úterý 8. 10. 2024
Na lekci jógy se setkáte s mnohostí symbolů, návodů, instrukcí. Už jste na začátku lekce měli zpívat něco, čemu jste nerozuměli?
Lekce začala a můj instruktor začal zpívat a bylo třeba to opakovat. Co to bylo?
Na začátku lekce jógy si sednete do zkříženého sedu, spojíte dlaně na středu hrudníku a vnímáte vše, co se odehrává v těle i mysli. Stahujete pozornost dovnitř sebe sama a odpoutáváte svou pozornost od proživšího dne. Jako byste hledali kořeny ve svém nitru.
Najednou se z úst instruktora ozývá zpěv. Někdo se lekne, je vyjukaný a druhý se přidává buď sám pro sebe, nebo ve společnosti všech návštěvníků lekce. Je to zvukový projev, který na začátku lekce je velice roztříštěný a na konci jógy je harmonický a vyladěný.
Nejznámější mantrou je mantra ÓM (spojení, jednota, harmonie, radostě, vnitřní štěstí bez přívlastků). Svou rezonancí A-U-M rozvibrovává celé tělo i mysl, a když se ještě spojí dlaně do andžalí mudry – spojení dlaní před hrudníkem a lehkým sklonem hlavy, naše bytost zažije vnitřní prožitek pokory a míru.
Často se k takto spojeným dlaním přidává i slovo „namasté“, které vyjadřuje úctu a respekt, sounáležitost, totožnost a i když se vysloví pouze slovo „namasté“, nebo se jen spojí dlaně před hrudníkem, druhá strana ví, oč běží: „Skláním se před tebou,“ nebo více literárně: „Z klidného tichého místa uvnitř sebe se klaním klidnému tichému místu v tobě, a když se oba setkáme v tomto místě, splyneme v jednoho.“ Tyto věty vypovídají o hluboké symbolice spojených dlaní. Je to také jednoduchý pozdrav, který často uslyšíte nejenom na indické ulici, ale i při nástupu do rikši, vlaku i při vítání na palubě letadla indických leteckých společností.
Měl bych jedno upozornění. Nemrhejme hlubokou symbolikou a rituánost ÓM, nebo andžalí mudrou. Šetřeme těmito slovy i gesty a zvažme jejich unikátnost, důležitost a jejich význam, používejme je s úctou a s vírou, že víme proč!