BLESKOVĚ
Cestování 14. 10. 2016 PDF Tisk

Za jógou do kanadského Vancouveru

Po šestnácti letech se vracím do kanadského Vancouveru. Opět plná nadšení a očekávání. Odlétám na Power Vinyasa Yoga teacher training Clary Roberts Oss a Yin Yoga teacher training Bernieho Clarka.

Za jógou do kanadského Vancouveru

Vancouver pro mě bude vždycky tím nejkrásnějším městem na světě. Před dvaceti lety jsem tady měla možnost strávit nádherné dva roky a také absolvovat svůj úplně první lektorský trénink aerobiku. Teď do metropole Britské Kolumbie mířím znovu.  

V letadle sedím hned u okénka, abych svůj milovaný Vancouver viděla už z výšky. Rozpoznávám Stanley Park i Pacific Spirit Regional Park, u něhož jsem před dvaceti lety žila a teď tam budu bydlet znovu. Užívám si návrat do parku a uvědomuju si, jaké štěstí mají studenti University of British Columbia, kterou z jedné strany obklopuje tento park a z druhé záliv Tichého oceánu.

 

Na kole podél pláží do jógového studia

Na melancholické vzpomínky a obdivování Vancouveru ale nemám příliš mnoho času, v následujících dvou týdnech mě čekají dva intenzivní kurzy jógy. Na první školení Clary Roberts Oss jedu na kole – ve městě, která má nádhernou a hustou síť cyklostezek, by byl hřích zvolit jiný dopravní prostředek. Slastně si užívám jízdu po stezkách podél pláží, které město vyhradilo pouze cyklistům, stejně jako bezpečnou jízdu ve speciálních cyklopruzích na silnicích. Stojany na kola jsou všudypřítomné, a tak bez problémů zaparkuju svého nového parťáka u Semperviva Yoga Studia, kde začíná školení power vinyasa jógy.

Jednoduchá recepce, společná šatna s převlékárnami. Tiše vcházím do prázdného sálu, kde je rozloženo sto podložek – ty se na večerní a víkendové lekce zaplňují do posledního místa. Plní se i teď, když přicházejí další účastníci kurzu a pro tento týden také moji noví přátelé. Poslední vchází Clara a je přesně taková, jakou ji znám z fotek – usměvavá a s přívalem obrovské energie.

 

Kurz první – power vinyasa jóga

Začínáme. Clara, 24 studentů z Kanady nebo USA a já… Sedíme v kruhu a na začátku lekce zazní 108krát mantra ÓM. Pokračujeme velmi pozvolna a klidně. Clara nádherně vede lekci, ale brzy nám začíná být teplo, které se postupně stupňuje. Všichni už se pěkně potíme, ale Clara jako by neměnila tempo lekce a náročnými pozicemi s lehkostí proplouváme. Ani se mi moc nechce končit, ale přichází pozice na zemi a dlouhá šavásana.

Ranní praxe se opakuje v různých obměnách prvních pět dnů, na lekci pak navazuje teorie. Poslední dny jsou na řadě asistence v pozicích nebo výběr hudby, která je tak důležitou součástí power vinyasa jógy. Nechybí ani povídání o praktických věcech, s nimiž se na lekcích setkáváme. Kurz končí, zdá se mi, že to uteklo až příliš rychle. Cítím, že mi budou chybět i domácí úkoly, které jsme si všichni velmi pečlivě připravovali. Děkuji Claře za její neskutečné nadšení a energii, kterou nám všem věnovala, a za její individuální přístup a také schopnost naslouchat každému z nás.

 

Kurz druhý – jin jóga

Moji noví kamarádi se rozjíždějí zpátky do svých domovů, já ale pokračuji. Hned následující den ráno mám sraz v dalším Semperviva Yoga Studiu, kde začíná můj druhý kurz – tentokrát jin jógy s Berniem Clarkem.

Je šest hodin ráno, město se teprve probouzí do dalšího rušného dne a já přicházím na svůj oblíbený Granville Island. Je to nádherné místo u vody, obklopují ho malebné kavárničky a restaurace, malé originální obchůdky. Právě tady leží i Semperviva Yoga. Hezčí místo než toto pro jin jógu snad neexistuje.

Ve studiu jsem opět první a vybírám si místo blízko lektora. Sál je veliký, s dřevěnými trámy a s nesmírně příjemným kobercem, který tady mají, protože zde probíhají výhradně lekce hatha jógy a jin jógy. Přichází Bernie a s sebou přináší obrovský klid a také Dianu Batts, která jin jógu školí spolu s ním. V místnosti, kam se vejde až sto cvičících, je teď padesát studentů. Tentokrát nejsem jediná, kdo za Berniem cestoval tak daleko. Jsou tu studenti z Austrálie, Japonska, Ruska nebo Velké Británie. Z České republiky jsem ale jediná.

Po úvodním představení začíná lekce, na kterou se tak moc těším! Nádhera, klid, příjemná hudba a Bernie, který nás pozicemi provází lehce i vtipně. Svojí bezprostředností a přirozeností vás přesvědčí, že jin jóga nemusí probíhat s vážnou tváří, ba naopak!

Denně praktikujeme od sedmi do devíti hodin. A že je jin jóga pořád stejná? Rozhodně ne. Bernie je mistrem, který vám při lekcích jednou objasní anatomii, podruhé meridiány nebo indickou mytologii. O všem vypráví tak poutavě, že si vůbec neuvědomujete, že jste jógu praktikovali celé dvě hodiny a chcete pokračovat.

Po praxi následuje dvouhodinová přestávka, a protože je celý týden krásně slunečno, objevuju krásy okolí. Kdo chce, může vyrazit na snídani přímo na Granville Island nebo se podél vody plné plachetnic vydat až do nedaleké Olympic Village a posnídat tam.

Harmonogram se od pondělí do pátku neliší. Po ranní praxi následuje od 11 do 16 hodin teorie. Žasnu nad Bernieho znalostmi z mytologie a medicíny a ohromuje mě i jeho schopnost objasnit, vysvětlit a předat svoje poznatky dál. Není divu, že Bernie teď přednáší na 4th International Fascia Research Congress 2015 ve Washingtonu, D. C. Rozhodně má co sdělit. Diana pak Bernieho skvěle doplňuje, její lekce jsou tiché, klidné až spirituální. Na rozdíl od Clary tady domácí úkoly nedostáváme, máme pouze „večerní příležitosti“, jak Bernie označuje naše samostudium.

V sobotu a v neděli začínáme až ve 12:30 a končíme v 17:30. Poslední setkání zakončuje zkouška, která ale probíhá ve velmi příjemné atmosféře. Školení je naprosto dokonalé, nikomu se nechce odcházet. A tak zůstáváme a povídáme si až do okamžiku, kdy má začít další lekce. Děkuji Berniemu i Dianě za nádherně prožité školicí dny v naprosto pohodové atmosféře.

 

Hollywood severu

Mně zůstává ve Vancouveru poslední volný den. Neváhám a znovu si beru kolo a jedu se projet kolem Pacific Spirit Regional Park, kolem pláží a Granville Island a dál po SeaWall ke Stanley Park. Cestou zpět se nostalgicky zastavuji na kávu na Granville Islandu a pak pokračuju dál do Semperviva Yoga Studia, kde si nenechám ujít ještě jednu lekci power vinyasa jógy s Clarou.

Sedím v letadle a v hlavě mi zní nádherná Gayatri mantra, která na obou školeních několikrát zazněla. Nádherných 16 dnů je za mnou, ale já už teď vím, že se do Hollywoodu severu, jak se Vancouveru kvůli velké koncentraci filmařů přezdívá, zase vrátím. A vám, kteří váháte, co budete dělat příští léto, snad bude tento článek inspirací.

 

  • autor: Romana Klášterecká
  • www.happyoga.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné