Rozhovory s osobnostmi 25. 11. 2019 PDF Tisk

Za vším hledej informaci

Přinášíme vám rozhovor s Marií Vilánkovou, která se věnuje tzv. informační medicíně, a také soutěž o její knihu Léčba informací!

Za vším hledej informaci

Marie Vilánková se věnuje informacím. Ale ne tak, jak bychom je mohli z dnešního hlediska asi vnímat nejvíce, tedy šíření informací v našem světě médií a moderních technologií (i když to s tím vlastně úzce souvisí). Věnuje se informacím ve světě našeho zdraví. Bádá v oboru, který se nazývá informační medicína. Tento obor se řadí mezi celostní neboli holistické metody.

Jak byste nějak zjednodušeně řekla, co to informační medicína je a na jakém základě pracuje?

Vycházím z toho, že informace je tím primárním ve vesmíru, tím, co bylo na začátku, a tím, co se pak dále transformuje do dalších úrovní. Naše tělo, které je na úrovni hmoty, jsme schopní vidět, cítit a vnímat našimi smysly. Je to ale až ta nejsvrchnější slupka informační roviny, která je schovaná pod povrchem. Na ní se zrcadlí a vystupuje to, co je skryté uvnitř. Základní myšlenka informační medicíny je tedy ta, že pokud se chceme uzdravit, musíme nejprve uzdravit chybnou informaci v nejhlubších úrovních, a až když se to podaří, můžeme postupně opravit i hmotu, v tomto případě naše tělo. Pokud pracujeme pouze s hmotou a hlubší vrstva zůstane poškozená (tedy nesprávná informace tam pořád je), zdravotní problém se bude neustále vracet.

Na principu uzdravení našeho těla funguje celá klasická medicína zvaná západní, která se pokouší léčit na té fyzické úrovni. Je to tedy špatně?

Nedá se říci úplně vyhraněně, že je to špatně. V některých oborech je současná medicína a její výdobytky naprosto nezastupitelná – například v neonatologii, v možnostech transplantací, v akutních poúrazových stavech nebo v chirurgii. Když se ale podíváme na individuální přístup k pacientovi a na neléčitelné nebo táhnoucí se chronické problémy, které se leckdy nazývají civilizačními, tam západní medicína zdaleka nenaplňuje potřeby léčby a dostává se do slepé uličky. Nemocných je čím dál víc, lékaři je léčí, ale výsledky jsou chabé. Pokud se na věc podíváme očima informační medicíny a skrze její diagnostiku, záhy uvidíme, že se na hmotné úrovni v těle objevují nějaké toxiny, které organismus poškozují. A tyto toxiny nemusejí být pouze fyzické, tedy v podobě jedů nebo patogenů, mohou se prezentovat také jakýmsi principem destrukce, který v sobě nosíme. Když se pak chceme uzdravit, je naprosto nezbytné se zaměřit také na to, co v sobě nemáme emočně a psychicky zvládnuté a zpracované.

Jak to tedy udělat?

Pro každého z nás je cesta jiná. Z mého hlediska je tím správným směrem informační medicína. Konkrétně metoda řízené a kontrolované detoxikace, kterou přednáším a praktikuji už přes dvacet let. Úžasné je, že s její pomocí se dá napravit v organismu spousta napáchaných škod, a to bez vedlejších účinků. Zároveň mě fascinuje to, že jde ruku v ruce s poznáním vesmíru, života i světa. Tedy že nejde jen o „nějaké“ kapky nebo jiný přípravek, ale že jde vlastně o celý filozofický směr, o kterém se osobně domnívám, že je tím pravým.

Jak jste se k informační medicíně dostala?

Z dnešního pohledu musím říct, že mě k ní přivedl osud. Vystudovala jsem matematicko-fyzikální fakultu, pak jsme s mým tehdejším manželem podnikali v oblasti prodeje přírodní kosmetiky. V té době jsme se díky panu Vondřichovi potkali s Josefem Jonášem, Maruškou Zítkovou a řadou dalších terapeutů alternativy – tehdy nás oba nadchla myšlenka informační medicíny, toho, jak to celé funguje. Postupně se toto téma stalo nejen náplní mé práce, ale hlavně obrovským koníčkem. Narodila jsem se ve znamení Panny a v Panně mám také v konjunkci postavený Merkur s Marsem. Jsem tedy opravdu analyticko-logický člověk, který dříve než něco přijme, musí to do detailu pochopit. Takže stále bádám a přemýšlím, jak a proč co funguje…

V minulém roce vyšla v nakladatelství Argo vaše kniha Léčba informací. Patří k velmi dobře prodávaným titulům ve své kategorii. Čemu to přisuzujete?

Myslím, že se lidé začínají probouzet a ptát. Začínají chápat, že aby se něco změnilo, musí k tomu aktivně přistoupit a vzít věci do svých rukou a převzít za ně zodpovědnost. Doba je navíc nakloněná ke změně paradigmatu a ukazuje se, kde jsou nejslabší místa systému. Medicínská a farmaceutická lobby se svými miliardovými zisky a kolikrát až kontroverzními kampaněmi a na druhé straně zástupy nemocných a stále léčených pacientů – to už spousta lidí vidí a vnímá jako neslučitelné. Z knihy mám obrovskou radost. Na přednáškách, které se konají v rámci jejího vydání, se pravidelně setkávám s těmi, kterým se díky ní osvětlilo nebo objasnilo něco, čemu do té doby třeba příliš nerozuměli. Nebo jim kniha dodala odvahu podívat se na věci jinak nebo jistotu, že správně je to, co cítí, co jim sděluje jejich intuice. Jsem vděčná za každého čtenáře, za každého, kdo knihu bude brát ne jako nějaký návod na život, ale jako inspiraci pro další krok na své cestě.

 

Rozhovor vedla: Jitka Menclová

foto: Ondřej Košík

 

*** Soutěž  ***

3 vylosovaní výherci získají knihu Léčba informací.

foto_Léčba informací_M. Vilánková

Soutěžní otázka zní:

Co je to metoda C.I.C. a která česká firma tuto metodu používá?

Nápovědu hledejte na webu www.joalis.cz

 

Své odpovědi nám pište na email ctenari@jogadnes.cz a to do pátku 29. listopadu. Do kolonky předmět uveďte heslo "Soutěž web".

Objednat předplatné