BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 26. 08. 2019 PDF Tisk

Významné ženy, které pomohly józe

Británie zveřejnila dosud nepublikovaný seznam žen, které v historickém měřítku napomohly úspěšnému rozvoji jógy! Jogínky Sunita a Kailash Puri přispěly k popularizaci jógy ve Velké Británii, ale jejich učení zůstalo v nepsané podobě a na jejich význam se do značné míry zapomnělo.

 

Významné ženy, které pomohly józe

Praxe jógy se od poloviny 20. století v Británii stala nesmírně populární zábavou. Je těžké najít oficiální údaje o tom, kolik osob pravidelně cvičí jógu, ale předpokládá se, že 300 000 až 500 000 lidí se pravidelně účastní toho, co OSN popisuje jako „holistický přístup ke zdraví a dobrým životním podmínkám s univerzální přitažlivostí“. 

Tato disciplína byla v Británii popularizována tvrdou prací a odhodláním rozmanité skupiny neobyčejných jednotlivců. Již na samém počátku existovaly různé formy praxe, prostřednictvím kterých jóga vstoupila do britské kultury. Jsou však dvě ženy, jejichž odhodlání a nadšení hrálo velkou roli při popularizaci jógy v Británii a na jejichž odkaz se bohužel zapomnělo. 

Sunita

Jogínka Sunita se narodila v roce 1932 v katolické rodině s portugalsko-indickými předky na předměstí Bombaje. Do Británie přišla se svým manželem a synem kolem roku 1960. Brzy nato začala vyučovat jógu a předávala to, co se naučila od jogína Narainswamiho na plážích poblíž Bombaje, a ona sama toto učení pojmenovala jako jóga pránájáma.

V roce 1965 Sunita vyučovala 780 studentů jógy na Birminghamském atletickém institutu. Podle historických pramenů to byla charismatická učitelka, která učila plynulé posloupnosti ásan.

Krátce před její smutnou předčasnou smrtí, v roce 1970 ve 38 letech, začala Sunita školit ostatní lektory, bohužel se nedochovala žádná učebnice ani manuál. Napsala, že zvládnutí jógy pránájámy zahrnuje znalosti psychologie, příčiny napětí a osvojení si „300 ásan“.

Kailash Puri

Druhou pozoruhodnou ženou, která popularizovala jógu v Británii, byla Kailash Puri (1926–2017), která učila jógu ze svého domova, z Crosby v Merseyside, s manželem Gopalem Singhem Purim (1915–1995) v letech 1968–1995.

Obě ženy propagovaly jógu jako způsob relaxace a jako protijed na problémy moderního života – stres, materialismus a emoční nerovnováhu. Byly však více než pouhými lektorkami jógy. Jejich životy ukazují, jak jóga poskytla nové příležitosti k osobnímu rozvoji a společenskému vlivu žen v tomto oboru.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné