názory, ale slepě neodkýváme to, co samy necítíme. Je to čas a prostor, kdy jsou ženy k sobě naprosto upřímné a podporují se. Kdy jsou řečeny životní příběhy, kdy se nebojíme říci si o radu, pomoc a podporu. Jsou zde sundané všechny masky a my se ukazujeme takové, jaké jsme. Díky podpoře rosteme a zároveň svou sílu a podporu předáváme dál. Neztrácíme samy sebe, naopak se nacházíme a můžeme si dovolit se projevit. Každá jsme originál, děláme jinou práci, máme děti, nebo jsme naopak zvolily cestu životem bez nich. Všechno je v pořádku. A nikdo by nám neměl říkat, jak máme a nemáme žít. Můžeme říci svůj názor v dobré víře a energii, ale nikdy ho nevnucujeme druhým. 

Co v sobě sesterství zahrnuje
A pozor, nemusíte nutně jezdit do kruhů, kde nikoho neznáte, pokud se na to necítíte. Sesterské chvilky můžete rozvíjet i doma se svou maminkou, babičkou, kamarádkami, sestřenicemi, tetami, kolegyněmi z práce či sestrami. Pokud se na to cítíte a jste na podobné vlně.

Vytváříte zde prostor pro podporu, toleranci, soucit, přijetí, empatii, respekt, úctu, laskavost, důvěru, vnímavost, upřímnost, svobodu, jasnost a odvahu.

Porovnávání
Porovnávání je tak moc zbytečné. Proč to děláme? Proč si tím ubližujeme, pomlouváme, protože druhé něco nepřejeme nebo závidíme? Proč? Jednejme s druhými tak, jak chceme, aby druzí jednali s námi. Pokud si každý nejdříve zamete před svým vlastním prahem, uzdravíme své bubáky a vyjdeme na cestu poznání sebe samých, tato ošklivá energie vymizí. Začněme u sebe. Navíc vše, co říkáme, vypovídá více o nás než o tom, komu jsme svá slova adresovaly.

Pár slov závěrem
Když se budete mít rády, projeví se to i na vašem zdraví, a to jak fyzickém, tak psychickém. Budete si samy sebe natolik považovat, že budete své tělo chtít vyživovat jen tím nejlepším jídlem (neznamená nejdražším). Budete častěji sahat po jídle, které je živé a dala nám ho matka Země. Také nebudete chtít o sobě dále smýšlet negativně, protože víte, že si zasloužíte žít život naplněný světlem, radostí a láskou. Láska uzdravuje naše duše i těla. Na to pamatujte. Láska, kterou samy k sobě znovu pocítíte, vás bude provázet na věky věků.

 • autor: Lenka Eliška Petrikovičová
 • www.lp-angel.com 
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné