Lehkost bytí 06. 05. 2022 PDF Tisk

Zachrání nás ájurvéda?

Sedím v ordinaci ájurvédského lékaře Dr. Rohita v Goe a pečlivě naslouchám jeho povídání o tom, jaké procedury mě budou v následujících deseti dnech čekat a jaké by mělo mít celé toto snažení smysl.

Zachrání nás ájurvéda?

S jemným úsměvem přecházím jeho zmínky o tom, jak bych měl upravit svůj životní styl. Že bych měl víc pozornosti věnovat signálům svého těla. Víc odpočívat, víc fungovat v rituálech, pravidelnosti a také jednoduchosti. Ne že bych nevěnoval pozornost tomu, co mi doktor říkal, ale s odstupem si uvědomuji, že jsem tuhle fázi proslovu téměř okamžitě pustil z hlavy, místo toho, abych se nad ní patřičně zamyslel… 

Výsledkem mého pobytu na ájurvédské klinice bylo přesně to, co jsem očekával. Svěží, odpočatý a uvolněný jsem se vrátil domů. Rituály, které jsem měl za úkol včlenit do svého života, však začaly po nějaké době uvadat, pauzy mezi nimi se prodlužovat, až jsem si na ně skoro nevzpomněl. Občas mi problesklo hlavou povídání Dr. Rohita, většinou když jsem unavený po večerech dodělával věci, které jsem přes den nestihl. A šikovně jsem si z toho povídání dokázal vytáhnout ty „lepší“ rady a doporučení. Jako třeba dovolenou malou skleničku červeného vína, což je asi jediná „trocha“ alkoholu, nad kterou ájurvéda dokáže přivřít oko. Ale upřímně, když si dám malou skleničku, dostanu příště chuť na trochu větší skleničku a k tomu něco malého k snědku. A za pár týdnů je vše při starém. Přijdu unavený domů, potřebuji ještě pracovat, dám si skleničku a misku kešu, ty jsou přeci zdravé, jenže po nich přijde druhá miska kešu a pak ještě všechno, co je v lednici k dispozici. Jdu spát pozdě, špatně spím, celou noc se točím z boku na bok, ráno mě bolí záda, která sice cvičením rozpohybuji, ale spirála se už točí. A pak jsem na sebe naštvaný a vyčítám si, že jsem to včera nevydržel. Snažím se nějak rozehnat temné myšlenky a vzpomenu si na jednoho pána, pro kterého jsem pracoval kdysi dávno, jenž trpěl velkou nadváhou, která pramenila z jeho obrovského apetitu. Jeho kamarádka, která ho občas navštěvovala, vždycky spráskla ruce, když viděla, že k už tak velké váze přihodil dalších pár kilogramů, a prohlásila: „Když už nemůžeš být hubený, tak buď aspoň opálený.“

Problém nás „zápaďáků“, jak nám často říkají Indové, tkví v tom, že jedeme na výkon a všechno chceme rychle. Roky špatně jíme, tloustneme, stresujeme se a pak chceme změnit všechno za měsíc. Navíc oproti Indům nejíme proto, abychom tělu dali kvalitní palivo, ale proto, aby nám „to“ chutnalo a hezky „to“ vypadalo. Co tedy s tím? Nečeká nás žádná romantická pohádka, ale spíš příběh z pera bratří Grimmů. Koneckonců princ nebo princezna také nečeká na každého z nás.

Ale zase tak dramatické to být nemusí.

Z mého pohledu je to nejdůležitější stanovit si cíl, kterého si přeji dosáhnout. Já se od vcelku útlého věku snažím udržovat štíhlou postavu. Nevím, jestli za to může prostředí, ve kterém jsem vyrůstal – měl jsem dvě starší sestry a neustále jsem slýchal, že k úspěchu je potřeba být hubený. Sestry to asi myslely spíš ve smyslu, když budu hubená, ulovím super kluka, ale mně utkvělo v dětství v hlavě, že pro úspěch musí být člověk hubený a že se kvůli tomu musí trpět, protože být hubený není zadarmo. Pro mě je tedy celoživotní program být hubený. A to za jakoukoli cenu. S postupujícím věkem se mi to s mírnými výkyvy daří, ale cena za to neustále roste. Ve smyslu stále většího odříkání a kontroly. Dokážeme však změnit způsob života, když cítíme, že nám teče do bot? Upřímně si myslím, že ano. Otázkou ale je, jestli je nutné klást si na sebe sama příliš velká očekávání a nároky. Protože hubený člověk nerovná se šťastný a zdravý člověk. Jde tedy o hledání rovnováhy v životě. Vhodně sladit práci, rodinu, volný čas a zábavu. To je opravdová alchymie. Ale právě v tom nám ájurvéda může pomoci, protože jejím pravým cílem je najít rovnováhu. Začneme přemýšlet o tom, co od života očekáváme, čeho si přejeme dosáhnout. A já vždycky po nějaké době dojdu k závěru, že potřebuji návštěvu ájurvédské kliniky, po které je mi tak dobře.

Ájurvéda nás tedy nezachrání. Pokud se sami nerozhodneme, že se potřebujeme zachránit.

Pozn.redakce: Pokud se budete chtít vydat s Jakubem za ájurvédskou očistou do Keraly, nechte si volný termín 9.-19.11.2022. Sledujte Jakubův instagram @jakubsamberger a jakmile budou bližší informace, dozvíte se je tam. 

Objednat předplatné