Vzdělávání 15. 11. 2021 PDF Tisk

Vzdělávání dospělých – věc volby, nebo nezbytnost?

Poslední dobou nám nemohla uniknout vlna příznivců unschoolingu nebo tzv. domškoláctví. Celá toto hnutí je založeno na jednoduché a celkem logické myšlence. Děti se totiž dokážou vzdělávat stejně sebeřízeně jako dospělí. V dospělosti se podle všeho věnujeme tomu, co nás baví. V tom oboru máme jistou výhodu a můžeme v něm vynikat. Pokud stejnou možnost dopřejeme i dětem, možná jim to přinese více benefitů než vysedávání dlouhá léta ve školních lavicích. Opravdu ale dospělí v dnešní době mají volbu vzdělávat se v tom, co je baví?

Vzdělávání dospělých – věc volby, nebo nezbytnost?

Děsivé vzpomínky z dětství
Možná si někteří z nás nesou do dospělosti ke vzdělávání jistou pachuť z dětství, kterou ucítí v ústech, kdykoliv vidí učebnici biologie nebo matematiky. Přiznejme si, že pokud nám něco ve škole nešlo, neznamená to, že jsme se to jednoduše měli přestat učit. Pětka z písemky a dlouhé propocené zkoušení u tabule před celou třídou to ale rozhodně nezlepšily. To není ta správná motivace. Možná proto se někteří z nás vzdělávání v dospělosti tak trochu brání. Vlastně jsme rádi, že jsme ty učebnice mohli zabouchnout a už je nemusíme nikdy otevřít.

Co se učit v této zrychlené době?
Nejde říct obecně, že v dnešní době je učení vlastně povinné, ale vzhledem k rychle se vyvíjející společnosti a neustálým pokrokům v oblasti informačních a komunikačních technologií to pro většinu z nás může být velmi důležité. Je dost možné, že pokud se nebudeme v technologiích dále rozvíjet, budeme stagnovat, a to není dobře nejen pro naše zaměstnání, ale ani pro náš společenský život obecně. Pokud ale vzdělávání v této oblasti budeme brát opět pouze jako povinnost – tak, jak tomu bylo možná i v dětství – výsledek bude nevalný.

Změna je život
Je dobré si připomenout, že vzdělání otevírá nejen obzory, ale může nabídnout i novou životní cestu. Cesta změny je mnohdy těžká. Od přírody máme strach ze změny. Ten krok z naší komfortní zóny je něco, k čemu se někteří lidé odhodlávají roky. Pravda je ta, že změna je na začátku nepředstavitelná, uprostřed těžká a na konci krásná.

Ta správná motivace
Aby měl člověk chuť se vzdělávat, musí mít v sobě tu správnou motivaci. Motivací může být také přání neboli jakási prvotní myšlenka a chuť se dále vzdělávat a něco změnit. Právě v této fázi je potřeba překonat strach a najít v sobě sílu pro rozhodnutí. A následně přejít od myšlenky vzdělávat se k činu. Můžete si například vyhledat on-line jógové kurzy – už to není věc, kterou nosíte jen v hlavě, najednou je to věc, která se děje. A v dnešní on-line době vlastně docela jednoduše.

Osobní růst
Vzdělávání v dospělosti neznamená jen biflování. Je základem osobního růstu. Jakmile se začnete v něčem, co vás baví a oslovuje, vzdělávat, vaše okolí to brzy zaznamená. Ta změna bude viditelná nejen v zaměstnání a v tom určitém oboru. Je to o tom, že vy sami povyrostete. Chuť neustále se rozvíjet se promítne do celého vašeho já.

Ano, zrychlený svět si žádá rychlé reakce a přizpůsobení se době. Stále si ale můžete najít to, co vás baví a v čem se budete chtít rozvíjet. Uvidíte, že jakmile se začnete vzdělávat v tom, co vás opravdu zajímá, už nikdy s tím nebudete schopni přestat a vaším údělem bude stále se učit novým věcem – těm, díky kterým jste sami sebou

TIP
Prohlubte své znalosti jógového světa! Power Yoga Akademie v příštím roce nabídne hned několik zajímavých kurzů:

  • Základní kurz: Instruktor jógy –⁠ Tento ucelený, celistvý a jedinečný koncept vzdělávání instruktorů jógy je zaměřený na tvorbu sekvencí powerjógy, praktikování principů hathajógy nebo tvorbu lekce jógy pro zdravá záda. Začínáme od ledna nebo dubna 2022.
  • Jednodenní nebo vícedenní semináře v prezenční i online formě – Jóga po porodu, Jin jóga, Jóga pro seniory, Relaxační a meditační techniky, Jóga pro těhotné, Dětská jóga, Čakry a další tematické semináře...
  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné