Spolupracujeme 24. 04. 2015 PDF Tisk

Jóga je víc než pozdrav slunci

Velká část jógových stylů v západní civilizaci  je postavena na opakování pozdravu slunci. Jóga je však nesmírně bohatá.

Jóga je víc než pozdrav slunci

Například v lekcích  Iyengar jógy se setkáte  s dalšími možnostmi, které jóga nabízí. Stovky jógových pozic, používání pomůcek, jógová filosofie, nácvik koncentrace a  v neposlední řadě i dechové techniky.

 Také někdy marné luštíte názvy jógových lekcí a přemýšlíte, co se za tím vlastně skrývá. Power, Vinyasa, Hot, Spiral,  Hatha jóga a další. Nejste v tom sami. Řada stylů vznikla nově v rámci módních vln, jiné jsou tradiční. Shodně je velká část lekcí postavena na opakovaní různých obměn Pozdravu slunci, který je  nepochybně přínosný. Příjemně se při něm protáhnete, zahřejete  a  dech na sebe „navléká“ jednotlivé asány.

Jako cvičení v józe tvoří jen jedno procento jógy jako celku ( jóga může být jen konání dobrých skutků, studium filosofických textů, meditační a dechové techniky a další). Pozdrav slunci tvoří jen malou část z celého objemu možností praktikování jógových pozic.

Například jedním  z takových směrů je Iyengar jóga. Styl mající základ v tradiční Hatha józe a je nejpreciznější ze všech jógových stylů. Stovky asán s důrazem na jejich správné provedení a soustředěnou mysl. Nemůžete se pořádně ohnout nebo uklonit. Nevadí, pomůcky jako pásky nebo bloky pomáhají pozici provést správně. Nebo jste pokročilí? Učitel vám pomůže objevit nové asány či zdokonalit způsob jejich provedení a pochopit jejich přínos pro tělo a mysl. Lekce jsou střídavě zaměřeny na pozice ve stoje, záklony, předklony, rotace a inverze (například stoj na hlavě). Specifikum tohoto stylu spočívá v tom, že základní pilíře jógy jako je provádění jógových pozic, dech, koncentrace a uzavření smyslů dovnitř jako příprava na meditaci se provádějí souběžně. Nazvěme to meditací v pohybu.

Žádná lekce v podstatě není stejná, klade se důraz na různorodost a každá hodina je výzvou. Mysl tak zůstane pozorná a jóga se tak neprovozuje mechanicky. Hodiny Iyengar jógy mohou být fyzicky velmi náročné, ale stejně tak je lze připravit jako lehkou a příjemnou regeneraci pro vaše tělo a mysl.

Certifikovaných učitelů je v České republice velmi málo, protože procházejí velmi náročným 3- letým výcvikem a zhruba jen polovina úspěšně dokončí. 

Na straně druhé je tím zase zaručena kvalita. Lekce Iyengar jógy vedené profesionálními učiteli pořádá například studio YOGA ZONE (www.yogazone.cz), Kováků 9, Praha 5, 150 00.

Objednat předplatné