Zdraví 18. 05. 2021 PDF Tisk

Zelená vlna!

Jaro je tu a s ním skvělý čas pro zahájení přechodu k přirozenějšímu životnímu stylu.

Zelená vlna!

Ale nenechte se mýlit. Není to pouze o tom odlehčit stravu – cest, jak dát svému jídelníčku zelenou, je mnohem víc.

Pěstujte potraviny!
Ano, pokud si totiž zasadíte a vypěstujete svou zeleninu a ovoce, budete přesně vědět, jaká je historie jídla, které jíte. Navíc se tak nikdy nedostanete do situace, kdy by vám ve vaší kuchyni chyběl zdravý základ. 

Pěstování vlastních potravin je neuvěřitelně obohacující. Je to také vynikající způsob, jak naučit naše děti, odkud jídlo pochází, a být dobrými „správci“ země, kterou nám naše planeta dala. Navíc jakákoli vegetace zvyšuje kvalitu vzduchu a obsah kyslíku v něm!

Kompost
Nemusíte být zrovna odborník na kompostování, stačí, když zbytky rostlinných potravin budete dávat do nějaké nádoby a její obsah následně použijete jako základ svého pěstování. Tím také snížíte odpad, který budete vyhazovat, protože lógr od kávy, slupky od brambor či skořápky od vajec plně využijete. 

Recyklujte
Není to zas tak těžké. Stačí si vyhradit prostor na papír, plasty a běžný odpad. Je to otázka pár vteřin, kam co vyhodíte, ale znamená to hodně pro naši Zemi. 

Jezte zdravěji!
Jak již bylo řečeno, s jarem přichází skvělá příležitost pro všemožné změny. Další z nich může být také změna vašeho způsobu stravování. 

Zatímco zimní jídla se zakládají hlavně na výživných látkách, které jsou stabilně a dlouhodobě ve stravě přítomné, jaro probouzí našeho vnitřního lovce a sběrače. V obchodech s potravinami se objevuje více čerstvého ovoce a zeleniny. Také se rozšiřuje sortiment a krom dovážených produktů se objevují produkty lokálních výrobců a farmářů. Jednou z hlavních a pro náš organismus velice zásadních potravin, které lze koupit doslova kdekoliv, je listová „zelená“ zelenina, která by měla tvořit základ všech jídel. Jedná se o potraviny bohaté na vitaminy, minerály a stopové prvky a na druhou stranu velice chudé, co se kalorií týče. Ideální strava pro zdravé a štíhlé tělo.

Jarní úklid
Jarní úklid je důležitý nejen pro naši domácnost, ale hlavně pro naše tělo. Jarní zelenina pomáhá očistit střeva od vedlejších produktů trávení po zimní stravě složené z těžkých potravin. Vzhledem k tomu, že zelenina má nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah vlákniny, je dokonalým nástrojem, který pomáhá při tomto přirozeném procesu detoxikace. 

Vláknina
Právě listová zelenina poskytuje bohatý zdroj vlákniny. Vláknina se nachází ve všech částech rostliny, které jsou nestravitelné. Akademie výživy a dietetiky doporučuje, aby ženy konzumovaly 25 gramů vlákniny denně, zatímco muži by se měli snažit konzumovat 38 gramů. Adekvátní příjem vlákniny souvisí s řadou zdravotních přínosů, včetně pravidelnějšího vyprazdňování, správné hladiny cholesterolu v krvi a zlepšení úrovně sytosti a s tím spojené kontroly hmotnosti. 

Mikronutrienty
Jarní zelenina poskytuje nesčetné množství prospěšných mikroživin (základních stavebních prvků pro naše tělo), které v typické „každodenní“ stravě mnohých z nás často chybí. 

Kyselina listová
Kyselina listová je vitamin rozpustný ve vodě, což znamená, že může být během vaření zničen. Její nedostatek je spojen se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění, mozkové mrtvice a deprese. Ohroženy jsou také ženy, které jsou těhotné nebo plánují otěhotnět, protože nedostatečný příjem kyseliny listové je spojen s vrozenými vadami. Chcete-li maximalizovat množství kyseliny listové, kterou dostáváte z listové zeleniny, konzumujte ji syrovou nebo jen lehce dušenou.

Železo
Železo je minerál, který pomáhá buňkám produkovat energii. Tmavě zelená listová zelenina je jeho bohatým rostlinným zdrojem. Například jen jeden šálek vařeného špenátu poskytuje 6 mg železa, což představuje 8–18 % doporučeného denního příjmu pro muže a ženy.

Vápník a vitamin K
Zatímco mléčné výrobky jsou často spojovány s doporučeními týkajícími se vápníku, je snadné opomenout vynikající index biologické dostupnosti vápníku rostlinného původu. Podle Výboru lékařů pro odpovědnou medicínu je absorpce vápníku ze zeleniny „stejně dobrá nebo lepší“ než absorpce vápníku z mléka. Kromě toho strava bohatá na živočišné potraviny, jako je maso a mléčné výrobky, vytváří kyselé tělesné prostředí, které může vést ke špatnému zdraví kostí. Naproti tomu „konzumace zásaditější stravy s rostlinnými zdroji vápníku, jako je listová zelenina, může zabránit úbytku a zlomeninám kostí“.

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné