Jóga Zprávy 15. 03. 2018 PDF Tisk

Z Indie s láskou do celého světa!

Jak se vize ohebných jogínů a pradávná indická tradice dostala do celého světa, aby vznikla dnešní podoba jógy. Tak právě s tím přišel deník The Independent. Mark Singleton popisuje evoluci rozvíjející se jógy v moderní společnosti. Z krásného pobřeží Indie do pouličních tělocvičen.

Z Indie s láskou do celého světa!

Z Anglie to Kanady, z Indie do Číny, skrze celý svět, jóga se stává nejen oblíbeným sportem, ale také tím, za co lidé s oblibou utrácejí peníze. Výzkumy ukazují, že Američané utratí ročně více než 16 miliard dolarů za lekce jógy a všemožné jógové produkty. Utratí částku, kterou světová banka musí investovat, aby zabránila klimatickým změnám jednoho státu v Africe.

Mnoho lidí, kteří chodí na lekce jógy pravidelně každý týden a své pokroky sdílí v podobě nejrůznějších fotek na instagramových účtech, stále netuší, odkud přesně jóga přišla a jakou měla prvotní podstatu.

Zatímco většina lidí ví, že jóga má své kořeny v Indii, málokdo už ví, jaká je moderní historie jógy. Jak opustila indická pobřeží a obletěla svět, aby byla obohacena tím, co jí mohla dát gymnastika, posilování a další „nejógové praktiky“, aby se zkrátka stala tím, čím je dnes a co k ní neodmyslitelně patří.

Základ protahování 

Pozice, nejviditelnější část jógy, také nazvaná ásana, je tím, co většina z nás považuje za jógu. Mezi ásany patří pes hledící k zemi, trojúhelník, pozice stromu a mnoho mnoho dalších protahovacích i balančních pozic. Pokud jste na józe nikdy nebyli, sami rychle poznáte, že spousta z těchto ásan jsou věci, které vlastně znáte. Mnoho z nich pochází ze švédské či dánské gymnastické tradice. Z kalanetiky či klasického posilování s váhou vlastního těla. A co bylo důvodem, že se jóga transformovala z klasické tradice do moderní podoby? Důvodem byla tehdejší snaha dostat sport co nejvíce mezi lidi. Na konci 19. a počátku 20. století se celým světem začalo propagovat fyzické cvičení, které mělo symbolizovat sílu a vitalitu. V té době se také prvotně mezi tímto cvičením objevila jóga, a to byl důvod ji transformovat v to, co západní svět potřeboval.

Celý svět pohltily knihy, návody a magazíny, které nabízely fotky ásan. A protože pro mnoho lidí ze západního světa byl tento druh cvičení exotický a jiný, byl zároveň velice lákavý k tomu, aby ho vyzkoušeli. Ásany postupem času nabývaly na popularitě a remodelovaly se v kult zdraví a fitness. Nevyhnutelně tedy došlo k tomu, že hlavně v Evropě se jakékoliv posilování promíchalo s nejrůznějšími pozicemi z jógy, a to je to, co mnoho z nás dnes zná jako její moderní podobu.

Nová doba jógy

Ale nenechte se mýlit. To, že se ásany nechaly ovlivnit moderní dobou, ještě neznamená, že z jógy zcela vymizela klasická tradice. Ba naopak. Jóga se, co se ásan týče, ovlivnit nechala, ale to, co tam i nadále zůstává, je dech, dechová cvičení, relaxace a nejrůznější typy meditace. To všechno hraje velkou úlohu v tom, že je dnešní jóga právě tím, čím je!

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com