Technika cvičení 30. 03. 2021 PDF Tisk

Zdokonalte dýchání a podpořte své plíce

Aplikace následujících hathén ve vaší praxi pomůže zlepšit dýchání, ať už se nacházíte v jakékoliv kondici!

Zdokonalte dýchání a podpořte své plíce

K nejčastějším současným zdravotním problémům patří obtížné dýchání, které je způsobené především průmyslovým znečištěním, požíváním konzervovaných potravin a polykáním tablet k léčení menších poruch. Vede to k alergiím různých forem, některé z nich ani neukazují na spojitost s dýcháním. V souvislosti s pandemií se podpora plic a dechu dvakrát vyplatí. Aplikace následujících hathén ve vaší praxi pomůže zlepšit dýchání, ať už se nacházíte v jakékoliv kondici.

Nykundžásana – poloha zlomené květinky
Poloha zlomené květinky je zcela přirozená pro dítě, má-li nějaké problémy s dechem. Mnohá zvířata zaujímají též podobnou polohu, potřebují-li uvolnit hrudní nebo břišní orgány. Poruchy typu bludná ledvina, vyhřezlá děloha, kýla, střevní napětí se dají odstranit dýcháním v této poloze. Např. bolestivá menstruace, bolest slepého střeva nebo sleziny jsou zmírňovány touto polohou. Ve všech uvedených případech je potřeba doplnit polohu vhodnou dietou, aby došlo k úplnému vymizení obtíží. V poloze nykundžásana se nejvyšší části plic uvolňují od neustálého tlaku.

 1. Z polohy na všech čtyřech umístěte lokty na zem a hrudník položte mezi lokty.
 2. Hlavu položte jednou tváří na zem a odpočívejte jako dítě.
 3. Hluboce se nadechněte a vydechněte, nejméně šestkrát.
 4. Otočte hlavu na druhou tvář, proveďte stejný počet dechů a vraťte se do polohy na kolenou – vadžrásany.

Mahá mudra – mocné gesto reziduálního vzduchu
V pránájámě slouží k uvolnění vzduchu zachyceného v horních lalocích plic. Problém astmatika není ani tak v tom, že by nemohl dýchat, ale v tom, že má všechen vzduch v horních částech plic. Tato tenze se musí uvolnit dříve, než se může provádět normální dýchání. Cvičení pomáhá těm, kteří trpí obtížným dýcháním, záněty dutin a alergiemi.

 1. Posaďte se do polohy na kolenou – vadžrásany.
 2. Hluboce se nadechněte a naplňte co nejvíce plíce.
 3. Vydechujte a pomalu se předklánějte dopředu, až se hlava dotkne země před koleny. V tomto bodě vydechněte maximální množství vzduchu.
 4. Zvedněte paže co nejvíce nahoru směrem k nebi nad ramena. V sapúrna mahá mudře jsou dlaně otevřené. Setrvejte v předkloněné poloze se zvednutými pažemi po dobu 3–6 sekund bez dechu, pak nechte paže klesnout, až se prsty dotknou země.
 5. Zvedněte trup a pomalu nadechujte, nejprve do spodní části, pak do střední části a nakonec do horní části plic.
 6. Vraťte se zpět do výchozí polohy. Opakujte šestkrát až dvanáctkrát na jedno sezení.

Dhármika ásana
V dhármika ásaně si propleťte prsty za tělem – tzv. mahá bandha mudra.

 1. Vydechujeme a zároveň se předkláníme z výchozí polohy na kolenou – vadžrásany.
 2. Zvedneme spojené paže vysoko k nebi a provedeme tak klasickou púrna mahá mudru. Vytlačíme z plic všechen vzduch zachycený v horních lalocích.
 3. Nechme paže klesnout a pomalu se napřimujme a nadechujme.
 4. Nadechujme mahat jóga pránájámou. Až se vrátíme do polohy na kolenou, nechme prsty propletené a spojené paže za tělem táhněme dolů, abychom co nejvíce rozevřeli hrudník. Opakujeme šest až osmkrát na jedno sezení.

Literatura
Jóga – krok za krokem, 1999  

TIP
Vyzkoušejte lekci Rozdýchejte se s Vaškem Krejčíkem na Jóga Virtual!

 • autor: Eva Učňová
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné