BLESKOVĚ
Roční období 02. 09. 2017 PDF Tisk

Zářijové tipy pro zdraví

Dny kolem rovnodennosti (změna ročních období) jsou nejvhodnější pro očistu, abychom předcházeli onemocněním a ztrátě energie.

Zářijové tipy pro zdraví

Pokud se v září zaměříte na svou duši, zima se vám odvděčí příjemnou harmonií klidu a pohody. Lehká podzimní očista pomůže vitalitě a slezině. Slinivce dopřeje odlehčený chod. Celý rok jsou tyto orgány přetěžovány a tak nyní mají čas s očistou odpočívat. Ledviny v sobě nesou životní energii a kov jehož emoce jsou smutek, žal a mnohé starosti tak mohou díky mírné detoxikaci pookřát. Péče o ledviny, plíce a tlusté střevo je podporou životní energie, rytmu a dobrého vstřebávání živin.

S podzimními dny začíná ubývat denního světla a energie začíná slábnout. Po jaru a létu jsme nabiti energií a tak z ní máme možnost čerpat, stejně jako pozorovat, jak dochází k realizaci projektů na jaře počatých. Ubývající síla a energie přírody se projevuje i v člověku, který snižuje svou aktivitu a začíná se více a více obracet do sebe. Klid, který postupně začíná ovládat přírodu, má regenerační kvalitu obnovující rytmus a řád. Kov, který vládne období podzimu souvisí s plícemi. Ty vnímají okolní prostředí a na základě přijímání energie okolí rezonují.

Pokud se člověk nachází v dezorganizaci a chaosu, vyvolává v sobě napětí a stres, které mohou velice negativně ovlivnit fungování organismu. Podzimní energie není o pasivitě, je o obrácení pozornosti do sebe a vytvoření vnitřního prostoru pro regeneraci a možnost restrukturalizace organismu. To, co člověk přijímá, bude použito pro obnovu a „opravu“ vnitřku a tak je třeba mít kvalitní potraviny, dostatečný pohyb s určujícím rytmem (dech) a čas, který je možné využít pro obnovu. Období obnovy je velice důležité pro jarní měsíce, kdy opět přichází období růstu a budování a je velice nutné, aby měl organismus z čeho čerpat.

Pokud vycházím z představy rytmu, s rytmem souvisí dech a výměna plynů při dýchání. Plíce souvisí s dechem a dech je rytmus. Díky dechu vstupujeme do všech životních funkcí, ač jsou neovlivnitelné (autonomní). A tak je vhodné pro nás v podzimních dnech naladit se na rytmus dechu.Abychom mohli kvalitně dýchat, je třeba soustředit se na relaxaci a protistresové techniky. Zastavit se a dělat zcela odlišné věci, než člověk celý den dělá. Činnosti, které nevyčerpávají energii, ale udržují ji, rozvíjejí ji. A tak se nabízí terapie masáží, cvičení jógy s řízením dechu a přirozenou obnovou energie, otevírají se dvířka pro meditaci, která je vysoce energeticky přínosná (i pro manažery, kteří díky jí mohou sami sobě, i svým podřízeným, přinést zdroj velké inspirace a pohody).

Energetické misky vah musí být vyrovnány. Jestliže se na jedné straně váhy podává výkon a vydává se energie, na druhé straně váhy musí být odpočinek, příjem a obnova energie. To je zákon rovnováhy, to je zákon přirozeného zdraví, to je relaxace!

Pokud dojde k porušení rovnováhy organismu a tím pádem k ovlivnění plicního okruhu, problémy se mohou projevovat na kůži, sliznicích, které jsou zvlhčovány a také ve formě zánětů. Je třeba najít rytmus, kvalitní zdroj potravin, protože plíce souvisí se slezinou a podílejí se na imunitě organismu. Z hlediska mentálního se člověk stává podrážděným, nebo se straní okolí a nadstandardně se uzavírá do sebe. Lékem je nastolit režim, řád a učit se odpočívat. Vhodné dávkování, nepřetěžování se a také čas na odpočinek (pauzy, krátší dovolené) a především kvalitní spánek v podzimních dnech pomohou obnově.

Podzimní tipy pro podporu organismu:

  • připravte si česnekový olej, kdybyste náhodou prochladli. Můžete ho přidávat do salátů, nebo přikládat na hrudník v případě nachlazení.
  • samotný česnek jezte a případný pach z úst mírněte žvýkáním petržele
  • bohatá sklizeň hrušek a jablek umožňuje připravit podzimní šťávy, které využijete pro očistu (1 den v týdnu)
  • hroznové víno je ještě více efektivnější v tomto období pro očistu – je to přírodní tonikum, které čistí plíce a tlusté střevo, harmonizuje tělo (3-7 dnů popíjejte šťávu z hroznů). Můžete hrozno také pouze jíst.
  • ráno si dopřejte vlažnou vodu s citronem, po chvíli vypijte 2 lžice olivového oleje a ráno i večer, během dne popíjejte projímací bylinkový čaj
  • dopřejte si čaj z čerstvého zázvoru
  • propláchněte si nos roztokem ze slané vody (lžička mořské soli v 0,5 litru vody)
  • absolvujte výplach konečníku a tlustého střeva

 

  • autor: Václav Krejčík 
  • Zdroj foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné