Zažili jste na hodině jógy 03. 06. 2016 PDF Tisk

Co to zpívají na začátku lekce?

Na lekci jógy se setkáte s mnohostí symbolů, návodů, instrukcí a tak Vám třeba pomůžeme vyznat se ve slovech instuktorů, kteří často používaji nesrozumitelný slovník. 

Co to zpívají na začátku lekce?

Lekce začala a můj instruktor začal zpívat. Něco dlouhého, a bylo třeba to opakovat. Co to bylo? 

Na začátku lekce jógy si sednete do zkříženého sedu, spojíte dlaně na středu hrudníku a vnímáte vše, co se odehrává v těle i mysli. Stahujete pozornost dovnitř sebe sama a odpoutáváte svou pozornost od proživšího dne. Jako byste hledali kořeny ve svém nitru. Najednou se z úst instruktora ozývá zpěv. Někdo se lekne a druhý se přidává buď sám pro sebe, nebo ve společnosti všech návštěvníků lekce. Je to zvukový projev, který na začátku lekce je velice roztříštěný a na konci jógy je harmonický a vyladěný. 

Nejdůležitější mantrou je mantra  ÓM (spojení, jednota, harmonie, radostě, vnitřní štěstí bez přívlastků). Svou rezonancí A-U-M rozvibrovává celé tělo i mysl, a když se ještě spojí dlaně do namaskára mudry – spojení dlaní před hrudníkem a lehkým sklonem hlavy, naše bytost zažije vnitřní prožitek pokory a míru.

Pozdrav „namasté“ vyjadřuje úctu a respekt, a i když se vysloví pouze slovo „namasté“, nebo se jen spojí dlaně před hrudníkem, druhá strana ví, oč běží: „Skláním se před tebou,“ nebo více literárně: „Z klidného tichého místa uvnitř sebe se klaním klidnému tichému místu v tobě, a když se oba setkáme v tomto místě, splyneme v jednoho.“ Tyto věty vypovídají o hluboké symbolice spojených dlaní.

Měl bych jedno upozornění. Nemrhejme hlubokou symbolikou a rituánost ÓM, nebo namaskára mudrou. Šetřeme těmito slovy i gesty a zvažme jejich unikátnost, důležitost a jejich význam, používejme je s úctou a s vírou, že víme proč! 

 

 

Objednat předplatné