Zdraví 25. 06. 2015 PDF Tisk

Zbavit se celulitidy je komplexní proces. Ne však nemožný!

Tolik nenáviděná celulitida jde ruku v ruce s dnešním nezdravým způsobem života. Přemíra stravy založené na chemii, živočišných tucích a rafinovaných cukrech je živnou půdou tolik nenáviděné pomerančové kůže. 

Zbavit se celulitidy je komplexní proces. Ne však nemožný!

Šířící se zánět podkoží, kdy dochází k hromadění a následnému ukládání podkožního tuku do stehen, hýždí, břicha, paží či krku v důsledku nestíhaní očistného procesu jater, ledvin a sleziny se objevuje jak u obézních tak hubených žen.

Pohyb je základní potřeba fyzického těla. Bez přirozeného a pravidelného pohybu nemá tělo energii, stagnuje látková výměna i vylučování toxických a odpadních látek z organismu. Dochází k usazování tuku (v závislosti na nevhodné stravě a zvýšenému příjmu energie) a díky tomu může vzniknout mnoho zdravotních problémů. Pro lymfatický a cévní systém je svalový pohon (pohyb) pomocníkem číslo 1. Lymfa, pokud dobře proudí, je odváděna do čistících orgánů k vyloučení (slezina, játra a ledviny). 

Celulitida postihuje především ženy vzhledem k jejich zvýšené hladině hormonu estrogen, probíhajícím hormonálním změnám v životě ženy (puberta, těhotenství, menopauza, včetně používání hormonální antikoncepce). V neposlední řadě hraje roli také dědičnosti. Je možné jí předcházet, nebo ji disciplinovaným životním stylem ovlivnit. Tento proces však není zcela jednoduchý a vyžaduje velikou důslednost ve vhodně zvolené stravě. Především se žena musí snažit minimalizovat příjem živočišných tuků a produktů, vyhledávat rostlinné oleje a nenasycené mastné kyseliny, dát přednost masu bílému před červeným či ho nahradit sójou, konzumovat celozrnné pečivo, minimalizovat obsah bílé mouky, omezit příjem rafinovaných cukrů a především sušenek a sladkostí - nevhodná kombinace potravin tuk + cukr. Doporučuji také pít neslazené nápoje a především čisté vody, čaje s hořčíny, které podporují játra a žlučník – ostropestřec mariánský, heřmánkový čaj - nevhodná je i káva a alkohol a naopak důležitý je pravidelný pohyb. Ideální může být powerjóga, která podporuje látkovou výměnu, protahuje a posiluje svaly a současně ovlivňuje hormonální činnost, dále lehký jogging, svižnou chůzi, lymfodrenáže (podporují proudění lymfy a odvádění tekutin a zplodin metabolismu). 

Nedílnou součástí prevence mohou být i lehké detoxikační kúry – odlehčený půl den, celý den půst (pouze zdraví lidé) - pití zeleninových šťáv, čisté vody, bylinkových čajů – ideální je konzultace s odborníkem. Vhodné je také cvičení v teple, saunování plus rychlé ochlazení, pobyt v kryokomoře.

Z vlastní zkušenosti vím, že kombinací všech těchto faktorů, si mé klientky pochvalují účinky komplexní režimu obohaceného o speciální sestavu cviků podporujících žlázovou sekreci (hormonální činnost). Jednotlivé ásany vychází z vyvíjení tlaků na žaludek, slezinu, játra, ledviny v určitých polohách, kdy dochází k ovlivňování proudící lymfy. Dynamické ásany dřepů a bojovníků v powerjóze pomáhají v průtoku krve a lymfy dolními končetinami. Pokud chce žena, ale i muž zapracovat na vhodných partiích bez celulitidy, je nutné být trpělivý (to, většinou člověk není) a pracovat na celkovém zlepšení stravy a zařazení všech podpůrných prostředků pro sledování c

 

Objednat předplatné